SPORAZUM O READMISIJI JEDAN OD GLAVNIH USLOVA ZA

Predstavnici Vlade Srbije, koji su početkom decembra započeli tehničke pregovore sa EU o viznim olakšicama za pojedine kategorije građana, a u sklopu toga i o sklapanju jedinstvenog sporazuma o readmisiji nemaju konkretne podatke koliko će srpskih državljana biti obuhvaćeno vraćanjem u Srbiju zbog nelegalnog boravka u zemljama EU, niti koliko će to opteretiti državnu kasu.

– Nekih preciznih podataka nemamo dok su raniji statistički podaci Saveta Evrope govorili da se radi oko 100.000 potencijalnih povratnika koji sada ilegalno borave u zemljama EU, a koje bismo morali da prihvatimo. Uslov za to jeste da se utvrdi njihov identitet i pripadnost srpskom državljanstvu – izjavio je na jučerašnjoj konferenciji za štampu Branko Radošević, direktor Direkcije za konzularne poslove u Ministarstvu spoljnih poslova.

On kaže da će Beograd imati na raspolaganju evropske fondove predviđene za lakši povratak i reintegraciju povratnika, ali nije naveo kolika će orjentaciono iznositi ta sredstva.

Šef odseka za readmisiju MUP-a, Zorica đokić, kaže da su od marta 2003. godine do sada od 15 zemalja sa kojima je Beograd potpisao bilateralne sporazume o readmisiji stigli zahtevi za vraćanje 21.962 državljana Srbije, a da je Beograd utvrdio da može da se vrati njih 16.832.

Na pitanje koliko će Albanaca sa Kosova i Metohije biti obuhvaćeno readmisijom, šef Biroa za međunarodnu saradnju i evrpske integracije Ministarstva unutrašnjih poslova Dražen Maravić kaže „da je pogrešno povratak ilegalnih migranata posmatrati sa aspekta nacionalne pripadnosti i da je država Srbija obavezna da svojim građanima pomogne reintegraciju“.

Prema planu razgovori na tehničkom nivou biće nastavljeni 20. decembra kada će Srbija ponuditi svoj Nacrt jedinstvenog sporazuma o readmisiji. U drugoj polovini januara oni će biti nastavljeni i eventualno u martu, da bi se se, kako Beograd planira, stvorili uslovi za primenu sporazuma do kraja godine.

Paralelno sa pregovorima o readmisiji, koji se sada vode na nivou Brisela jer su prekinuti pregovori sa pojedinačnim zemljama EU, vode se i pregovori o olakšavanju viznog režima za pojedine kategorije građana, s tim što bez sporazuma o readmisiji neće moći da budu primenjene ni vizne olakšice.

Policija preuzima granice

Dražen Maravić kaže da će policija preuzeti kontrolu nad državnim granicama do kraja ove ili najkasnije do prve polovine januara sledeće godine. Ovo je jedan od uslova za primenu olakšanog viznog režima. Maravić je takođe najavio da je već spreman Nacrt zakona o novim putnim ispravama, kao tehnički uslovi za izdavanje pasoša, ali i napomenuo da će zakon usvojiti nov saziv parlamenta.