SKRIBOMAN

Lider radikala Vojislav Šešelj trenutno je ubedljivo najproduktivniji srpski pisac, a njegova sabrana dela sadrže čak 40 naslova.

Predstavnici Srpske radikalne stranke promovisali su stotu po redu knjigu Vojislava Šešelja pod nazivom „Haška instrumentalizacija lažnih svedoka“, tako da je lider radikala, bez dileme, najproduktivniji srpski pisac među političarima.

Šešelj piše već decenijama, a njegova dela novijeg datuma podsećaju na svojevrsni pres kliping. Pune su stenografskih beleški i mnoštva dokumenata iz sudskog procesa u Hagu. Njegova sabrana dela imaju čak 40 naslova, a čitav Šešeljev opus može da se podeli po ciklusima. Prvi obuhvata teoretska dela, uglavnom posvećena srpskom nacionalizmu i nacionalnom pitanju.

Najprodavanija Šešeljeva knjiga „Ideologija srpskog nacionalizma“ smatra se životnim delom ovog autora, a prodata je u rekordnom roku. Knjiga je u vreme kad je izašla koštala 1.000 dinara, ali je po Šešeljevoj želji prodavana sa čak 70 odsto popusta, za 300 dinara manje, jer su radikali hteli da knjigu učine pristupačnom i običnom čitaocu.

Kako je tekla Šešeljeva politička aktivnost, tako su nastajale i knjige, odnosno ciklusi, što se da zaključiti na osnovu naslova:
Neki od biser naslova glase: „Narkomanija Vuka manitoga“, „Milan Panić mora pasti“, „Filipike četničkog vojvode“, „Pali, žari, dedinjski dizdare“, „Crveni tiranin sa Dedinja“, „Da sve srpsko bidne kao zemunsko“, „Bez dlake na jeziku“, „Dok patriote obnavljaju, izdajnici razaraju“, „Kontrarevolucionar u buldožer revoluciji“.

Ako bi se tako mogao nazvati, Dosmanlijski ciklus Šešeljevih knjiga pun je veoma interesantnih naslova: „Dosmanlijski zulum nad Srbijom“, „Dosmanlijski sejmeni na Pravnom fakultetu“, „Glogov kolac u dosovskom srcu“, „Dosmanlije kao novi janičari“, „četnička sablja nad dosmanlijskom glavom“.U sabranim delima su i „Na junačkim rukama kroz srpsku Boku“, „Kora od banane“ i „Sudanije nepokornog vojvode“.

U toku jedne od predizbornih kampanja Šešelj je objavio „Ideologiju srpskog nacionalizma“, „Stanko Subotić – Cane Žabac, kralj duvanske mafije“ i „Dosmanlijski zulum nad Srbijom“. Veliku pažnju javnosti izazvala je i „Mafijaška pudlica Nebojša čović“. Samo ove četiri knjige imaju oko 2.300 stranica.

MIRčIć: KNJIGE SU MU NAJJAčE ORUŽJE

Milorad Mirčić, visoki funkcioner SRS, kaže za Kurir da u Sheveningenu Šešelj ima vremena i za pripremu za suđenje i za pisanje knjiga:
– Vojislav Šešelj ne piše lepu književnost, beletristiku, on stvara naučne studije o vremenu u kojem živi, on ostavlja svedočanstva za budućnost i svaki pametan čovek trebalo bi da čita njegove knjige.

U njima ima dosta dokumenata, stenograma, ali tako baš i treba da izgleda istorijsko svedočanstvo. Naravno da ima vremena i da piše, posvećuje se tome jer zna da mu je to najjače oružje.

„Crveni tiranin sa Dedinja“ ipak je dobio i knjigu u aktuelnom ciklusu, prirodno, posvećenom Hagu, Tribunalu i prvenstveno suđenju Šešelju, ali i ostalim suđenjima. „Svedok odbrane Slobodanu Miloševiću u haškom procesu“ objavljena je 23. decembra 2005, a nešto ranije „Genocidni izraelski diplomata Teodor Meron“, „U čeljustima kurve Del Ponte“, „Pocepana haška inkvizitorska odežda“, „Haški dosije nabeđenog ratnog zločinca“.

Sve Šešeljeve knjige izdaje Srpska radikalna stranka, a štampa „Etiketa“ iz Boleča. Tiraž svakog prvog izdanja je 1.000 primeraka, i uglavnom se doštampavaju nova izdanja. Prodaja knjiga je isključivo u prizemlju zgrade Magistrata u Zemunu i u sedištima lokalnih organizacija SRS.