Sidnej zove Beograd

Inicijativa australijskih Srba za prijateljstvo sa Srbijom. Nikola Lalić, gradonačelnik Ferfilda, i Aleksandar ćupić, lider Srpskog centra Bonirig u Sidneju poslali pismo Draganu đilasu, sa predlogom da se dva grada posestrime

Kada je pre dve godine predsednica srpskog parlamenta Slavica đukić-Dejanović bila u poseti Australiji predložila je da se Beograd i Sidnej pobratime. Ta ideja je ovde prihvaćena, ali nije realizovana zbog promene u gradskoj administraciji, pa smo mi u opštini Ferfild odlučili da je obnovima. I zato zvanično predlažemo Beogradu da postanemo gradovi posestrime, kako se to kaže u Australiji.

Ovim rečima nam je ukratko gradonačelnik Nikola Nik Lalić, Australijanac srpskog porekla iz Ferfilda u Sidneju objasnio suštinu svog pisma koje je ovih dana uputio beogradskom kolegi Draganu đilasu. Nikola Nika Lalić je peti Srbin koji se nalazi na čelu jedne opštine u dijaspori, ali i jedini koji je i poslanik u parlamentu australijske države Novi Južni Vels.

– Zahvaljujući mojim Srbima, kojih ima oko 9.000 u opštini Ferfild ja sam kao kandidat Radničke klase dva puta pobeđivao na izborima za gradonačelnika i poslanika. Rođen sam kao dete emigranata u Egiptu 1945. godine i ovde u Austrliji završio školu za električara, upustio se u politiku i postao gradonačelnik – priča nam gospodin Lalić, dok sedimo u Srpskom centru Bonirig, koji se nalazi na teritoriji ove opštine.

U društvu gradonačelnika Lalića su Aleksandar ćupić, predsednik Srpskog centra Bonirig i Jovan Pavasović, potpredsednik, koji, takođe, podržavaju ideju prvog čoveka Ferfilda.

JAKA ZAJEDNICA

O snazi srpske zajednice, koja je organizovana i jaka, govori i činjenica da SPC na Petom kontinentu ima 47 hramova i parohija sa oko 60 sveštenika. Ima i dvadeset srpskih organizacija, od kojih je najaktivnija Srpska narodna odbrana.

– U Sidneju živi preko 36.000 Srba, koji su skoncentrisani u zapadnim delovima grada i opštinama Aleksandrija, Ferfild i Liverpul. Naš centar je najveća i najorganizovana srpska ustanova u rasejanju, u kojoj se odvija društveni i kulturni život australijskih Srba. Narod koji se skoro doselio stigao je na Peti kontinent iz Srbije i želi sa Beogradom, kog svi mi volimo, da ima prisne odnose. Zato smo i mi uputili predlog gradonačelniku Draganu đilasu da se Sidnej i Beograd sprijatelje – kaže Aleksandar ćupić, koji je upravo krenuo u Srbiju.

Sidnejske opštine Ferfild i Liverpul, prema procenama naših sagovornika, imaju skoro 20.000 Srba. Većina njih se bavi građevinarstvom i faktički grade Sidnej, ali i svoj novi život.

– U čitavoj Australiji po poslednjem popisu ima 96.000 Srba i većina njihovih aktivnosti, od crkve preko klubova do sporta odvijaju se u Sidneju. Kada u centru Bonirig održavamo Smotru folklora imamo i do 10.000 posetilaca, dok na fudbalskim mečevima naših Belih orlova bude i hiljadu gledalaca. Ovde su naši gosti bili srpski akademici, umetnici, pevači i sportisti – otkriva nam Aleksandar ćupić i pokazuje fotografije srpskih vaterpolista i strelaca, koji su ih nedavno posetili dok su bili u Australiji na takmičenju.

Sada se australijski Srbi pripremaju da dočekaju i fudbalsku reprezentaciju Srbije, koja igra meč sa domaćinima u Melburnu. Sidnejski navijači su zakupili autobuse da bi putovali na ovu utakmicu i navijali za svoj tim.

U Australiji, kako smatraju srpski lideri ima najmanje 200.000 naših ljudi, koji, međutim, nisu potpuno obuhvaćeni poslednjim popisom, jer su po mestu rođenja mnogi od njih registrovani kao Bosanci ili Hrvati. Prilikom novog popisa ove jeseni Srbima će biti omogućeno da se izjasne kako se nacionalno osećaju.

– Kako je Beograd prestonica Srbije i žila kucavica srpskog naroda naša želja je da se posestrimimo i razvijemo saradnju u svim oblastima. A pre svega u ekonomiji, koja je u Australiji jaka, zatim u kulturi, i napokon na srpskim pitanjima, jer želimo da promovišemo Srbiju i Beograd na Petom kontinentu – rekao nam je na rastanku gradonačelnik Nikola Nik Lalić, koji iščekuje odgovor beogradskog kolege Dragana đilasa.