Šest meseci posle katastrofalnog požara

ŠEST MESECI POSLE KATASTROFALNOG POŽARA

HILANDAR I DALJE ZGARIŠTE

• Prema najnovijim procenama stručnjaka, za obnovu će biti potrebno 30 miliona evra i 10 godina rada

Šest meseci posle katastrofalnog požara, Hilandar je i dalje veliko zgarište jer su u međuvremenu samo obavljeni, i to delimično, pripremni radovi za obnovu.
Grčki stručnjaci, na osnovu poslova koji odmiču, procenjuju da će obnova zahtevati znatno više sredstava od 15 miliona evra, kako je to u prvi mah procenjeno. Prema najnovijim podacima, biće potrebno 30 miliona evra i 10 godina rada, jer je požar uništio više od 10.000 kvadratnih metara manastirskog kompleksa, dok je gubitak kulturnog nasleđa neprocenjiv.
Ukupna sredstva za obnovu Hilandara koja je do 15. oktobra imala na raspolaganju Zadužbina Hilandara u Beogradu, kako se navodi u njenom finansijskom izveštaju, iznosila su 35,181.356,87 dinara, uključujući i priloge u robi i devizama u protivvrednosti od 646.315,31 dinar. Najveći priložnik bila je Vlada Srbije sa 20 miliona dinara. Troškovi dosadašnje obnove iznosili su 16,136.368,86 dinara
.

Pomoć Vojske SCG

Vojska SCG je ovih dana uputila kontingent pomoći Hilandaru, koja se sadrži od tri kamiona marke FAP, kamiona TAM 11, pincgauera, buldožera, utovarivača, kao i nekoliko agregata, kažu u beogradskoj Zadužbini Hilandara.

– U toku su završni radovi na manastirskoj pekari. Objekat, iako zidan od čvrstog materijala, privremenog je karaktera i nalazi se van manastirskih zidina, u blizini agregatne stanice. Pekara će biti premeštena na svoje staro mesto kada se obnovi deo konaka u kojem je bila smeštena. Električna pekara, koja je dobijena na poklon, biće dovoljna da podmiri potrebe manastira. Nakon požara manastir se hlebom snabdevao iz obližnjeg mesta Jerisos, odakle je brodom dopreman na Svetu goru. Kako se približavaju zimski meseci, u toku kojih brodovi često ne plove zbog nemirnog mora, bilo je neophodno da se pekara što pre osposobi – objašnjava Milivoj Ranđić iz hilandarske zadužbine u Beogradu.

Zaštita od opasnosti

Grčki državni centar za očuvanje svetogorske baštine (KEDAK), koji se bavi projektovanjem i izvođenjem radova na očuvanju objekata od svetskog kulturnog značaja, uložio je 25.000 evra u „neposredne mere za savladavanje problema posle požara“. U toku prve faze radova na otklanjanju opasnosti u izgorelim krilima manastira utrošeno 375.000 evra, a predračunska vrednost „druge A faze“, na istim poslovima, iznosi 260.000 evra. Za odnošenje šuta posle rušenja Belog konaka, gde su radovi u toku, predračunska vrednost iznosi 45.000 evra.

Počelo je takođe montiranje specijalne metalne konstrukcije na konaku Igumenarije, na koju će biti postavljen zaštitni metalni krov. Tako će se, dodaje Ranđić, zaštititi ostaci samog konaka, paraklisi svetog Save i svetog Dimitrija, u gornjim etažama objekta, ali i trpezarija svetog kralja Milutina, koja je, iako pošteđena od požara, ugrožena u delu apside naslonjene na Igumenariju. Prethodno je završeno raščišćavanje konaka i odnošenje šuta sa nekadašnjeg objekta Igumenarije iz kojega je i započeo požar u noći između 3. i 4. marta.

Najava druge faze

KEDAK za naredni period najavljuje „drugu B fazu“ predračunske vrednosti od 210.000 evra, a predviđena je i izgradnja lake nadstrešnice čija je predračunska vrednost 55.000 evra. KEDAK je zatražio pomoć od grčke države od 600.000 evra za radove na obnovi Hilandara u ovoj godini. U Grčkoj je, takođe, usvojen predlog KEDAK-a da se u novi srednjoročni program uvrsti i projekat rekonstrukcije izgorelih krila, po kome bi za obnovu u narednoj deceniji bilo izdvojeno 15,000.000 evra, uz godišnja izdvajanja od milion i po evra, saopštio je KEDAK.