SEKRETAR MUP MILORAD TODOROVIć PORUčUJE

SEKRETAR MUP MILORAD TODOROVIć PORUčUJE

PO PASOŠE U KONZULATE!

• Sagovornik „Vesti“ potvrđuje da naši dijasporci rasuti po svetu neće morati da putuju u otadžbinu kako bi dobili novu putnu ispravu

Svi Srbi koji žive u inostranstvu nove pasoše će dobijati u diplomatsko-konzularnim predstavništvima (DKP) Srbije u zemljama u kojima žive, tvrdi sekretar MUP-a Milorad Todorović.
On je odgovorio na poziv novinara „Vesti“ kako bi demantovao glasine da će Srbi po pasoš morati da dođu u otadžbinu koje su poslednja dva dana razgnevile naše dijasporce. čitava zbrka je zapravo nastala kad su agencijski novinari – koji su bili prisutni na sastanku skupštinskog Odbora za evropske integracije, pred kojim je Todorović izlagao novi Predlog zakona o putnim ispravama – pogrešno razumeli ono što je rekao.
– Ne razumem kako je moje izlaganje moglo tako da se protumači. Sve i da sam rekao, postoji Predlog zakona koji me demantuje. Ponavljam da sam pred Odborom govorio samo ono što piše u dokumentima. Zabunu je jedino moglo da napravi to što u jednom članu piše da će se pasoši Srbima koji žive u inostranstvu i zahtev podnesu preko diplomatskog ili konzularnog predstavništva izdavati u policijskoj upravi Beograda. Međutim, podvlačim da to ne znači da će naši dijasporci dolaziti u Beograd da ga preuzmu, već će oni kao i do sada odlaziti u DKP, tamo predati neophodnu dokumentaciju, a kad pasoši budu gotovi konzulat će ih obavestiti – objašnjava Todorović.

Lične karte u DKP

Sekretar MUP-a Milorad Todorović kaže da će srpski dijasporci i nove lične karte moći da dobiju posredstvom konzulata.
– Neće morati da dolaze u Srbiju. Princip izdavanja ličnih karti će biti kao i za pasoše posredstvom DKP – tvrdi Todorović.

Sekretar MUP-a kaže da ne postoje tehnički uslovi da se pasoši izdaju u konzulatima, na licu mesta, ali da procedura za dobijanje putne isprave koja važi za dijasporce neće biti mnogo duža nego da su zahtev za pasoš podneli u Srbiji.
Todorovića smo pitali i zašto će novi pasoši važiti samo pet godina s obzirom na to da u većini zemalja oni važe deset.
– Prvo, zakonom je predviđeno da lična karta kao osnovni dokumet važi pet godina, a kad budete imali takvu, novu ličnu kartu nijedan drugi dokaz za izdavanje pasoša neće biti potreban, jer će ona sadržati sve neophodne podatke. Postoji još jedno objašnjenje koje ću pokušati da vam ilustrujem primerom. Ako danas kupite kompjuter i morate da radite na njemu narednih deset godina, vi znate da će on za četiri-pet biti star i da će biti boljih i kvalitetnijih kompjutera. Tako je i s pasošima. Oni će sada dobiti najsavremeniju zaštitu, ali pitanje je kakva će situacija biti za pet godina budući da se polje elektronike neprestano razvija. To je drugi važan razlog da se trajanje pasoša ograniči na pet godina – kaže Todorović.
On za sada nije mogao da kaže koliko će građane koštati novi pasoš, ali je obećao da će uskoro znati cenu.
– To ne mogu da kažem dok Predlog zakona o putnim ispravama ne prođe skupštinsku raspravu – poručuje Todorović.
Sekretar MUP-a podseća da Zakon o pasošima još nije usvojen u Skupštini Srbije i da postoji mogućnost da će se ovaj ponuđeni dokument menjati, ali naglašava: „Verujte da nijedan poslanik ne razmišlja o tome da natera naše da iz inostranstva dolaze u Srbiju samo da bi izvadili putnu ispravu.“