REKAO ZBOGOM KANADI

đorđe Ilić, 48-godišnji magistar za bušenje i istraživanje nafte iz Zaječara, nošen svojim avanturističkim duhom, ali i željom da znanje stečeno na Institutu za naftu i gas u Rumuniji, gde je diplomirao, i desetogodišnje radno iskustvo u srpskom „Naftagasu“, potvrdi i u novim uslovima i okruženju, otisnuo se 1994. godine u Kanadu.
Tokom decenije provedene u toj zemlji radio je za više tamošnjih najvećih naftnih firmi, često u uslovima koji se graniče sa ljudskom izdržljivošću.

– Bio sam na bušenju i istraživanju nafte na horizontalnim bušotinama, što je najveći svetski domet u toj grani. Moj posao se uglavnom sastojao da najmodernijom svetskom tehnologijom što preciznije navodim instrumente pod zemljom do naftnih slojeva. Iako na prvi pogled možda izgleda kao lak, to je bio iscrpljujući zadatak. Radili smo nemilosrdno, nedeljama i mesecima, dvojica u smeni po 12 sati. Dešavalo se da od umora zaspim za tastaturom računara. Putovali smo po nekoliko hiljada kilometara po ledu i snegu na minus 55 stepeni do bušotina. To je moja struka i zato sam to radio, ali moram da priznam i zato što je to veoma dobro plaćen posao i po primanjima je u Kanadi i Americi odmah iz neurohirurga – tvrdi Ilić ne želeći da nam ipak otkrije i visinu zarade.

Neka odgonetnu tajnu

Inspiraciju za nastanak njegovih fotografija izloženih pod nazivom „Planetarijum“ našao je u skrivenim detaljima rodnog grada, ostavljajući onima koji ih posmatraju da sami odgonetnu tajnu najraznobojnijih „planeta“ na njima.

U međuvremenu je đorđe, koji osim u rodnom Zaječaru živi i u Edmontonu, postao i kanadski državljanin. Pre dve godine napustio je ovaj, kako kaže, jako težak i po zdravlje opasan posao. Više ne namerava da radi u Kanadi, i pored toga što je taj posao traženiji nego ikada. Zasad planira, kada se malo odmori, da nešto slično otkriva u Evropi ili Africi.
– U Kanadu odlazim samo povremeno, a veliki deo vremena koje provodim u Zaječaru, posvećujem svojoj, odskora, drugoj velikoj ljubavi, fotografiji i već sam izlagao u više gradova istočne Srbije. Izložbe su rezultat mojih zapažanja, pre svega detalja kraj kojih svakodnevno prolazimo ali ne obraćamo pažnju na njih. Poslednju, „Planetarijum“, uskoro će u okviru Evropske baštine, videti ljubitelji ove umetnosti širom Srbije.

– Ne postoji nikakva veza između moje ljubavi prema fotografiji i onog čime se bavim. Posao vezan za naftu je tu da mi obezbedi egzistenciju, da zaradim novac kako bih mogao da radim ono što volim. Nafte na fotografijama nema i neće je ni biti,

iako moram da priznam da mnogi to od mene očekuju. Ali ja želim da i dalje nevidljivo činim vidljivim a nešto neprimetno primetnim – poručuje ovaj neobični stručnjak.

Svugde, sem u svom stanu

Najveći deo vremena od 1994. do 2004. godine đorđe je proveo radeći po pustim i hladnim kanadskim predelima. U Edmontonu, gde ima svoj stan i drugim gradovima, kako tvrdi, za 10 godina boravka u toj zemlji nije proveo ni šest meseci.