Princ o duplom standardu u spoljnoj politici

San Francisco Chronicle, 25. maj 2004.

Intervju Nj.K.V. Prestolonaslednika Aleksandra II

PRINC O DUPLOM STANDARDU U SPOLJNOJ POLITICI

Kaže da se Sjedinjene Države ne interesuju za Srbiju zato što nema nafte

– Piše: Mark Sajmon

Naslednik prestola ustavne monarhije u Srbiji izjavio je u petak da su se Sjedinjene Države umešale u probleme njegovog naroda sa najboljim namerama devedesetih godina, ali posle toga su napustile ovu bivšu komunističku zemlju zbog drugih međunarodnih žarišta.

Rezultat toga je nestabilan demokratski poredak koji se očajnički bori da pridobije inostrane investicije i nije u stanju da se oslobodi niza zahteva međunarodne zajednice da sadašnja demokratska vlada isporuči ratne zločince haškom Tribunalu, zahteva koji su u velikoj meri podržani od Sjedinjenih Država, rekao je Prestolonaslednik Aleksandar II u intervjuu za San Francisco Chronicle.

Zahtevi te vrste nisu bili upućeni novim demokratijama u Avganistanu ili Iraku, rekao je, a Srbija se sada bori da privuče pažnju međunarodne zajednice i dobije pordšku za svoju ekonomiju razorenu sa 40 % nezaposlenih i uništenom infrastrukturom, koja ne može pomoći da se nacija oporavi.

“Više novca uloženo je u rat nego u mir. Mi nemamo naftu. Nafta je postala važnija od ljudi”, kaže Aleksandar, koji je u poseti San Francisku gde je prisustvovao činu diplomiranja svog sina na Univerzitetu San Franciska.

Srbija je postala demokratska zemlja 5. oktobra 2000. godine posle napora međunarodne zajednice predvođene Amerikom, da se zbaci komunistički diktator Slobodan Milošević, uključujući intenzivno bombardovanje delova zemlje koji su se smatrali Miloševićevim uporištima.

Kada je nova demokratska vlast uspostavljena, Srbija je ostala opterećena sa “lošim rukovodstvom i menadžmentom, sankcijama, izolacijom i posledicama bombardovanja. Saberite sve to zajedno i dobićete rezultat da je 5. oktobra zemlja bila u bankrotstvu”, rekao je Princ Aleksandar.

“Onda se desio 11. septembar, baš kada smo pokušavali da se dovedemo u red, i svi su tada pohrlili u Avganistan, a posle toga u Irak, i mi smo na neki način ostavljeni da se sami brinemo o sebi”.

Postoje “dupli standardi” koji se primenjuju, rekao je on. Kada je srpsko rukovodstvo pokušalo da održi međunarodnu konferenciju na kojoj bi tražilo pomoć za rešavanje sopstvenih problema, bilo im je rečeno da prvo moraju da isporuče Miloševića međunarodnom sudu.

“Zašto ovo pravilo nije primenjeno u Avganistanu pa da se isporuče Talibani i vođe Al Kaide? Zašto je pomoć bila upućena u Irak u vreme kada Sadam Husein još uvek nije bio uhvaćen? To je dupli standardi i predstavlja mrlju u spoljnoj politici”, rekao je.

Aleksandar ima 60 godina i rođen je u Londonu gde se njegova porodica našla utočište za vreme Drugog svetskog rata. On želi da obnovi svoju titulu kralja u ustavnoj monarhiji, po ugledu na Englesku ili Španiju, gde je kralj iznad politike i predstavlja simbol nacionalnog jedinstva.

Prestolonaslednik koji je obrazovan u američkim i engleskim školama i tečno govori pet jezika, služio je kao kapetan u engleskoj vojnoj jedinici, na dužnostima na Bliskom Istoku, u Italiji i Nemačkoj.

Kaže da je, na osnovu svog vojnog iskustva, shvatio da će Sjedinjenim Državama biti potrebno samo tri nedelje da završe invaziju na Irak “I da će tada početi problemi”. Prethodne sankcije Sjedinjenih Država protiv Iraka dovele su do toga da se nacija ujedini pod Huseinovim režimom. Prisustvo američke vojske posle invazije “narod Iraka doživljava kao okupaciju”.

“Mislim da Sjedinjene Države moraju da ostanu pri svom dosadašnjem kursu. Mora se biti vrlo oprezan u onome što se čini, a mora postojati i strategija za izlazak iz Iraka”, rekao je. Ali je takođe upozorio da aktivnosti “nekolicine neodgovornih pojedinca” kvare američki imidž u Iraku.

“Ti ljudi kažu da nisu znali za Ženevsku konvenciju. Zdrav razum nalaže da ne čupate ljudima prste ili ne sedite na njima dok su nagi. To je osnovni zdrav razum”, rekao je povodom skandala u zatvoru Abu Graib u Bagdadu.

U međuvremenu, Srbija nastavlja da pati zbog očajnog sistema obrazovanja, najveće stope smrtnosti novorođenčadi u Evropi, i bolnica u kojima samo jedna treća opreme radi, kaže on.

“Mi smo u očajnoj situaciji” , rekao je.

Posetite www.kraljevina.org