Pravo dijaspore da glasa na izborima

Potpredsednik Vlade Srbije i predsednik Demokratske alternative Nebojša Covic, u izjavii agenciji SENSE, u potpunosti se saglasio sa zahtevom dijaspore da joj se dozvoli pravo glasa na izborima u otadžbini.
Na primedbu da su sve države, nastale raspadom bivše SFR Jugoslavije, za razliku od Srbije i Crne Gore, usvojile zakonsku regulativu kojom omogucuju svom iseljeništvu da glasa bez problema, u inostranstvu, Covic kaže:
– Mislim da je tu poblem u neinventivnosti i neodgovornosti nadležnih. A, možda, pomalo, i u strahu od toga za koga ce glasati dijaspora. Mi imamo moralnu i svaku drugu obavezu prema stabilizovanju odnosa sa dijasporom. Radi se, takode, i o obostranom nepoverenju. Znam da je dijaspora u prethodnom vremenu bila u velikoj meri iskorišcavana – i da je zbog toga razocarana.
Naravno, takav utisak možda postoji i u matici. Medutim, mislim da uopšte ne bi smelo da bude sporno da se dijaspori otvori mogucnost i pravo da glasa.

Ne treba promena Ustava

Videcete da ce se sad, pred predsednicke izbore, mnogi kriti u odgovorima na to pitanje objašnjenjem da je za tako nešto potrebna promena Ustava. Medutim, to može da se uradi i bez promene Ustava. Prema tome, samo se postavlja pitanje za koga ce dijaspora glasati – kako ce ona biti opredeljena – kaže Covic.

Potpredsednik srpske vlade posebno je naglasio da se zalaže i za zakon kojim bi se, na predstojecim izborima za Skupštinu Srbije odredeni procenat mandata odvojio za dijasporu.
Na pitanje SENSE kakve su šanse da se u doglednoj buducnosti promeni zakon koji daje pravo glasa dijaspori, potpresednik Vlade Srbije kaže da ima inicijativa da se to promeni, ali se one sporo sprovode.