Povratna karta do Nemacke 13.500 DM

BEOGRAD – Ako je Mladan Dinkic, guverner Narodne banke Jugoslavije, od Svetske banke dobio jedinicu za bankarski sistem, i to uz napomenu da je „ispitivanje“ obavljeno u periodu kad se sa reformama još nije bilo ni krenulo, pitanje je kako bi prošla Vlada Srbije sa prezentovanim pregledom utrošenih sredstava za službene puteve predsednika, potpredsednika i ministara u inostranstvo (koji je zvanicno objavljen na sajtu na prvu godišnjicu Vlade). Nije u pitanju forma. Za one koji nemaju priliku ni mogucnosti da pogledaju Internet prezentaciju Vlade Srbije, sve je zaista transparentno i pregledno, ali „malo“ zabrinjava suština.

Iako u uvodnom delu stoji obaveštenje da se na toj Internet stranici nalaze podaci o velikom putu – od vladavine, koja se nikako drugacije ne može opisati sem kao „nedodirljiva tiranija“ do „otvorene vlade“, od vlasti koja nikome ne polaže racune, do vlade koja je spremna da obznani sve mehanizme vladanja i pruži ih na uvid gradanima, te da je to istovremeno i „svetska premijera“ – presedan cak i za visokorazvijene demokratije – da su na jednom mestu apsolutno dostupni javnosti svi relevantni podaci vezani za celokupnu strukturu vlasti – ipak tu nije sve.

Jeftinije JAT-om?

Povratna karta Beograd – Prag staje 423 dolara, ili oko 888 maraka, kažu u JAT-u. Ako je avioprevoz premijera Zorana đindica do Ceške koštao Vladu 6.153 DM, to znaci da je za iste pare moglo da ode i da se vrati skoro sedmoro ljudi. Avionski prevoz iz Jugoslavije do Austrije, po JAT-ovom cenovniku, mogle su da iskoriste tri osobe, za iznos premijerovog leta do Austrije (2.294 DM). Naime, povratna karta Beograd – Bec, u biznis klasi košta 344 dolara ili oko 722 marke. Tacno 1.320 maraka, premijer je, piše u izveštaju, potrošio za avioprevoz do Makedonije. Povratna karta Beograd – Skoplje, za biznis klasu u JAT-u košta 242 dolara ili oko 508 maraka. Moguce je da su u premijerov iznos avioprevoza uracunati i putni troškovi još nekih clanova Vlade, ali jednostavno tu je transparentno zakazalo.

Uz podsecanje na reci premijera đindica od juna prošle godine da je „ovo vlada u kojoj nema reprezentacije, u kojoj ministri putuju na poziv domacina, koji snosi troškove tih putovanja“, „Glas“ prenosi i deo izveštaja o troškovima službenih putovanja clanova Vlade od 25. januara do 1. decembra 2001. godine za koje je ukupno potrošeno 199.327 nemackih maraka.

Dr Goran Pitic, ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom od 20. 22. februara službeno je boravio u Holandiji. Za dve dnevnice od 120 maraka i avioprevoz od 1.000, Vlada je u tom mesecu potrošila ukupno 1.120 DM. Mart je bio deset puta skuplji. Na cetiri ministra „otišlo“ je 10.364 DM. Branislav Lecic, ministar kulture, kako piše u izveštaju, od 15. do 16. marta za put u Republiku Srpsku dobio je dnevnicu od 41 DM, ali se ne zna kako je putovao, dok je službena poseta Vladana Batica, ministra pravde, Holandiji detaljno obradena. Od 20. do 22. marta za Batica je Vlada dala 1.442 marke, od toga su dve dnevnice 307 maraka, hotelski smeštaj 453, a avioprevoz 682 marke.

U isto vreme Božidar đelic, ministar finansija, boravio je u SAD i osim za avioprevoz (8.731 DM) nisu navedeni ostali troškovi, a uz ime Aleksandra Pravdica, tadašnjeg potpredsednika Vlade, za put u Cešku od 27. do 30. marta, stoje samo dve dnevnice od 150 maraka. Uz aprilski pregled izdataka za službena putovanja, kada je devet clanova Vlade putovalo u inostranstvo, finansije su kompletno navedene jedino kod Pitica i Aleksandra Vlahovica, ministra za privredu i privatizaciju. Njih dvojica su u isto vreme boravili u Francuskoj od 29. aprila do 1. maja, i za to su dobili dve podjednake dnevnice, po 381 marku, ali ocigledno je da je Vlahovic odseo u skupljem hotelu. Smeštaj za njega je koštao 1.183 DM, a za Pitica „samo“ 520. Medutim, let do Francuske i, pretpostavljamo nazad, bio je skuplji za Pitica – 1.260 DM, pa se logicno namece pitanje, kojim avionom je putovao Vlahovic, kad je njegov prevoz koštao 977 DM.

Zanimljiv je, a i zbunjujuci, podatak o razlicitim cenama avioprevoza za grupu ministara koji su 24. aprila službeno boravili u Nemackoj. Troškovi Slobodana Milosavljevica, ministra trgovine i turizma i Aleksandra Vlahovica, su isti – 3.208 DM, za Pitica su iznosili 2. 994 marke, a za Gorana Novakovica, ministra energetike- 1564 DM.

Pitic je ponovo bio u Nemackoj, od 2. do 6. maja, ali su ovoga puta navedene samo tri dnevnice 203 DM. Istog meseca, po prvi put se u izveštaju Vlade Srbije navode i troškovi premijerovog službenog puta. đindic je putovao u Makedoniju, a za avioprevoz utrošeno je cak 1.320 DM! Po ovim podacima, narednog meseca premijer je dva puta službeno boravio u Austriji, a od troškova je ponovo navedena cena avioprevoza. Prvi put, 8. juna – let je koštao 2.294 marke, a samo deset dana kasnije – avioprevoz je bio nešto jeftiniji – 2.217 DM. Iz ovog meseca zanimljive su cinjenice i o troškovima ministra Pitica i Gordane Matkovic, ministra za socijalna pitanja.

U istom periodu, od 27. do 30. juna za službeni put u Belgiju, reklo bi se da su koristili isti avioprevoz – po 2.335 DM. Uz to dobili su tri dnevnice – po 603 marke, ali je hotelski smeštaj za Pitica iznosio 1.047 maraka, a za ministarku 865 DM. Još zanimljivije je kako se sa Baticem mnogo jeftinije prošlo sledeceg meseca, kada je uz prekookeanski let i trodnevni boravak u SAD (od 23. do 26. jula) potrošeno, sa sve dnevnicama ukupno 2.005 DM! Najzanimljivije je što je avioprevoz za premijera đindica do obližnje Austrije, gde je ponovo bio od 1. do 3. jula, koštao 8.402 DM! Po ovom izveštaju, premijer je i u Ceškoj bio 20. septembra, a od stavki za izdatke se ponovo pominje samo avioprevoz – 6. 153 DM, kao i prilikom službenog puta u SAD 4. novembra, kada je let koštao 7.699 maraka.

U tom mesecu, za premijerov službeni put, odnosno za avioprevoz, potrošeno je još 13.500 maraka. Nije bio na putu oko sveta! Izveštaj kaže da je rec o dvodnevnoj poseti Nemackoj, od 27. do 29. novembra.

Zbog nedostatka svih podataka, naravno da u izveštaju prvo cifre padaju u oci. U želji da predstave istinu o onome što narod posebno zanima, sastavljaci izveštaja ocigledno su zaboravili da je đelic morao negde da prenoci tokom dvodnevne posete SAD u martu prošle godine, koliko je koštao prevoz ministra kulture do Nemacke u septembru, gde su premijerove dnevnice i koliko je saputnika imao na putu za Nemacku krajem prošlog novembra?

U pokušaju da razjasnimo neke od ovih nelogicnosti, krenuli smo od Biroa za komunikacije Vlade Srbije, odakle su nas uputili na Upravu zajednickih poslova. Tamo je receno da sve informacije možemo dobiti od šefa racunovodstva Milijane Vucicevic. Gospoda Vucicevic zamolila nas je da pitamo strucnog saradnika Snežanu Petrovic, koja, opet, nije mogla ništa da kaže o ovom izveštaju, ali je konstatovala da je najsigurnije da se obratimo Generalnom sekretarijatu Vlade. Generalni sekretar, Maja Vasic, jucerašnji dan je provela na sastancima van kabineta, a ni ponovno okretanje telefona Biroa za komunikacije nije dalo nikakve rezultate.

– Koleginica koja je radila na izveštaju je bolesna i mislim da ste iscrpli spisak onih koji bi išta mogli da vam kažu o putnim troškovima clanova Vlade – obavestila nas je ljubazna službenica Informativne službe.