Organizovanje partija van Srbije

Organizovanje partija van Srbije

Srpske stranke neće u dijasporu

Srpskim strankama je domaći teren daleko važniji od onog u dijaspori, zaključak je do koga smo došli u razgovoru sa predstavnicima vodećih političkih partija.

U dijaspori je najprisutniji Srpski pokret obnove, nešto manje razvijenu mrežu ima Demokratska stranka, dok je prisustvo Pokreta „Snaga Srbije“ Bogoljuba Karića širokog opsega i pre svega zasnovano na ekonomskim principima i poslovnim prijateljstvima. Ostale stranke, kojima je dijaspora bliska srcu – kako nam daju na znanje uglavnom uoči izbora, nemaju organizovane mreže, predstavništva, odbore ili se njihova aktivnost obavlja preko „slobodnih strelaca“.

SPO ima odbore u inostranstvu od svog osnivanja, a predstavnici dijaspore su često na važnim mestima u partijskoj hijerarhiji i u centrali. Podsetimo da je jedan od osnivača najpopularnije srpske stranke 90-ih bio akademik Bata Mihajlović, jedan iz kolonije naših čuvenih slikara koji žive u Parizu. SPO ima najjače uporište u Austriji.

– Mi u Austriji držimo pet pokrajina – kaže Miodrag Jakšić, član IO SPO i pomoćnik ministra za dijasporu – a prisutni smo i u Švajcarskoj, Kanadi, SAD, Nemačkoj, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Rusiji, Australiji, Italiji, gde su nam i najozbiljnije aktivnosti. Osim Austrije, imamo jake odbore u čikagu, Štutgartu i Hemiltonu u Kanadi.

Jakšić kaže da se sastanci i ostale aktivnosti stranke u dijaspori odvijaju redovno i da su intenzivno povezani sa centralom u Beogradu, dok su visoki funkcioneri SPO iz matice njihovi česti gosti na tribinama.

Predsednik IO DS Marko đurišić kaže da ova stranka u dijaspori intenzivno sarađuje sa važnim strankama domicilnih zemalja, a da im je najjače uporište u Nemačkoj.

– U Nemačkoj imamo odbore u nekoliko gradova i intenzivne kontakte sa nekoliko stranaka kao što je SDP. Tu mrežu smo koristili prošle godine kada je bilo glasanje. Mi smo jedna od retkih stranaka u Srbiji koja nije slala kontrolore tamo na birališta jer imamo tamo ljude koji su to mogli da obave. Mogli bismo da imamo i više odbora, ali to košta, a mi nemamo toliko novca.

Miša ćirić, predsednik Odbora za dijasporu PSS-a, kaže da u dijaspori imaju predstavništva koja vode i nalaze se u kancelarijama prijatelja i poslovnih partnera.

– Predstavništva imamo širom sveta – kaže Mišić. – U Beču, Londonu, Moskvi, Frankfurtu, Kijevu i Minsku, Parizu, Torontu, čikagu, Njujorku, Los Anđelesu, a verovatno ćemo uskoro otvoriti i jedno u Tokiju. Te mreže su održavane godinama, prvobitno kao poslovne veze, a sada su dobile i političko obeležje. Preko njih pre svega radimo na izvozu roba, privlačenju investitora i kulturnoj razmeni.

U DSS-u kažu da nemaju organizovanu političku aktivnost u dijaspori, ali sarađuju sa strankama iz okruženja i „uticajnim evropskim strankama“.

– Naša međunarodna aktivnost je živa – kaže Andreja Mladenović, portparol DSS. – Mi smo pridruženi član EPP – Evropske narodne stranke, koja okuplja više evropskih stranaka i član Svetske konzervativne stranke u koju ulaze i predstavnici američkih konzervativaca. Što se tiče naše dijaspore, tamo imamo puno članova i simpatizera, ali ne i predstavništva.

Predsednik IO SRS Dragan Todorović kaže da radikali nemaju „nikakve odbore u inostranstvu“, ali imaju veliki broj odanih simpatizera i članova, a Zoran Anđelković, generalni sekretar SPS, rezignirano kaže da ni SPS nema razvijene aktivnosti u dijaspori.

– Slabo ide. Probali smo, ali ništa od toga. Nemamo ozbiljne odbore, sve su to poverenici.