Novo bratstvo i jedinstvo!

Hrvatski predsednik na kraju posete Srbiji prošetao centrom Beograda, najavio mogućnost da izbegli Srbi otkupe otete stanove, a od predsednika Tadića dobio ikonu iz Dalja koja je odneta tokom rata
Hrvatski predsednik Ivo Josipović, tokom drugog dana posete Srbiji, razgovarao je sa premijerom Mirkom Cvetkovićem, nevladinim organizacijama i udruženjima izbeglih Srba iz Hrvatske. Na kraju posete, dvojica predsednika, Tadić i Josipović, prošetali su Knez Mihailovom ulicom (pogledaj okvir), a potom su u restoranu „Kalemegdanska terasa“ bili na susretu srpskih i hrvatskih umetnika i novinara.
Aplauzi Tadiću i Josipoviću
Predsednici Srbije i Hrvatske Boris Tadić i Ivo Josipović prošetali su sinoć Knez Mihailovom do Kalemegdana. Tokom ove šetnje nije bilo nijedne neprijatnosti, čak je nekoliko građana Beograda aplauzima ispratilo dvojicu predsednika. Šetnja je krenula sa platoa Filozofskog fakulteta, a prvi je stigao Tadić, petnaest minuta pre Josipovića. čekajući gosta, Tadić je ćaskao sa okupljenih građanima i novinarima, koje je interesovalo kako je Josipović pao u Subotici.
– Smrzao sam se kad sam video kako pada, ali se divim njegovoj fizičkoj spremnosti – rekao je Tadić.
Kad je stigao Josipović, dvojica predsednika ušla su u knjižaru Plato“, u kojoj mu je Tadić poklonio knjigu Leksikon YU mitologije“, koju je uredno platio na kasi.
Potom su dvojica predsednika popila kafu u Platou“, a par koji je sedeo za susednim stolom i večerao ponudio se da im plati piće. Ova ponuda je odbijena jer su Tadić i Josipović krenuli u šetnju Knez Mihailovom. Znatiželjni prolaznici su posmatrali iznenadnu gužvu koja se stvorila oko dvojice predsednika, a neki od njih su aplaudirali. Tadić i Josipović su šetnju završili na Kalemegdanu.

Tokom razgovora sa izbeglim Srbima iz Hrvatske u zgradi Predsedništva Srbije, Josipović je najavio mogućnost da naši sunarodnici otkupe stanove koji su im oduzeti. Republički komesar za izbeglice Vladimir Cucić kaže za Press da je na sastanku sa Josipovićem i Tadićem bilo petnaestak izbeglica iz kolektivnih centara.

Fond za integraciju izbeglica

– Predsednik Josipović je pomenuo mogućnost produženja roka za podnošenje zahteva za stambeno zbrinjavanje i, što je navažnije, mogućnost otkupa stanova. Izneo je ideju o osnivanju fonda za integraciju izbeglica iz Hrvatske u Srbiji, što bi bila neka vrsta kompenzacije. Na osnivanju tog fonda zajednički bi radile Hrvatska i Srbija – kaže Cucić. Sastanak je izazvao i negodovanje jednog broja izbegličkih udruženja Srba iz Hrvatske koji smatraju da ih je Josipović „zaobišao“.

Josipović: Poskočio sam kao mačka

Predsednik Hrvatske Ivo Josipović ispričao je juče kako je u Subotici doživeo malu nezgodu kad je pao sa stepenica bine u Hali sportova u Subotici, gde je održana proslava 20 godina od osnivanja Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini.

– Nije mi ništa. Dogodila mi se mala nezgoda, hteo sam da pomognem jednoj gospođi, a na kraju sam sam okliznuo, ali poskočio sam kao mačka i nije mi se ništa ozbiljno dogodilo. Ruka je dobro – rekao je Josipović hrvatskim novinarima.

Hrvatski predsednik i premijer Srbije Mirko Cvetković saglasili su se na jučerašnjem sastanku da je „veoma važno dalje unapređivati ekonomsku saradnju i da je pristupanje EU važan podsticaj za unapređenje svih vidova saradnje“. Tokom razgovora sa predstavnicima NVO Josipović je istakao da će „u svom političkom angažmanu nastaviti da pokušava da doprinese pomirenju u regionu“.

– U predsedniku Srbije Borisu Tadiću našao sam partnera za rad na normalizaciji odnosa, ali i za pružanje satisfakcije žrtvama ratova i u procesu pomirenja – ocenio je Josipović.

On je naveo da je u Beogradu vodio razgovore o privrednoj saradnji i borbi protiv organizovanog kriminala, kao i da je tokom posete sklopljeno mnogo dogovora koje će građani i Hrvatske i Srbije osetiti.

– Važno je da su Hrvati našli svoje mesto u političkom životu Srbije, da imaju predstavnika u parlamentu. Ta činjenica je manje rezultat institucionalnog rešenja, a više dobre volje DS i predsednika Tadića. Bio sam na proslavi u Subotici i bio sam iznenađen brojem Hrvata koji su se okupili, pa i podrškom koju su dali ne samo svom vođstvu nego i predsedniku Tadiću – rekao je Josipović.

Direktorka Fonda za humanitarno pravo Nataša Kandić izrazila je zadovoljstvo što se od na ulicama Beograda srpska i hrvatska zastava vijore jedna pored druge i ocenila da je to značajan simbolični momenat i znak novih strategija i politika u regionu.

Hrvatska ikona

Na kraju, predsednik Srbije predao je hrvatskom kolegi ikonu svete Bogorodice iz crkve svetog Dimitrija u Dalju, u okviru programa vraćanja kulturnih dobara odnetih iz Hrvatske tokom rata. Tadić je ocenio da vraćanje ikone, koja pripada Hrvatskoj i njenim građanima, nezavisno od nacionalne pripadnosti, smatra velikim simboličnim, ali i konkretnim političkim činom. Josipović je istakao da simbolični čin vraćanja ikone pokazuje dobru volju i pozitivni trend odnosa između dve zemlje.

Jadranka Kosor: Boris Tadić je dobrodošao u Vukovar

ZAGREB/POREč – Premijerka Hrvatske Jadranka Kosor izjavila je da je predsednik Srbije Boris Tadić dobrodošao u Vukovar, naglasivši da Hrvatska očekuje i hapšenje optuženih za ratne zločine Ratka Mladića i Gorana Hadžića.

– Srpski predsednik Boris Tadić dobrodošao je u Vukovar i njegov dolazak svakako bi bio dobar potez, ali mi u Hrvatskoj očekujemo da Mladić i Hadžić budu uhapšeni i dovedeni pred lice pravde – rekla je Kosorova, komentarišući Tadićevu najavu mogućeg dolaska u Vukovar.

Ona je rekla da će posetu predsednika Hrvatske Ive Josipovića Beogradu moći da oceni tek posle njegovog povratka i naglasila da Josipović ima punu podršku Vlade u smislu davanja podrške hrvatskim susedima na njihovom evropskom putu.

Gradonačelnik Vukovara Željko Sabo (SDP) smatra da je najavljeni susret predsednika Josipovića i Tadića u Vukovaru u duhu dobrosusedskih odnosa i podsetio da je pre nekoliko meseci lično pozvao dva predsednika da dođu u Vukovar.

– Ne treba čekati još 19 godina da bismo postali dobri susedi i zato apsolutno podržavam dolazak predsednika Tadića u Vukovar – izjavio je Sabo.

Tadićev dolazak podržava i Petar Mlinarić (HDZ) uz napomenu da je „nužno doznati punu istinu o ratu i stradanju Vukovaraca“, a dolazak Tadića u ovaj grad koji je voska JNA gotovo potpuno razorila tokom rata podržala su i udruženja bivših logoraša. Jedino je Hrvatska stranka prava protiv dolaska Tadića u Vukovar, a pravaši su najavili da će predsednika Srbije dočekati protestima. Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je prekjuče da će posetiti Vukovar „kad za to bude vreme“ i da niko ne treba da ga požuruje. On je dodao da će u Vukovar doći sa „prijateljem Ivom Josipovićem“.