NOVI SKANDAL NA RADIO-TELEVIZIJI RS

Radio-televizija Republike Srpske (RS) najnovijim skandalom, u vidu pokušaja pravdanja drakonske presude Momčilu Krajišniku, po ko zna koji put potvrdila je da je u službi svih izuzev onih koji je plaćaju – građana RS.
U centralnom Dnevniku RTRS, kuće na čijem čelu se inače nalazi ministar vere u prvih pet prvih vlada RS Dragan Davidović, nije puštena nijedna reakcija u kojoj se osuđuje presuda Krajišniku. Odmah nakon Dnevnika usledilo je specijalno izdanje emisije „Nekad bilo“, koja uglavnom služi za anatemisanje ratnog rukovodstva RS, a čija je tema ovaj put bila „Naši zločini“.
Voditelj emisije Siniša Mihajlović i lider Socijalističke partije (SP) Petar đokić vodili su trku „ko će više da ocrni Srbe“, pa se iz same emisije nametao samo jedan zaključak: – Krajišnik i ratno rukovodstvo RS su krivi.

Prekinuta uključenja u program

Gost emisije bio je i predsednik Boračke organizacije RS Pantelija ćurguz, koji nije bacao kamenje na Srbe, ali je samo njegovo pojavljivanje izazvalo gnev gledalaca. Već u prvom uključenju jedan gledalac je rekao: „Pantelija, vi ste bili pravi srpski borac, šta ćete tu?“, nakon čega su prekinuta dalje uključenja u program.

Na pitanje Mihajlovića nisu li političko rukovodstvo RS i vojna komanda morali napraviti rez nakon prvog zločina koji se desio, đokić je odgovorio:
– Mogli su i morali su, ali to se nije dogodilo. Razvila se solidarnost da su postali junaci oni koji su pokazali spremnost da počine zločine. Naše vlasti na samom početku rata morale su biti svesne odgovornosti za upravljanje. Objektivno govoreći, nisu pokazivali ozbiljnost da to razumeju – rekao je tada đokić.
Podsetimo, predsednik Vrhovnog suda RS iz vremena rata, Svetozar – Caco Stanojević, pre dve godine potvrdio je „Vestima“ da je tokom rata u RS procesuirano na desetine, a možda i stotine, Srba osumnjičenih da su počinili krivično delo ratnog zločina nad nesrpskim stanovništvom. Takođe, sudski procesi koji su protiv rukovodstva RS do sada vođeni u Hagu pokazali su da verovatno nikada nijedan predsednik države nije potpisao toliko naredbi o poštovanju Ženevske konvencije koliko ih je potpisao Radovan Karadžić.

Medijska hajka

Zanimljivo je da je Dragan Davidović jedan od retkih, ako ne i jedini ratni kadar SDS-a i ministar, koji nije uklonjen iz javnog života. Naprotiv, 1998. godine, kada je prešao u tabor Biljane Plavšić, OHR ga je postavio na mesto direktora RTRS-a. Serijal „Nekad bilo“ emituje se već nekoliko godina, a u njemu su građani RS, između ostalog, mogli čuti kako je ratno rukovodstvo RS bilo kriminalno, prodalo Krajinu, počinilo zločine. Radovan Karadžić i Momčilo Krajišnik, prema ovom serijalu, verovatno bi trebalo da se nađu u vrhu „Forbsove“ liste najbogatijih ljudi.

đokić nije propustio priliku da pohvali bivšeg predsednika RS Dragana čavića jer je, kako je kazao, „pokazao hrabrost i odgovornost da povuče potez i prizna zločine u Srebrenici“, istovremeno izražavajući žaljenje što je „taj hrabri čavićev potez bio predmet osude i napada zbog čega je okončana njegova politička karijera“.
Kao šlag na tortu, RTRS je uz hvalospeve čaviću pustio snimak na kojem on obaveštava javnost da je potpisao izveštaj o Srebrenici i da je tamo nestalo preko 8.000 Bošnjaka. Podsetimo da je verodostojnost ovog spiska argumentima osporena, a čavić je optužen da je potpisao spisak koji mu je predao tadašnji visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun. čak je i čavićev naslednik na mestu predsednika SDS-a, Mladen Bosić, nedavno zatražio reviziju ovog izveštaja, naglasivši da je on sačinjen pod pritiscima, te da SDS osuđuje sve zločine, ali da istina o Srebrenici mora biti utvrđena na činjenicama.