Nesporazum oko izdavanja putnih isprava SRJ vojnim obveznicima

Jugoslovenskim vojnim obveznicima u inostranstvu baš se ne da. Ni Uredba Savezne vlade, doneta pre mesec dana, da se svim našim gradanima starijim od 27 godina, omoguci dobijanje pasoša bez obzira da li su regulisali vojnu obavezu ili ne, nije olakšala njihove muke. I dalje ih, naime, vracaju sa šaltera diplomatsko-konzularnih predstavništava uz reci: „Žao mi je, pasoš ne možete da dobijete, u vašim aktima je zabrana izdavanja putne isprave“.
Kako „Vesti saznaju i Ministarstvu za inostrane poslove SRJ u Beogradu, u pitanju je nesporazum, jer nije rec o Uredbi vlade, vec o Zakonu o putnim ispravama, koje u Saveznoj skupštini cekaju proceduru usvajanja.

Culi iz medija

– Iz Saveznog ministrastva inostranih poslova do sada nismo dobili nikakvu novu uredbu po pitanju tretiranja vojnih obveznika u inostranstvu. Kolega koji je u ambasadi za to pitanje zadužen nedavno je kontaktirao SMIP u receno mu je – „do daljnjeg radi po starom“ – kaže za „Vesti“ Zlatomir Živkovic, šef konzularnog odeljenja Ambasade SRJ u Berlinu.
Po njegovim recima, o novoj uredbi citali su u štampi i culi iz medija, „ali to, nažalost nije i dovoljno da bi bila primenjena.“

– Predlog zakona je prihvatila Vlada SRJ i prosledila ga Saveznoj skupštini na razmatranje i usvajanje. Ja ocekujem da se na narednoj sednici Skupštine SRJ to reši do kraja ovog meseca. Zatim sledi ukaz predsednika SR Jugoslavije o proglašenju novog zakona o putnim ispravama, i objavljivanje tog zakona u „Službenom listu SRJ“. Posle toga jugoslovensko Ministarstvo inostranih poslova šalje novo uputstvo o izdavanju jugoslovenskih pasoša uskladeno sa novim Zakonom. Do tada, na snazi su stari propisi – objasnio je za „Vesti“ Milan Kljajevic pomocnik jugoslovenskog šefa diplomatije, zadužen za konzularne poslove i dijasporu.
Ova zabuna medutim, dovodi do nemilih scena u diplomatsko-konzularnim predstavništvima SRJ širom sveta.
– Prekjuce sam sa sinom, koji je roden u Nemackoj i ima 31 godinu, išao u Konzulat SRJ u Štutgartu, gde nam je vicekonzul Lidija Stojanovic rekla da moj sin i dalje ne može da dobije pasoš – ogorcen je Ilija Maleševic, koji kaže daje njegovog sina Dražena obradovala informacija da su ukinute sve zapreke da on konacno dobije putnu ispravu.
– Da li možete da zamislite u kakvoj je situaciji covek koji je ovde roden, završio srednju školu i fakultet, zasnovao porodicu, a maticna država ostavila ga na cedilu, bez dokumenata. Ništa mi više nije jasno – lepo smo procitali i izjavu gospodina Gorana Svilanovica, saveznog ministra inostranih poslova, da Jugoslavija ne sme, kao što ustalom nije praksa ni u jednoj modernoj državi Zapadne Evrope, dobijanje pasoša uslovljavati ispunjavanjem vojne obaveze i – nakon toga se u Konzulatu provedemo kao „bosi po trnju“ – kaže Maleševic