NEMA SPASA IZ DIJASPORE

Kriza koja nas očekuje u Novoj 2009. godini biće najteža do sada, a plašim se da nas čekaju velike socijalne napetosti, ulični nemiri i drastičan pad standarda, kaže u razgovoru za „Vesti“ Danijel Cvjetićanin, ekonomista.

• Smatrate li da nas čeka veća kriza nego ona devedesetih godina prošlog veka?
– Početkom devedesetih, Srbija je pala u najveću ekonomsku krizu, ali situacija je tada bila bitno drugačija. U svetu i Evropi to vreme je obeleženo visokim privrednim rastom, srušen je Berlinski zid, istočne zemlje su se otvorile, privreda je cvetala. Kriza je zbog izolacije i sankcija bila samo u Srbiji. U to vreme imali smo više zaposlenih rođaka iz dijaspore u zemljama zapadne Evrope, nego što je bio broj zaposlenih u Srbiji. Oni su nam slali doznake, pomagali nas, pa je sve bilo lakše. Sada se nažalost situacija promenila. Kriza je zahvatila ceo svet, pa se plašim da ni naši rođaci iz inostranstva više neće biti u mogućnosti da nam šalju i da nas ispomažu. Jer, kriza je zahvatila i bogate zapadnoevropske zemlje u kojima naši rođaci žive i rade.

Puni rafovi, prazni novčanici

• Kako će se kretati kurs dinara?
– Teško je govoriti kako će se kretati vrednost domaće valute u ovoj godini. Plašim se da će svega biti u prodavnicama, ali neće biti novca da se to kupi.
Ako pak bude inflacije u Srbiji, glavni krivci za to biće bankari i centralna banka.

• Da li će ova vlada preživeti krizu?
– To je nevažno jer naša vlada je potpuno nespremna za nadolazeću krizu. Našu vladu čini grupa ljudi, koji su zapravo marionete svetskog kapitala. Jer, kada bi se raspisali novi izbori, ponovo bi na vlast došla slična grupa ljudi, koju postavljaju strani ambasadori. Demokratija se obrukala u Srbiji, parlament se obrukao u Srbiji, a ne bi me čudilo da strani moćnici na vlast umesto ove grupe marioneta dovedu nekakvog diktatora, baš kao što su to radili u čileu ili Argentini.

• Šta biste vi uradili da ste vlast?
– Prvo, bio bih veoma zabrinut. A onda maksimalno bih smanjio broj ministarstava ove glomazne vlade. Ma kako to izgledalo nevažno, treba pokazati da vlada zna i želi da štedi. Dakle vlada bi brojala najviše sedam-osam ministarstava. Potom bi ukinuo sve dotacije raznim agencijama, komisijama, potkomisijama, svim tim organizacijama koje nešto rade, a niko ne zna čime se zapravo bave. Nadalje, na delu bi bila maksima daje „zakon jednak za sve“, najviše što je moguće oslabio bih paradržavne institucije.

Blanko poslanici

• Kako ocenjujete rad parlamenta?
– Srpski parlament je odavno postao prava lakrdija. Poslanici ne razmišljaju svojom glavom, niti odlučuju svojom voljom. To su tzv. blanko poslanici, koji unapred potpisuju blanko ostavke, a za razmišljanje je zadužen vrh partije, kojoj pripadaju.

• Kad će Srbija ući u Evropsku uniju?
– Dajte mi neko lakše pitanje. Pitanje je šta će biti sa EU posle ove krize, da li će opstati, potom šta će biti s nama i na kraju krajeva da li je naš interes da mi uđemo u evropsku zajednicu.

• Gde ste dočekali Novu godinu?
– Na Kopaoniku. Nisam bio na letovanju, pa mislim da sam zaslužio ovo zimovanje. A budući da se u Beogradu grejem na struju, mislim da ću nešto i uštedeti. Svim građanima želim srećnu i uspešnu Novu godinu, ali im savetujem da budu svesni krize, koja će nas pratiti u ovoj godini.