NA PUT SA ZELENIM KARTONOM

Kako bi mogli da se leče u SCG, naši zemljaci u inostranstvu pre polaska na put bi trebalo da u socijalnom osiguranju u zemlji u kojoj žive izvade potvrdu (zeleni karton) koja će im omogućiti ovu uslugu. Ova mogućnost se odnosi samo na zemlje sa kojima SCG ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju. (Sve evropske zemlje, dok sa Amerikom, Kanadom, Australijom i Novim Zelandom SCG nema potpisan sporazum).
Potvrda koju zemljaci dobiju u inostranstvu (u Nemačkoj je to YU 6, a u Austriji YU A3) u domovini se zameni odgovarajućim obrascem u nekoj od filijala zdravstvenog osiguranja u domovini. Taj dokument će kasnije koristiti umesto zdravstvene knjižice za sve lekarske preglede u državnim medicinskim ustanovama.
Važno je da naši zemljaci posebnu pažnju obrate na to da ukoliko na put u domovinu idu već bolesni ili da, inače, boluju od neke hronične bolesti, u socijalnom osiguranju u zemljama u kojima žive to naglase i zatraže poseban obrazac, na primer kao u Nemačkoj DŽU 5, koji im omogućava nastavak lečenja u domovini. To su najčešće neodložne intervencije ili je reč o lečenju koje ne sme da se prekida, kao što je npr. slučaj pacijenata koji su na hemodijalizi.

Dodatno osiguranje

Zemljacima koji putuju u otadžbinu se savetuje da u inostranstvu pre polaska u otadžbinu zaključe i dodatno privatno osiguranje. Ono košta u proseku 15 evra za četvoročlanu porodicu i omogućava da se svi troškovi lečenja Srbiji, ukoliko je na primer, neophodan hitan ultrazvuk moći da se refundiraju kad se vrate u Evropu.

Putnici iz inostranstva bi po dolasku u Srbiju trebalo da potvrdu iz Evrope u domovini odmah zamene za obrazac koji će im poslužiti kao zdravstvena knjižica. Međutim, ukoliko to ne učine, samo u slučaju da dođe do iznenadne bolesti, bolova, saobraćajne nesreće ili drugih hitnih intervencija, pacijent se može pregledati samo sa potvrdom koju su doneli iz inostranstva.
Svaka medicinska usluga u državnim ustanovama za zemljake iz dijaspore je besplatna, jer svi eventualni troškovi (različita snimanja, intervencije) podnose se stranom socijalnom osiguranju koje ih pokriva. Troškove lečenja plaćaju samo zemljaci iz Amerike, Kanade, Novog Zelanda i Australije, jer sa ovim zemljama Srbija nema potpisan sporazum o socijalnom osiguranju. Svaki pacijent (kao i zemljaci iz Evrope) za pregled kod lekara opšte prakse plaćaju participaju od 10 dinara.