Na ludi kamen uz

KAKO GRAđANI IZ DIJASPORE MOGU DOćI DO VALIDNOG IZVODA IZ MATIčNE KNJIGE ROđENIH U SRBIJI

NA LUDI KAMEN UZ „APOSTIL“ PEčAT

• Građani rođeni u inostranstvu mogu se venčati u Srbiji jedino ukoliko izvod iz knjige rođenih overe „apostil“ pečatom • Opština Stari grad u Beogradu jedina ovlaštena za pitanja građana u inostranstvu

Sve naše zemljake, koji su rođeni u inostranstvu, a koji bi želeli da obave neki posao u domovini, u nekoj od opština na teritoriji Srbije, trebalo bi podsetiti na određenu proceduru, čije nepoznavanje može da izazove velike glavobolje. Tako, mnogi, na primer, ne znaju da prema Zakonu o matičnim knjigama, ukoliko žele da se venčaju u domovini, a rođeni su u inostranstvu, moraju izvod iz matične knjige rođenih da internacionalizuju, odnosno, da legalizuju, jer je to neophodan uslov da izvod bude važeći u Srbiji.
Ovo pravilo važi samo za pojedine zemlje članice Haške konvencije, koje sa SCG nemaju potpisan bilateralni ugovor o priznavanju dokumenata, pa je procedura internacionalizacije izvoda iz matične knjige obavezna.

Lakša procedura

Onim zemljacima koji dolaze iz zemalja u kojima je potrebno da imaju „apostil“ pečat na izvodima iz matične knjige rođenih, preporučuje se da se pre nego što im bude potrebna bilo kakva usluga, prijave u nadležnoj opštini u Srbiji. Isto se preporučuje da i decu tek rođenu u inostranstvu takođe prijave u Srbiji, odnosno upišu u knjigu državljana, što olakšava proceduru oko dobijanja svih potrebnih dokumenata u Srbiji.

To su sledeće zemlje: Australija, Argentina, Austrija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Velika Britanija, Grčka, Italija, Kipar, Mađarska, SAD, Makedonija, Novi Zeland, Norveška, Slovenija, Turska, Finska, Holandija, Španija, Švedska.
– Naši ljudi iz ovih zemalja izvode iz matične knjige rođenih moraju da prevedu, odnosno da u svojim matičnim službama u zemljama u kojima žive, izvode overe tzv. apostil pečatom i samo sa takvim dokumentom neće imati problema u domovini – kaže matičar Gordana Zorić, iz beogradske opštine Stari grad, koja jedina u Beogradu, prema odluci Skupštine grada, ima ovlašćenje da upisuje određene činjenice koje se tiču naših građana u inostranstvu.
Za zemljake iz ostalih evropskih zemalja ne važi ovo pravilo. Tako, na primer, svi koji su rođeni u Nemačkoj, odmah po rođenju dobijaju internacionalni izvod, koji se prema Pariskoj konvenciji iz 1956. godine, izdaje na višejezičnim obrascima, na engleskom, nemačkom, a u nekim zemljama i na francuskom jeziku. Ovi izvodi su validni u Srbiji i mogu se kad god je to neophodno dobiti u konzulatu u zemljama u kojima žive.