Na lecenje u otadzbinu

Klinika za nefrologiju Vojnomedicinske akademije u Beogradu, inace najveca klinika za lecenje bolesti bubrega u Jugoslaviji i jugoistocnoj Evropi, omogucava svim našim sugradanima širom dijaspore vrhunsku zdravstvenu uslugu, lecenje po cenama višestruko nižim nego u svetu, uz korišcenje savremene medicinske opreme najnovije generacije.
Od svog osnivanja, davne 1963. godine, nefrološka klinika je visoko specijalizovana ustanova za sva oboljenja ovog tipa, medutim rec je o pristupu koji je mnogo širi i koji omogucava da se uz pomoc konsultanata pacijent kompletno internisticki ispita.

Konsultacije 24 casa

Na Klinici za nefrologiju je moguce dobijanje i lekarskih saveta, zahvaljujuci lekarima koji su pacijentima 24 casa dnevno na raspolaganju. Samo na odeljenju za hemodijalizu rade cetiri lekara i 25 medicinskih sestara, kao i dežurni lekar za vanredne situacije. Sve informacije se mogu dobiti na sledece telefone 662-502, 3670-784.

Pukovnik doc. dr Zoran Kovacevic, nacelnik klinike, kaže za „Vesti“ da svi naši sugradani iz dijaspore 24 casa dnevno mogu koristiti usluge VMA na svih osam odeljenja, s tim što kada je rec o hemodijalizi potrebno je mesto rezervisati nedelju dana ranije. Inace, rec je o najprestižnijem centru za dijalizu opremljenom najboljim aparatima, od kojih nijedan nije star više od dve godine. Na VMA se, kako naglašava Kovacevic, radi i dijaliza preko trbušne maramice, a klinika raspolaže svom opremom za izvodenje svih metoda lecenja, ukljucujuci i automatsku peritonomsku dijalizu, dijalizne rastvore izuzetnog kvaliteta i biokompatibilnosti, potrošni materijal i sve ono što je neophodno kako bi sugradani iz dijaspore prilikom boravka u Jugoslaviji mogli da nastave lecenje.
Na VMA je uspešno integrisan celokupan program lecenja najtežih bubrežnih bolesnika, gde je veoma važno spomenuti i transplantaciju bubrega.
– Kod nas se obavlja i transplantacija sa žive srodne osobe, a oni bolesnici koji nemaju živog srodnog davaoca imaju mogucnost da budu potpuno „obradeni“ uz neophodnu tipizaciju tkiva. Sve naše sugradane iz dijaspore možemo, takode, staviti na našu listu cekanja organa, bez obzira na to što se nalaze na listi „Euro transplanta“- istice Kovacevic.