Na kampovanje u otadžbinu

PREDLOG NADLEŽNOG MINISTARSTVA ZA UčENIKE DOPUNSKIH ŠKOLA U DIJASPORI

NA KAMPOVANJE U OTADŽBINU

• Deca bi mogla da se stimulišu na pohađanje Dopunskih škola preko medija i putem letnjih kampova u Srbiji, kaže za „Vesti“ Aleksandar čotrić, zamenik ministra za dijasporu

Zabrinuto premalim brojem dece koja se upisuju u dopunske škole na srpskom jeziku, Ministarstvo za dijasporu iniciralo je sastanak sa Ministarstvom prosvete, koji bi trebalo da se održi do kraja ove nedelje, rekao je za „Vesti“ Aleksandar čotrić, zamenik ministra za dijasporu. On je naglasio da broj učenika u školama na srpskom jeziku ni u jednoj evropskoj zemlji ne prelazi 5 odsto od ukupnog broja naše dece.
– Predložićemo da se organizuje medijska kampanja. Deca bi mogla da se stimulišu na pohađanje tih škola i putem letnjih kampova u Srbiji, pa i tako što će im ambasadori naše zemlje uručivati diplome. Mora se odvojiti i više sredstava za plate nastavnika, jer one ponegde, kao u Švajcarskoj, kasne mesecima, istakao je čotrić.

Izvinjenje klubovima

Aleksandar čotrić je uputio i izvinjenje svima koje je povredila njegova izjava „Vestima“ o radu srpskih klubova u dijaspori, ističući da nije imao nameru da omalovažava značaj tih klubova.
– Visoko cenim doprinos aktivista u srpskim savezima i udruženjima na zbližavanju matice i dijaspore, očuvanju našeg identiteta, pružanju humanitarne pomoći otadžbini i unapređenju privredne, kulturne i sportske saradnje. Ministarstvo za dijasporu sarađivaće i ubuduće sa klubovima naših ljudi u inostranstvu, i neće određivati oblik njihovog organizovanja – rekao je čotrić.

U saradnji sa Zavodom za udžbenike i nastavna sredstva, njegovo ministarstvo će zatražiti i da se izrade savremeni i kvalitetni udžbenici, jer su, kako je naveo, postojeći stari i po dvadeset godina.
– U tzv. integrisanim školama kakva postoji u Austriji, naše Ministarstvo za prosvetu nema nikakvih nadležnosti u određivanju učitelja, udžbenika ni nastavnih programa. Tako deci iz Srbije i Crne Gore još uvek predaju učitelji iz vremena SFRJ, na slovačkom ili hrvatskom jeziku, a po programima austrijskog Ministarstva prosvete. Zato ćemo, u saradnji sa nadležnim organima republike Srbije, za početak raditi na tome da našoj deci predaju srpski učitelji, zaključio je sagovornik „Vesti“.