MINISTAR ODBRANE SRBIJE DRAGAN ŠUTANOVAC

Ministar odbrane Srbije Dragan Šutanovac u razgovoru za „Vesti“ tvrdi da će Vojska Srbije već naredne godine biti značajno modernizovana, kao i da se od ideje otkupa vojnog roka nije odustalo.
• Gospodine ministre, mlade ljude u dijaspori najviše zanima na koji način će biti regulisana vojna obaveza. To je trebalo da bude rešeno Zakonom o vojsci pa se odustalo?

Neću da izneverim porodicu i stranku

• Objavljeno je i da u DS-u postoje dve struje – Vaša i Dragana đilasa oko mesta gradonačelnika Beograda?
– To nije tačno. Prihvatio sam funkciju ministra odbrane da bih, sa jedne strane, dokazao sebi da to mogu da radim valjano, a sa druge da bi pun mandat na ovoj funkciji proveo gradeći sistem odbrane zemlje i podižući ga na nivo na kakvom treba da bude. Zato bi to bilo neprihvatljivo ne samo za mene, već i za moju porodicu i članove DS-a koji su me birali da budem na ovoj funkciji, a ja zaista ne mislim da izneverim bilo koga.

– Ova problematika će u potpunosti biti rešena Zakonom o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi. Pretpostavka za taj zakon, jesu zakoni o vojsci i odbrani, o kojima bi trebalo da poslanici Skupštine Srbije raspravljaju do kraja ove godine.
• U javnosti se pominje nekoliko opcija. Jedna od njih je i amnestija?
– Amnestija kao oblik rešenja problema regulisanja vojne obaveze sigurno neće biti jedan od predloga. Jednostavno, to nije posao našeg ministarstva.
• A, otkup vojnog roka?
– Kao što su na javnoj raspravi bili nacrti zakona o vojsci i odbrani, biće i predlog zakona o vojnoj, radnoj i materijalnoj obavezi kome će najverovatnije biti predložena i mogućnost otkupa vojnog roka. Videćemo kakva će biti reakcija javnosti na takav predlog. Moram da priznam da lično imam određenu dozu nelagodnosti pri pomisli da neko ko ima novac može da otkupi vojni rok, a onaj ko ga nema da mora da odsluži vojsku. To nije korektno, ali opet to je moj lični stav koji neće imati presudnu ulogu o odlučivanju, odlučiće parlament.

LIčNA KARTA

Dragan Šutanovac je rođen 24. jula 1968. godine u Beogradu gde je i diplomirao na Mašinskom fakultetu.
U oblasti bezbednosti se specijalizovao u SAD gde je dobio Diplomu za oblast sprovođenja zakona, Diplomu za oblast sigurnosnih pitanja i nadzora, kao i Diplomu prestižnog američko-nemačkog Maršal centra za bezbednosne studije u Garmiš-Partenkirhenu.
Novembra 2000. godine, imenovan je za specijalnog savetnika Saveznog ministarstva unutrašnjih poslova, a 2001. godine za pomoćnika Saveznog ministra unutrašnjih poslova.
Od 2002. do 2003. godine je na funkciji predsednika Odbora za odbranu i bezbednost Narodne skupštine Srbije, a od 2004. do 2007. je zamenik predsednika ovog odbora.
Ministar je vojni rok služio 1987/88. godine u Samoboru – rod veza.
Govori engleski jezik. Oženjen i ima dva sina: Predraga i Strahinju.

• Zar se nije odustalo od ideje otkupa vojnog roka zato što je do krajnje profesionalizacije vojske ostalo nešto više od godinu dana?
– Kakve to veze ima?
• Pa tim mladim ljudima se onda više isplati da izbegavaju vojsku još dve godine nego da za to plate?
– Ako neko želi da izbegava vojsku onda je to već stvar koja se rešava u okviru zakonskih propisa. Ali, ne vidim ništa loše da ponudimo otkup vojnog roka onima koji ga ne mogu regulisati zato što u inostranstvu imaju posao. Verujem da bi im tim otkupom omogućili ne samo da trajno reše svoj problem, već i da učine patriotski čin. To bi za njih bio najmanji izdatak, a mogli bi da kažu: „Nisam služio vojsku, ali za novac koji sam dao angažovan je profesionalac koji je pet puta bolji vojnik nego što bih ja bio“. Ovaj način regulisanja vojne obaveze je legitimna stvar koja postoji u svetu.
• Otkup će se rešiti po takozvanom turskom modelu?
– Neće se primeniti ni jedan konkretan model otkupa, već će se napraviti model koji odgovara Srbiji.
• Takođe postoje nedoumice i oko toga koja će biti starosna granica?
– To pitanje još nije definisano. Za mene je najlogičnije da starosna granica bude do onog nivoa koja važi za vojnike po ugovoru.

• U priči o profesionalizaciji, Vojska je nedavno raspisala konkurs za prijem više od hiljadu novih vojnika po ugovoru. Istovremeno su brojna otpuštanja?
– Ne može da se govori na taj način zato što je reč o sasvim drugačijim radnim mestima, stepenu obrazovanja itd. Nedavno sam čuo da će od tih 1360 za koliko je raspisan konkurs, 600 novih vojnika zapravo biti primljeno kako bi bili poslati u Bujanovac i Preševo. To apsolutno nije tačno. Ti vojnici se primaju isključivo u sklopu aktivnosti oko potpune profesionalizacije naših oružanih snaga.
• Vratimo se reorganizaciji Vojske Srbije. Kada će i obični građani videti neki napredak: od novih uniformi do modernizacije, a da ona nije remont već postojećih aviona?
– Već se razmatraju rešenja za izgled novih uniformi Gardijske brigade. Vrednost remonta pet letelica ukupno košta približno isto koliko je procenjena zgrada srušenog Generalštaba. Do kraja sledeće godine biće remontovano i sedam helikoptera i jedan transportni avion. Kada me pitate o modernizaciji, onda je moj odgovor i taj da do kraja ove godine raspisujemo konkurs za kupovinu više od 50 vojnih džipova, da je pred završetkom tender za kupovinu telekomunikacione opreme i to je najveća investicija Vojske u poslednjih 20 godina. Istovremeno, u planu je i kupovina kompletne opreme za Specijalnu brigadu. Insistiraću da se nabavi najbolja oprema. Takođe, sledeće godine je u planu i kupovina vojnih oklopnih vozila-točkaša. To će biti zaista ozbiljna investicija, planiramo da kupimo najmanje 50 takvih vozila. Takođe, planiramo i nabavku nove puške iz „Zastavinog“ programa.

• Pa će vam prodati pušku skuplje nego kupcima u inostranstvu?
– činjenica da Ministarstvo odbrane brine o „Zastava oružju“, a da oni Vojsci Srbije prodaju puške skuplje nego drugima ozbiljan je problem o čemu ću sa rukovodstvom ove firme tek razgovarati. I oni će morati da razmišljaju tržišno, a ne da budžet Vojske doživljavaju kao protočni bojler za svoje potrebe. Prirodno je valjda da svako hoće da kupi nešto što je kvalitetno za što manje para.
• Iskoristićemo priliku i da vam postavimo nekoliko „političkih pitanja“ poštujući vašu funkciju potpredsednika Demokratske stranke. Nedavno ste izjavili da je Vojislav Koštunica izigrao prošlogodišnji dogovor DS-a i DSS-a da se predsednički izbori raspišu do kraja godine. Može li se desiti da DSS ponovo ne ispoštuje dogovor i šta ćete učiniti ako do toga dođe?
– Definitivno u Srbiji postoje političke partije koje bi izbore u Srbiji odlagale dok same ne bi imale kandidata koji može da pobedi. Nisam primetio da to radi samo DSS, već i opozicija. Ipak, mislim da taj proces ne može da se zaustavi i očekujem da izbori budu raspisani do kraja godine, ali i da predsednik Srbije dobije pun petogodišnji mandat za vođenje države.
• Da li ste ponovo spremni da se kladite sa Aleksandrom Vučićem da će Boris Tadić pobediti Tomislava Nikolića?
– U pitanju je bio predlog jednog dnevnog lista, koji sam prihvatio, pod istim uslovima kao pred prethodne izbore, što znači da se sav novac uplati na račun Sigurne ženske kuće. Ubeđen sam da Tadić pobeđuje, a obećao sam da ću nezavisno od toga uplatiti novac za žrtve porodičnog nasilja.
• Pratite li sukob na relaciji čedomir Jovanović – Miroslav Mišković?
– Poznato je da sam, i dok je bio u DS, bio od onih koji Jovanoviću nikada nije ukazao poverenje. Uostalom, s nestrpljenjem čekam suđenje, zato što me je u međuvremenu tužio.

• Zbog čega?
– Zato što sam rekao da je u kampanji pokušao da poveže predsednika Tadića sa onima sa kojima se grlio i ljubio i bio njihov brat, batica i njihova ljubav. Stojim iza toga, a potrudiću se da adekvatni svedoci daju potvrdu u korist moje izjave.
• Ipak, lider LDP-a je podneo krivične prijave protiv nekih članova vlade Srbije, a čelnih ljudi DS-a: Božidara đelića, Slobodana Milosavljevića i Dragana đilasa?
– Verujem da je ključ za tu tužbu bilo njihovo pojavljivanje na otvaranju beogradskog tržnog centra „Delta siti“. U nedostatku lične kampanje i politike koju bi prihvatili građani, Jovanović sada pokušava da glumi „Robina Huda“. To bih i prihvatio da su mu i ruke i savest čisti, ali pošto je sam rekao da su prljave, onda sve njegove optužbe zvuče nakaradno.