Minijaturni velikani

Turisti koji posete naš glavni grad mogu da kao suvenir ponesu pazare atraktivne olovne figurice, koje su izuzetno cenjene među kolekcionarima

Autori su najpre detaljno istražili kakve su sablje, puške i odore njihovi modeli nosili (Foto A. ćirić)Knez Lazar, vožd Karađorđe, car Dušan i ostali značajni srpski vladari i vojskovođe, čuvaju izlog radnje Sokače u Ulici majke Jevrosime, jedne od retkih suvenirnica u glavnom gradu. Njen vlasnik, turizmolog Milivoj Stevanović, kaže da su ručno izrađene olovne figurice velikana nacionalne istorije, od Stefana Nemanje do vojvode Živojina Mišića, plod znanja i umeća Predraga Dimitrijevića i Nenada Milinkovića. Kako objašnjava, pomenuti umetnici su najpre detaljno istražili kakve su sablje, puške i odore njihovi modeli nosili, kako bi sve te detalje verno preneli na statuice visoke svega deset centimetara. Tako je, na primer, kralj Petar Prvi izvajan i u svečanoj i u ratnoj uniformi.

– Kada ih poređate, uočljivo je da je Car Dušan nadvisio sve ostale. To je potvrda da su autori vodili računa o svakom detalju, tako da i figurica odražava činjenicu da je najveći srpski osvajač bio jedan od najviših ljudi svoga doba – kaže Stevanović, dodajući da Predrag i Nenad svoja dela izlažu i u inostranstvu, a figurice prave i za Bečki muzej.

O tome koliko je u svetu cenjena veština pravljenja olovnih figurica, govori i podatak da u pojedinim zemljama postoje i berze ovih umetničkih minijatura, koje se izrađuju u tačno propisanim dimenzijama. U Sokačetu se, pored figura od olova, nalaze i plastične, sa postoljem i bez njega, zatim ručno bojene…

– Želeli smo da napravimo i porcelanske vojnike, poput tradicionalnih nemačkih i engleskih figura, ali u našoj zemlji nismo pronašli nikoga ko bi umeo da ih izlije – kaže jedan od autora, Predrag Dimitrijević. On dodaje da je u početku sve bilo hobi, koji se nadovezao na dečačku ljubav prema vajanju i sakupljanju figurica od plastelina, a od 2001. se, zajedno sa prijateljem Nenadom, ozbiljnije bavi izradom olovnih figurica.

Indusi oduševljeni vođama ustanaka

– Za figurice se najviše interesuju kolekcionari, poznavaoci nacionalne istorije i naši sunarodnici u dijaspori – kaže Milivoj Stevanović, vlasnik radnje Sokače, ali dodaje da je bilo i prijatnih izuzetaka od ovog pravila:

– Pre otprilike godinu dana, u radnju je došla grupa stomatologa iz Indije, koji su bili u Beogradu na međunarodnom kongresu. Jedan od njih je očigledno odlično poznavao srpsku istoriju, jer je o svakom od vojskovođa čije smo figure izložili ispričao poneku priču. Njegove kolege je posebno oduševila činjenica da su Srbi podigli dva ustanka protiv Turaka, pa su pazarili minijaturnog Karađorđa i Miloša Obrenovića – ispričao je Stevanović.