MILOLJUB ALBIJANIć, čLAN PREDSEDNIŠTVA G17 PLUS

MILOLJUB ALBIJANIć, čLAN PREDSEDNIŠTVA G17 PLUS

OTADŽBINA ZAPOSTAVILA DIJASPORU

• Voleo bih da se bavim problemima naših iseljenika kako bi osetili da država vodi računa o njima, kaže Albijanić

U jednoj od nezvaničnih verzija plasiranoj iz političkih kuloara Miloljub Albijanić, visoki funkcioner G17 plus i doskorašnji šef poslaničkog kluba ove stranke, pominjao se kao budući ministar za dijasporu, prvi čovek obrazovanja, ali i budući potpredsednik Skupštine Srbije.

• Šta je od svega istina? Na kojoj funkciji vas možemo videti u skoroj budućnosti?
– Ne bavim se podelom resora, ali bih lično voleo da se bavim dijasporom zato što smatram da su naši ljudi u rasejanju prilično zapostavljeni. Dužnost tog ministarstva bila bi da ponovo uspostavi dobru komunikaciju sa našim iseljenicima tako da se oseti da vodimo računa o njima gde god se nalazili. Takođe bi trebalo da u različite projekte vezane za razvoj naše države uključimo mnoge ljude iz dijaspore. Da njihovo znanje Srbija finansira odavde, a oni da ga na obostranu korist stave u funkciju državnih projekata.

• Ali, potpredsednica G17 plus Ivana Dulić-Marković je izjavila da vaša stranka ne želi da vam „uvale neku kosku“ u vidu dijaspore ili ministarstva vera?
– G17 smatra da je to ozbiljno ministarstvo, između ostalog i zato što kada govorimo o Crnoj Gori, Republici Srpskoj ili o Hrvatskoj zapravo govorimo o dijaspori. Takvo je faktičko stanje. Ako hoćemo da imamo određenog uticaja, pa s kim ćemo najbolje da sarađujemo nego sa sopstvenim narodom koji živi kako na Balkanu, tako i širom sveta.

• Koji su to resori koje G17 plus očekuje?
– To je pre svega ministarstvo finansija i ekonomije, a o drugim ministarstvima ne želim da licitiram. Lider naše stranke je pri tom izrazio veliku fleksibilnost ne uslovljavajući da to budu oba resora. Jednostavno, važno nam je da ispunimo predizborna obećanja – veći standard i manju nezaposlenost. Bez obzira kakav će odnos unutar vlade na kraju biti, preglasavanje suštinski nikome neće doneti dobro jer vlada mora da funkcioniše jedinstveno, na bazi dogovora.

Cobelovo istrčavanje

• Kako komentarišete izjavu nemačkog ambasadora da bi Beograd mogao da se suoči sa otvaranjem pitanja Vojvodine ukoliko nastavi da insistira na Kosovu?
– Ovakvi stavovi deluju neobično za diplomatu i izlaze iz okvira normalnog diplomatskog delovanja i dobronamerne politike, ali treba sačekati da se vidi tačno šta je ambasador rekao. Potpuno je izvan diplomatske prakse da diplomata u zemlji u kojoj je akreditovan daje negativne komentare o vodećim političkim ličnostima, tako da taj stav potpuno iznenađuje. Od nadležnih državnih organa očekuje se da zauzmu jasan stav o ovom pitanju.

• Jesmo li bliži novoj vladi ili novim izborima?
– Moja lična procena je da u narednih deset dana vlada treba da bude formirana. Razume se da bi nju činile DS, koalicija DSS-NS i G17 plus uz učešće predstavnika nacionalnih manjina. Spremni smo i da budemo opozicija ili da manjinski podržavamo vladu, samo da se ona što pre forimira.

• U početnoj fazi pregovora G17 je „terala vodu na vodenicu“ DSS-u izlazeći sa tzv. „šestim principom“, a sada podržavate predlog DS-a o izboru njihovog čoveka za privremenog predsednika skupštine?
– I na jedne i na druge smo konstruktivno uticali jer nismo mi ti koji prave smetnje u formiranju vlade nerealnim zahtevima. Naši zahtevi su realni i u skladu s predizbornim obećanjima. Mi nismo zakovali sopstvenu poziciju i rekli: „E, to hoćemo i ni ustupak više.“

• Uskrs ste proveli u rodnom selu podno Divčibara. Šta vam kažu vaši seljani za ovo mrcvaljenje oko vlade?
– Pa, bude grdnje. Svuda mi kažu: „Šta to radite?“ Iako sebe i svoju stranku ne smatram odgovornom za ovakvu situaciju, sa njima delim utisak da konstituisanje vlade i skupštine mora što pre da se okonča i da institucije moraju da rade punim kapacitetom.