METLA ZA DIPLOMATE

Više od 80 odsto kadrova Ministarstva spoljnih poslova Srbije, kako onih u inostranstvu tako i zaposlenih u Beogradu, trebalo bi da bude opozvano sa dužnosti posle 21. januara, ukoliko na izborima u Srbiji pobede demokratske snage, nezvanično saznaju „Vesti“ u vrhu srpske vlasti. Osim toga, sporni su pojedini među novimenovanim ambasadorima Srbije, pa zato, kako nam je rečeno, predsednik Boris Tadić još nije potpisao nijedan ukaz o postavljenju i nijedno akreditivno pismo, iako su te diplomate dobile saglasnost država u kojima treba da predstavljaju Srbiju.
Ukazi, kako tvrdi naš sagovornik, nisu potpisani Stanimiru Vukičeviću za Rusiju, Dušanu Batakoviću (Kanada), Aleksandru Fatiću za Belgiju, Darku Prokiću (Slovačka), Jeli Baćević (Španija), Zoranu Stojeviću (Australija) i Dušanu Lopandiću za Portugaliju.“
– Bez Tadićevog potpisa u inostranstvo su već otišli Miroslava Beham, koja je preuzela dužnost šefa Misije pri OEBS-u (Beč) i Pavle Jevremović ambasador pri UN u NJujorku – otkriva izvor „Vesti“.

Rođačke veze

– Koliko je poslednjih godina osakaćena srpska diplomatija govori primer da je nedavno u Grčku u diplomatsku službu poslata 29-godišnja devojka koja je pre zaposlenja u MSP-u, imala kratkotrajno radno iskustvo u turističkoj agenciji. Osim toga, u diplomatiji Srbije nisu nepoznati slučajevi nepotizma, zapošljavanja po rođačkoj, prijateljskoj i kumovskoj liniji, kao i zaslužnih stranačkih aktivista, a da se nije vodilo računa o kvalitetu i stručnom profilu – napominje sagovornik „Vesti“ iz državnog vrha Srbije.

Prema njegovim rečima, odlazak pomenutih diplomata bio je moguć i bez ukaza, jer oni ne predaju akreditivna pisma šefovima stranih država, pošto službuju pri misijama.
– Očekuje se da svi oni kadrovi koji su bez iskustva u diplomatiji za poslednje tri i po godine ušli u Ministarstvo spoljnih poslova Srbije, bilo kao funkcioneri u inostranstvu ili Beogradu, bilo kao službenici ili pomoćno osoblje, budu opozvani. Među njima je oko 120 novoprimljenih od kojih je 36 iz Bijelog Polja i okoline – kaže sagovornik „Vesti“.
Među diplomatama koji bi trebalo da budu vraćeni su, prema rečima izvora iz vrha srpske vlasti, ambasador u Siriji Gordana Aničić i Vladimir ćurguz iz Turske, kao i mnogi drugi službenici nižeg ranga iz više ambasada širom sveta.

Po meri stranaka

Bivši šef diplomatije SR Jugoslavije Živorad Jovanović ukazao je da predsednik Tadić ponavlja da „život ne može da čeka“, ali da slanje ambasadora Srbije može da sačeka da prvo završimo izbore!
– Takav stav nije državnički, miriše na stranački: da najpre vidimo ko će da pobedi, pa će taj da šalje diplomate po svojoj meri. Za ambasadore treba da se šalju ličnosti koje su završile najviše diplomatsko-upravne akademije, koji su široke kulture, vrhunski poznavaoci više svetskih jezika, koji su pekli zanat od najnižih diplomatskih zvanja i kroz praksu se izdvojili kao kandidati za ambasadore. Takve nominacije u demokratskim zemljama ne vezuju se ni za jedne izbore, ni za jednu partiju – rekao je Jovanović.

U skladu sa novim spoljnopolitičkim kursom države, kako ističe naš sagovornik, „diplomatiju treba ojačati izuzetno sposobnim visokoobrazovanim ljudima sa iskustvom, koji perfektno znaju strane jezike i odlično poznaju političke, vojne, privredne, ekonomske i društvene prilike država gde treba da zastupaju Srbiju“.

Vuk bez odgovora

Vuk Drašković još letos je dao Vladi Srbije predloge za osam novih ambasadora: u Albaniji, Danskoj, Finskoj, Poljskoj, Sloveniji, Iranu i Argentini, ali je do danas ostao bez odgovora. On je tada predsednika Borisa Tadića i premijera Vojislava Koštunicu obavestio da među profesionalnim diplomatama u MIP-u nema odgovarajućih kadrova za Italiju, Veliku Britaniju, Vatikan i Podgoricu, pa bi kako je rekao, bilo dobro da se ti ambasadori potraže izvan ministarstva.

– U diplomatiji nažalost još nemamo kvalitetne kadrove za prozapadnu opciju kojoj se Srbija okreće. Jer, treba imati u vidu da su nekadašnje diplomate, kojih još ima u službi, školovane u skladu sa komunističkom ideologijom i nesvrstanom politikom bivše SFRJ, a ti kadrovi su danas praktično beskorisni – objašnjava nam visoki državni funkcioner Srbije.

U Tadićevom kabinetu „Vestima“ je potvrđeno da predsednik ostaje pri stavu da slanje ambasadora, treba da sačeka okončanje parlamentarnih izbora u Srbiji.
– Takva je praksa. Kada bi neka zemlja u trenutku pred izbore i promenu vlasti u Srbiju poslala ambasadora, ni mi na to ne bismo pozitivno gledali jer ne bismo znali kakvu politiku taj ambasador zastupa. Zato je potrebno da se pre slanja diplomata izborni proces okonča – rekao je Tadić.
Međutim, ministar spoljnih poslova Vuk Drašković smatra da je nepotpisivanje ukaza izazvano „nesuglasicama predsednika i premijera Srbije, kao i partijskim kombinatorikama, koje traju već sedam meseci“.
– Takvo stanje nanosi štetu međunarodnom ugledu Srbije, a država i njeni interesi moraju biti iznad partijskih – naglasio je Drašković.

NJegov prethodnik Goran Svilanović, sada funkcioner Pakta za stabilnost jugoistočne Evrope, kaže za „Vesti“ da nije u svetu neuobičajena praksa da diplomate, iako dobiju agreman ne stignu odmah u zemlju domaćina, ili da kako je objasno, dođe do promene personalnog rešenja, pa se ponovo zatraži agreman, ali za drugog diplomatu.
– Ne vidim ništa dramatično u tome da li će to biti ista ili nova kadrovska rešenja – kaže Svilanović.