MANDATAR VOJISLAV KOŠTUNICA PREDSTAVIO SASTAV I PROGRAM VLADE SRBIJE

MANDATAR VOJISLAV KOŠTUNICA, JUčE U PARLAMENTU PREDSTAVIO SASTAV I PROGRAM VLADE SRBIJE

MATICA OTVARA VRATA DIJASPORI

Poslanici Skupštine Srbije juče su raspravljali o predloženim kandidatima za funkcije u Vladi Srbije, ali do kraja ovog izdanja „Vesti“ narodni predstavnci u parlamentu nisu glasali o sastavu kabineta Vojislava Koštunice. Ipak, izvesno je da će do izbora nove Vlade doći, jer je DSS posle skoro tromesečnih pregovora, uspeo da obezbedi podršku Socijalističke partije Srbije manjinskoj Vladi.
Vojislav Koštunica mandatar za sastav nove Vlade rekao je juče u ekspozeu da će obaveza nove Vlada biti stvaranje uslova kojima će dijaspori omogućiti uključivanje u politički, ekonomski i kulturni život matice.
Koštunica je naglasio da je obezbeđenjem prava glasa učinjen prvi korak, a da će sledeći biti izmene Zakona o državljanstvu kojim će se liberalizovati režim prijema u državljanstvo lica srpskog porekla i time otvoriti vrata sveobuhvatnije ostvarivanju prava srpske dijaspore.
– Preko novoosnovanog Ministarstva za dijasporu uspostaviće se čvrste institucionalne veze između iseljenika, njihovih organizacija i Republike Srbije, a Vlada će raditi i na ispravanju dve velike nepravde koje su učinjene velikom broju ljudi. To su vraćanje oduzete imovine i rehabilitacija nepravedno osuđenih.

Osuđenike iz Haga u Srbiju

Vojislav Koštunica je u obraćanju poslanicima i odnos prema Haškom tribunalu istakavši da će njegova Vlada „učiniti sve da saradnja konačno postane dvosmerna“.
– Nastojaćemo da sklopimo ugovor sa Ujedinjenim nacijama kojim bi se omogućilo da se kazne zatvora izrečene od sudskih veća Tribunala u Hagu služe u našoj zemlji – naveo je Koštunica.

Prema njegovim rečima Vlada će se baviti i pitanjima Kosova i Metohije kao jednim od svojih najprećih pitanja.
– To znači da nema rešavanja pitanja statusa Kosova i Metohije bez Srbije i Državne zajednice Srbija i Crna Gora. Za Srbiju status Kosmeta može da ima mnoga značenja, ali nikako značenje nezavisnosti – naveo je Koštunica.
On je dodao da se podrazumeva otvorenost i spremnost za direktne razgovore i sa predstavnicima privremenih institucija samouprave.
Što se tiče Državne zajednice, Koštunica je kazao da postoje jaki istorijski razlozi da se ona održi da Srbija i Crna Gora kao odlučujući politički činioci u regionu treba da doprinesu zaustavljanju njegovog deljenja i podseća da evropska budućnost i pridruživanje Evropskoj uniji lakše ostvarljivo u zajedničkom nastupu. Koštunica je najavio da će njegova vlada biti reformska i da će sprovesti reforme u svim oblastima života.
– Svesni smo visine poreza i neophodnosti njihovog smanjenja, ali i činjenice da će to smanjenje umanjiti prihode u budžetu koje ćemo kompenzovati naplatom poreza na promet i akciza pogotovu na luksuzne proizvode i proizvode štetne po zdravlje – rekao je Koštunica.
Inače, Nova Vlada Srbije imaće 17 ministarstva, premijera i vicepremijera. Demokratska stranka Srbije vodiće devet resora, a G 17 plus četiri od kojih jedno pripada SDP. Takođe, koalicija Srpski pokret obnove – Nova Srbija u Vladi imaće četiri ministarstva.

Dogovorena smena čovića

Mandatar vlade Srbije Vojislav Koštunica uverio je predsednike pokrajinskih odbora parlamentarnih stranaka za Kosovo i Metohiju da Nebojša čović više neće biti predsednik Koordinacionog centra za Kosmet.
Predsednik Pokrajinskog odbora Srpskog pokreta obnove za Kosmet Ranđel Nojkić izjavio je da su predsednici svih pokrajinskih odbora parlamentarnih stranaka u Skupštini Srbije zauzeli stav da čović ne može ostati na mestu predsednika Koordicaniong centra za Kosovo i Metohiju.

Kosovo i Metohija
Kantonizacija ili podela na entitete. Rešavanje pitanja statusa Kosmeta nije realno učiniti bez Srbije i državne zajednice i reč „status“ može da ima mnoga značenja, ali nikako značenje nezavisnosti.

SCG i EU
Uskladiti republički ustav sa Ustavnom poveljom. Vlada će sprovoditi pojačanu proevropsku politiku. Odmah početi s prilagođavanjem svih zakona sa zakonodavstvom EU. Vlada će izgraditi nacionalnu strategiju pridruživanja EU, koja podrazumeva ispunjenje svih obaveza.

Stabilan dinar
Zadržavanje stabilnog kursa domaće valute biće jedan od prioriteta ekonomske politike nove vlade. Porezi su veoma visoki i teret oporezivanja nije ravnopravno raspoređen. Manjak novca u budžetu, koji će nastati nakon planiranog smanjenja poreza, biće nadoknađen povećanom naplatom poreza i akciza. Privatizacija će biti nastavljena, ali će svi sporni privatizacioni procesi i afere biti preispitani.

Poljoprivreda
Ministarstvo trgovine će rasvetliti šećernu aferu. Vlada će putem novčanih podsticaja povećati sigurnost poljoprivrednika. Rigorozno će biti sprečeni proizvodnja i stavljanje u promet genetski modifikovanih useva i proizvoda.

Saobraćaj i energetika
Posebno je važna izgradnja Koridora 10. Srbija od uvoznika struje mora da postane izvoznik i za to je potrebno investiranje u nove kapacitete.

Socijalna politika
Zaključiće se socijalni ugovor reprezentativnih sindikata, poslodavaca i države. Izvršiće se revizija Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kao i poslovanja zavoda za zdravstveno osiguranje. Usvojiće se novi zakoni o lekovima, o lekarskim komorama i o zdravstvenom osiguranju.

Pravosuđe
Stanje u domaćem pravosuđu je veoma loše i u tom delu društva prisutan je veliki stepen politizacije, neefikasnosti i korupcije. Obezbediti nezavisnost i samostalnost sudstva donošenjem novih propisa i drugim merama, kao što je uvažavanje isključivo stručnih kriterijuma pri izboru nosilaca pravosudnih funkcija.

Državna uprava
Ciljevi su racionalizacija, decentralizacija, depolitizacija i profesionalizacija. Prioriteti su usvajanje zakona o sprečavanju sukoba interesa i uvođenje ombudsmana, kao i zakona o političkim strankama i NVO.

Policija
Prioritet će biti rasvetljavanje svih ubistava i pokušaja ubistava pre i posle 5. oktobra i velikih novčanih i privrednih afera. Vlada će obezbediti celovit sistem unutrašnje kontrole koji će biti garant kvalitetnog i zakonitog rada MUP i doneti propise o demokratskoj kontroli koji će sprečiti zloupotrebu policije u političke svrhe, ali i zloupotrebu politike od strane policije.

BIA
Oblast državne bezbednosti biće dovedena u stanje da se može reći da je izvršena njena potpuna depolitizacija, da je oslobođena svih tereta iz prošlosti i da je potpuno kadrovski, tehnički i tehnološki osposobljena da obavlja osnovnu funkciju – zaštitu bezbednosti Srbije.

Suđenja u srbiji
Vlada će učiniti sve da saradnja sa Haškim tribunalom postane dvosmerna. Vlada će nastojati da obezbedi sve pretpostavke da se svim optuženima sudi pred domaćim sudovima, kao i da se svim našim državljanima optuženim od Tribunala pruži adekvatna pomoć u njihovoj odbrani. Vlada će nastojati da se sa UN sklopi ugovor kako bi osuđeni pred Haškim tribunalom služili kaznu u SCG.

Nacionalna strategija
Vlada će raditi na donošenju nacionalnih strategija iz oblasti kulture, prosvete i sporta kako bi država u ovoj godini omogućila priprema i nastup naših sportista na Olimpijadi. Vlada će jasno definisati šta je nacionalna strategija srpske kulture i na tom projektu će raditi nacionalni savet za kulturu. Vlada će posebnu brigu voditi o razvoju kulture i zaštiti kulturnog nasleđa na Kosmetu. Takođe, formiraće se nacionalni saveti za prosvetu i za nauku.

Vere, manjine…
Biće doneti zakoni o verskim zajednicama, kao i izmene Zakona o državljanstvu, zatim o denacionalizaciji i rehabilitaciji nepravedno osuđenih lica u rasejanju. Vlada će se postarati da predstavnici nacionalnih manjina budu na odgovarajući način predstavljeni u izvršnoj vlasti i upravi.

Vojislav Koštunica, predsednik Vlade Srbije
Doktor pravnih nauka. Rođen 1944.godine u Beogradu. Na Pravnom fakultetu u Beogradu doktorirao 1974.godine. Radio je kao asistent, a zbog političkog neslaganja iste godine bio je izbačen sa Pravnog fakulteta. Koštunica je 1989. godine odbio je da se vrati na fakultet kao profesor. Radio je u Institutu društvenih nauka i Institutu za filozofiju i društvenu teoriju. Predsednik je DSS koju je osnovao 1992.godine. Narodni poslanik je bio od 1990. do 1997. godine delujući u opoziciji. Kao kandidat DOS pobedio je Slobodana Miloševića na izborima 2000. godine i funkciju predsednika SRJ obavljao do februara 2003.godine. Oženjen.
Miroljub Labus, potpredsednik Vlade Srbije
Rođen je 1947. godine u Maloj Krsni. Doktorirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu 1978. godine, gde je redovni profesor. Predsednik je G 17 plus koju osnovao po napuštanju DS 2002. godine. Pre promena radio je kao viši savetnik u Saveznom zavodu za statistiku, istraživač na Ekonomskom institutu i gostujući profesor Univerziteta Kornel SAD. Od 2000. do 2003. je bio potpredsednik Vlade SRJ i ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom. Oženjen, otac dvoje dece.

Stojković umesto Batića

Zoran Stojković, diplomirani pravnik biće novi ministar pravde. Rođen 1946. godine u Beogradu. Radio je kao sudija Okružnog suda do kraja osamdesetih, a zatim prelazi u advokaturu. Jedan od osnivača DŠ. Stranka ga je delegirala za člana Republičke izborne komisije više puta.Oženjen, ima dvoje dece.

Velimir Ilić, ministar za kapitalne investicije
Diplomirao na Tehnološkom fakultetu, odsek građevinski materijali. Rođen je 1951. godine u čačku. Radio je u više građevinskih preduzeća, a od 1986. godine se bavi privatnim preduzetništvom.Gradonačelnik čačka je od 1997. godine.Bio u SPO-u od 1990. godine. NS čiji je predsednik osnovao 1998. godine.Od 2000. godine je savezni poslanik.Oženjen, petoro dece.
Dragan Jočić, ministar unutrašnjih poslova.
Diplomirani pravnik. Rođen je 1960. godine u Beogradu. Potpredsednik DSS i jedan od njenih osnivača.Od 1992. do 1997. bio je narodni poslanik i gradski odbornik .Od 2000. godine je odbornik u Skupštini Beograda i poslanik u parlamentu SCG.
Predrag Bubalo, ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom
Doktor pravnih nauka. Rođen 1954. u Vladičinom Hanu. Doktorirao na novosadskom pravnom fakultetu. Od 2002. godine je generalni direktor livnice „Kikinda“ u Kikindi. Oženjen, dvoje dece.

Za privredu – Dragan Maršićanin

Diplomirani ekonomista. Rođen je 1950. godine u Beogradu. Bio je zaposlen u privredi, a od 1993. do 1996. godine bio je predsednik beogradske opštine Vračar. Jedan je od osnivača DŠ i potpredsednik stranke. Bio je narodni poslanik i prvi predsednik Skupštine Srbije posle promena vlasti 2000. godine. Oženjen, otac jednog deteta.

Mlađan Dinkić, ministar finansija
Magistar ekonomskih nauka. Rođen 1964. u Beogradu. Radio kao asistent na Ekonomskom fakultetu u Beogradu do 2000. godine. Potpredsednik je G 17 plus. Od novembra 2000. do kraja jula ove godine, obavljao je funkciju Guvernera Narodne banke Jugoslavije, a potom Narodne banke Srbije. Oženjen je.
Vojislav Vukčević, ministar za dijasporu
Doktor pravnih nauka. Rođen je 1939. godine u Osjeku. Doktorirao 1974. na Pravnom fakultetu u Novom Sadu. Bio je predsednik suda u Belom Manastiru, a do raspada SFRJ profesor i dekan Pravnog fakulteta u Osjeku. Od 1994. je generalni sekretar SPO. Bio je poslanik SPO i ministar za veze sa Srbima izvan Srbije u prelaznoj vladi.Oženjen, otac dvoje dece.
Zoran Lončar, ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu
Doktor pravnih nauka. Rođen 1965. u Novom Sadu, gde je docent za Ustavno pravo.U DSS-u je od 2000. godine i član je Glavnog odbora.Bio je pravni savetnik u komisiji koja je radilana donošenju Ustavne povelje SCG, pravni savetnik u komisiji za izradu novog republičkog ustava i član RIK-a u prošla dva saziva. Oženjen, otac jednog deteta.

Glasanje danas

Poslanici Skupštine Srbije trebalo bi danas da se izjasne o kandidatima za budući kabinet predsednika Vlade Vojislava Koštunice. Tokom jučerašnjeg dana, za raspravu posle ekspozea koji je podneo mandatar, bilo je prijavljeno 50 diskutanata. Obraćajući se parlamentu, Koštunica je u svojstvu mandatara naveo osnovne planove svog kabineta i predstavio buduće ministre.

Aleksandar Popović, ministar nauke i životne sredine
Doktor hemiskih nauka. Rođen je 1971. u Beogradu. Magistrirao je na Florida stejt univezitetu, a doktorirao 2002, na Hemiskom fakultetu u Beogradu, gde radi kao docent.
Potpredsednik je DSS. Bio je i višestruki je atltetski reprezentativac. Oženjen je.
Radomir Naumov, ministar za rudarstvo i energetiku
Diplomirani elektroinženjer. Rođen 1946. godine u čoki. Završio Elektrotehnički fakultet u Beogradu, odsek energetike. Od 1969. godine zaposlen je u na Elektrotehničkom institutu „Nikola Tesla“. Sada je direktor Centra za elektroenergetske objekte. Predsednik je odbora DSS Beograd. Oženjen, dvoje dece.
Tomica Milosavljević, ministar zdravlja
Doktor medicinskih nauka. Rođen 1955. u Kruševcu. Od 1999. godine je profesor interne medicine na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Pomoćnik je direktora za internističke grane u Kliničkom centru Srbije i direktor Klinike za gastroenterologiju i hepatologiju. Funkcioner je G 17 plus. Ministar zdravlja bio je od juna 2002. do sredine 2003. godine. Oženjen je i ima troje dece.

Bojan Dimitrijević, ministar trgovine, turizma i usluga
Doktor ekonomskih nauka.Rođen 1963. u opštini Gornji Milanovac. Vanredni je profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu na kom je doktorirao 1996. godine. Funkcioner je SPO, bio je potpredsednik Vlade Beograda od 1997. do 2000. godine kooministar finansija u prelaznoj vladi. Otac jednog deteta.
LJiljana čolić, ministar prosvete i sporta
Doktor filoloških nauka. Rođena je 1956. godine u Zemunu. Na Filološkom fakultetu u Beogradu je vanredni profesor, a neko vreme je radila kao gostujući profesor na Filozofskom fakultetu u Prištini. Jedan je od osnivača DSS. Od 2000. godine je savezni poslanik.Govori engleski, francuski, turski i arapski jezik.
Ivana Dulić – Marković, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva
Doktor poljoprivrednih nauka. Rođena 1961.godine u Zagrebu. Doktorirala 1999. u Beogradu iz oblasti biotehničkih nauka, zaštite bilja i virologije. Bila saradnik na Biološkom fakultetu uBeogradu, a do 2003.direktor Saveznog zavoda za biljne i animalne genetičke resurse. Profesor je Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci. član G 17 plus.Udovica, ima dvoje dece.

Slobodan Lalović, ministar za zapošljavanje i socijalna pitanja
Diplomirani pravnik. Rođen je 1954. godine u Beogradu. Na Pravnom fakultetu u Beogradu diplomirao 1978. Bio je stručni konsultant u sindikatima.Funkcioner SDP. Radio je kao sekretar Komisije za ispitivanje zloupotreba u privredi, ali 2002. odlazi nezadovoljan neefikasnošću rada.Gradski je odbornik je i republički poslanik.Oženjen,četvoro dece.
Dragan Kojadinović, ministar kulture i medija
Profesor jugoslovenske književnosti i srpskog jezika. Rođen je 1954. u Banatskom Karlovcu.U novinarstvu je gotovo tri decenije. Bio je prvi direktor TV Studija B osnovanog 1990. Jedan je od osnivača Nezavisnog udruženja novinara. Direktor je TV „Metropolis“ i predsednik Odbora SPO za Beograd. Oženjen, dvoje dece.
Milan Radulović, ministar vera
Doktor filoloških nauka. Rođen 1948. godine u Malom Polju kod Han Pijeska. Diplomirao na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, a magistrirao i doktorirao na Filološkom fakultetu u Beogradu.Od 1974, radi u Institutu za književnost i umetnost u Beogradu. član Glavnog odbora DSS. Oženjen, dvoje dece.