Manastir Banjska proslavice hramovnu slavu svetog Arhidjakona Stefana

Manastir Banjska proslavice hramovnu slavu, svetog Prvomucenika i Arhidjakona Stefana, 15. avgusta 2007. Nakon ozivljavanja 2004. godine, posle vise od 500 godina provedenih u rusevinama, manastir Banjska izrasta u duhovnu zizu medju manastirima na Kosovu i Metohiji. Uselivsi se u manastir Banjsku jula 2004, mlado monasko bratstvo najpre udara temelje ustanovljenju manastirskog zivota i pocinje sa svakodnevnim bogosluzenjem.

Ubrzo nakon toga, manastirsko bratstvo zapocinje sa procesom sveobuhvatne obnove manastira Banjska. Monaski konak, podignut za 4 monaha, vrlo brzo postaje mali da primi sve one koji bi hteli da se predaju monaskom podvigu u Banjskoj.
Zivot, uselivsi se u Banjsku, pocinje da buja, i zahteva da se pocne sa obnovom, na principima kralja Milutina i sa njegovom stvaralackom vizijom, primenjujucii u toku obnove vekovima poznatu i koriscenu metodologiju Crkve.
U tom cilju, najpre je demontiran turski zid, kao najopipljiviji znak turskog ropstva, koji je svojom postavkom potpuno okovao Banjsku. U toku buduceg procesa obnove bice uklonjeni i preostali znaci turskog ropstva – slepa kalota na hramu i delovi minareta na severnom delu hrama.

U toku su pripreme za pocetak obnove Milutinovog bedemskog zida iz 14. veka, koji se sada urusava i nalazi se pred isceznucem.
Monasko bratstvo obnovu manastira ne sagledava izdvojeno od okruzenja u kome se nalazi. Naprotiv, uporedo sa obnovom manastira zapocele su aktivnosti na obnovi lekovite banje Banjska i naselja Banjska, sto ce otvoriti perspektivu razvoja ne samo okolnog stanovnistva, nego citavog regiona severnog Kosova.

Manastir Banjska odlučno demantuje glasine koje su u javnost iznosile netacne stavove o losim i nestrucnim zahvatima u procesu obnove, tvrdeci da su sve aktivnosti na demontazi turskog zida radjene strucno i uz projekte koji su bili verifikovani.
„Demontirane turskog zida obavljeno je po projektu koji je odobren od strane nadlezne institucije, Republickog zavoda za zastitu spomenika kulture iz Beograda, i uz strucni nadzor. Citav proces vodjen je veoma pazljivo, uz izdvajanje svih znacajnih delova kamene plastike. Nisu tacne glasine koje su tvrdile da se radi o unistavanju bastine i da se bagerima rusi nase istorijsko nasledje“, izjavio je Pres odeljenju Eparhije rasko-prizrenske iguman manastira o. Simeon.

Bratstvo manastira očekuje da ce povratak mostiju kralja Milutina i skulpture Bogorodice Banjske u svoj maticni manastir, dati novi podsticaj ne samo daljoj uspesnoj obnovi manastira, nego i pospesiti napore za ostanak Kosova i Metohije u sastavu drzave Srbije.

Manastirsko bratstvo poziva sve verne da svojim prisustvom 15. avgusta uvelicaju proslavu zastitnika Nemanjica i manastira Banjska, svetoga Arhidjakona Stefana, i da svoje molitve ugrade u temelje zapocetog procesa obnove. Svetu Arhijerejsku Liturgiju sa pocetkom u 09.00 sluzice Njihova Preosvestenstva Episkop rasko-prizrenski g. Artemije i Episkop banjalucki g. Jefrem.