KEMBRIDŽ ZOVE BIOLOGA IZ INđIJE

Nemanja Marjanović (21) iz Inđije, student treće godine Biološkog fakulteta u Beogradu, smer molekularna biologija i fiziologija, još u inđijskoj gimnaziji bavio se naučnoistraživačkim radom i osvajao međunarodna priznanja. Sa prosečnom ocenom 9,93 najbolji je student na grupi, pa je izabran i za prodekana na Biološkom fakultetu. Govori tri strana jezika, igra folklor u Kulturno-umetničkom društvu „Krsmanović“, a ponekad napiše neku pesmu. Znanjem je obezbedio dve stipendije jer, kako kaže, ne želi finansijski previše da opterećuje roditelje. Nemanja Marjanović je kao predstavnik Srbije prošle godine pohađao letnju školu Univerziteta u švajcarskom gradu Lozani, a za naredno leto priprema se za Kembridž, a u toku ovog meseca treba da odluči da li da prihvati stipendiju od 40.000 dolara koju mu nude Amerikanci da četvrtu godinu studija završi u Centru „World learning“ u SAD.

Novac troši na knjige

Nemanja Marjanović kaže da znanje koristi da zaradi za studije.
– Stanujem u Domu „Kralj Aleksandar“ u Beogradu i veoma sam zadovoljan jer sam među studentima koji imaju visok prosek i posvećeni su nauci. Novac trošim na knjige i stranu literaturu, kupio sam računar, plaćam kurs nemačkog jezika, a govorim engleski i italijanski – kaže ovaj uspešni student iz Inđije.

Nemanja s ponosom ističe da je dobar osnov za školovanje stekao još u OŠ „Jovan Popović“ u Inđiji gde je bio đak generacije. Kada je krenuo u gimnaziju, nameravao je da upiše medicinu, ali je zaključio da mu više prostora za istraživački rad pruža molekularna biologija. Konkretan povod za ovakvu odluku bilo je internacionalno takmičenje „Bios olimpijada“ koja je održana u Rusiji.
– Zahvaljujući profesorki biologije, zavoleo sam ovaj predmet, krenuo na takmičenja i stigao na olimpijadu u Rusiju. Bilo je 500 takmičara iz celog sveta. Kao učenik trećeg razreda gimnazije osvojio sam prvu nagradu na „Bios olimpijadi“ u Sankt Peterburgu, a godinu dana kasnije sam ponovio uspeh. Tada sam se definitivno odlučio za molekularnu dijagnostiku jer mislim da je to nauka budućnosti koja će istraživati bolesti na molekularnom nivou, na ćeliji – kaže za „Vesti“ ovaj sjajni mladić i student.

Uvek sa najboljim

Prošle godine sam radio u Švajcarskoj, u laboratoriji u Lozani, na ranom otkrivanju raka dojke. Besplatnu letnju školu koja je trajala devet nedelja pohađao sam sa 25 najboljih studenata iz celog sveta – veli Nemanja.

Volontira u laboratoriji na fakultetu gde se bavi dijagnostikom različitih bolesti. Uključen je u projekat otkrivanja novih metoda za detekciju raka prostate. Ove godine je konkurisao za dve letnje škole, u Kembridžu i Minhenu, gde treba da radi na ranom otkrivanju raka jednjaka.
– Da li ću prihvatiti takvu ponudu zavisi od uslova koje nude u laboratoriji za molekularne biologe, a ako odem, vratio bih se da petu godinu fakulteta završim u Beogradu. Kasnije bih upisao doktorske studije negde napolju jer postoje daleko bolji uslovi za laboratorijski rad, pa bih znanje stečeno u inostranstvu primenio u našoj zemlji – govori o svojim planovima Nemanja Marjanović.
Kao srednjoškolac dobio je stipendiju Ministarstva za nauku koju i danas prima, a ona iznosi 20.000 dinara. Već dve godine dobija i opštinsku stipendiju od 13.500 dinara i naknadu što radi kao prodekan od 4.000 dinara. On je do sada sve ispite, osim jednog, položio sa desetkom. Statistiku, kaže, nije ozbiljno shvatio i zato jedobio jednu devetku.