Jesu li Srbi manjina u Crnoj Gori?

Srbi u Crnoj Gori traže svoja prava
SRPSKO pitanje je najbolnije u Crnoj Gori. Više od 35 odsto građana izjasnilo se da su Srbi, a 65 odsto da govore srpskim jezikom. Ali, ne postoji ni minimum ustavnih i statusnih prava za Srbe u oblastima kulture, informisanja, prosvete i veroispovesti.
Ova izjava Miodraga Jakšića, državnog sekretara za dijasporu Srbije, izazvala je u Crnoj Gori i odobravanje i negiranje.
Iz političkih partija i organizacija koje važe za prosrpske ocenjeno je da je dobro što se neko iz vlasti u Srbiji setio sunarodnika u Crnoj Gori koji, u praksi, nemaju status ni manjinskog ni konstitutivnog naroda i, barem za sada, ni svoje medije, školovanje na srpskom jeziku, institucije kulture i druga prava. Istina, iz istih krugova se može čuti i primedba da je Jakšić izjednačio srpski korpus u Crnoj Gori sa, recimo, Mađarskom – a crnogorski Srbi sebe ne smatraju manjinom, već osnivačima crnogorske države.
Vlasti Jakšićevu izjavu smatraju neutemeljenom.
– Reklo bi se da se radi o potpunoj neupućenosti ne samo u crnogorski Ustav i zakone koji regulišu pitanja navodne diskriminacije, već ni u realni život crnogorskog društva – kazao je Rajko Kovačević, portpatrol DPS. – Iz onog što kaže Jakšić može se zaključiti da ima tendenciju da sugeriše Srbima u Crnoj Gori da budu organizovani kao nacionalna manjina, što je u potpunoj suprotnosti od razmišljanja predsednika Srbije Borisa Tadića.
Iz DPS podsećaju da je Crna Gora novim Ustavom definisana kao građansko društvo i da je ova država, upravo zbog međuverskog i etničkog sklada uspešna evropska priča.
– Srbima je uskraćeno pravo na zapošljavanje, na negovanje svoje baštine i još mnogo toga – kaže funkcioner SNP Jovo Pejović. – Ne treba zaboraviti da 2011. sledi popis stanovništva i da će vlast učiniti sve da promeni aktuelne procente, jer im sigurno ne odgovara da Srba ima oko 34 odsto i da 64 odsto stanovništva govori srpski.

SREćKOVIć: STATUS NIJE PRECIZIRAN– U OVOM trenutku ne bih se izjašnjavao oko statusa Srba u Crnoj Gori, ali, svakako, ne mogu da budu nacionalna manjina – kaže za Novosti Srđan Srećković, ministar za dijasporu.
Situacija je još rovita i nije dobro davati izjave koje dolivaju ulje na vatru.
– Srbi i Crnogorci vekovima su bili najbliži partneri i saradnici i tako mora da ostane i ubuduće. Situacija i odnosi su specifični, jer je nedavno došlo do osamostaljenja. Pozitivno je što se čine napori sa obe strane da se odnosi poboljšaju. Mislim da Srbi u Crnoj Gori nisu ugroženi. činjenica je da njihov status u ovom trenutku nije precizno definisan, ali verujem da će se ovo pitanje rešiti na obostranu korist. (I. M.)