IZBEGNITE NEVOLJE NA GRANIčNIM PRELAZIMA

Uoči nastupajućih novogodišnjih i božićnih praznika, Uprava carina Srbije upozorava sve građane iz dijaspore koji će u ovom periodu posetiti domovinu da se pridržavaju carinskih pravila o unošenju novca, ličnih stvari i poklona. Ukoliko u potpunosti budu poštovali ove propise, putnici će brže i bez ikakvih neprijatnosti prelaziti granicu.

Carinici kažu da prekršaji najčešće nastaju prilikom unošenja i iznošenja gotovog novca preko granica Srbije. Propisi predviđaju da prilikom ulaska u Srbiju putnik može da prenese neograničenu sumu novca, ali na izlasku iz zemlje taj iznos sme da bude najviše 5.000 evra u gotovini. Za strane državljane i građane koji žive i rade u inostranstvu duže od godinu dana, međutim, važe drugačija pravila. Oni mogu izneti iz zemlje i više od 5.000 evra, ali samo ako su taj novac prijavili cariniku prilikom ulaska u Srbiju. Propis je izričit i kaže da putnici moraju da prijave sav novac koji unose u Srbiju jer na osnovu toga carinik izdaje potvrdu u koju upisuje vrednost prijavljenih sredstava. Sa ovom potvrdom prilikom izlaska iz zemlje putnik može neometano preneti novac preko granice, ali samo u vrednosti koja je naglašena u dokumentu. Više od 5.000 evra može se izneti iz zemlje i ako je novac podignut sa deviznog računa u Srbiji, ali putniku je u ovom slučaju neophodna potvrda banke. Bez potvrda o unosu novca ili garancije banke putnik ne može da iznese novac iz zemlje i sve više od 5.000 evra će mu biti oduzeto.

Privremeni unos tehnike

Strani državljani i građani iz dijaspore koji dolaze u Srbiju na odmor i nose tehniku koja je namenjena ličnoj upotrebi moraju na granici prijaviti cariniku – fotoaparat, kameru, laptop i muzičke uređaje. Putnik popunjava obrazac za privremeni unos. Carinik zatim u pasoš putnika unosi pečat s oznakom PUR i izdaje potvrdu za robu koja se privremeno unosi. Ova roba ne podleže plaćanju carinskih dažbina. Prilikom izlaska iz zemlje, međutim, putnik mora izneti ovu tehniku, inače će mu za nju biti naplaćene carinske i poreske dažbine koje u proseku iznose 31 odsto od procenjene vrednosti robe.

Bez naplate carinskih dažbina u Srbiju se može uneti lični prtljag, roba namenjena za potrebe domaćinstva, knjige i publikacije, odlikovanja, spomenice, sportski i drugi trofeji. S obzirom na to da zakonom nije utvrđena tačna količina robe koja se smatra dovoljnim za potrebe domaćinstva, takvu procenu obavlja carinik. Sigurno je da carinik neće poverovati da putnik uvozi pet televizora za kućne potrebe. U Upravi carina Srbije napominju i da se kućni ljubimci, koji često putuju sa svojim gazdama, mogu uneti u zemlju samo uz zdravstvenu potvrdu koju izdaje veterinarska služba zemlje iz koje dolazi.

Lični prtljag

Pojedini putnici imaju neprijatnosti na graničnim prelazima kada pokušaju kao lični prtljag da unesu stvari koje to očigledno nisu i tako izbegnu plaćanje carinskih dažbina. U Upravi carina Srbije upozoravaju putnike da u lični prtljag spadaju garderoba, predmeti za održavanje lične higijene, namirnice i drugi predmeti za ličnu upotrebu. Roba koja se smatra ličnim prtljagom jeste i litar žestokog alkoholnog pića, jedan parfem, jedna toaletna voda, boks cigareta, kao i lekovi za ličnu upotrebu u uobičajenoj količini (jedna ili dve kutije).

Putnici iz dijaspore često donose i poklone za rodbinu i prijatelje u Srbiji. Zato bi trebalo da znaju da se carinske dažbine ne naplaćuju na robu čija vrednost ne prelazi 100 evra. Važno je napomenuti da putnik ne sme da unosi u Srbiju robu trgovačkog karaktera, opojne droge, otrove, oružje, municiju i pesticide.