Hils nadigrao Bele orlove

Vesti

U tekućoj, kao i u proteklih nekoliko sezona, Orlovi igraju sa velikim rezultatskim oscilacijama.

U stanju su da pobede najbolje u ligi, kao na primer pre par nedelja kada su deklarisali Tajgerse, a isto tako neretko zakažu protiv slabijih ekipa u ligi.
Nažalost, gostovanje kod poslednje plasirane ekipe, Hilsa na Blektaun fudbalskom parku, prošle subote potvrdilo je drugo pravilo.

Sam početak meča bio je obećavajući. Već u 5. minutu Amuri Gojtje je iz izgledne prilike, glavom sa peterca, nejako šutirao, uskrativši navijače Orlova ranog slavlja.
Nedugo zatim, isti igrač, solo prodorom prošetao se kroz odbranu Hilsa, ali iz gužve na kraju akcije i pri izmaku snage, samo je uspeo da blago pošalje lopta pored gola Hilsa.
Ova akcija na svojevrstan način opisuje tok dešavanja u prvom delu, gde je težište akcija išlo preko Gojtja, ali bez konkretne završnice.

Uz Bonirigovu “desetku“ treba istaći i robusnog napadača Arona Pitersinu koji je još jednom odskakao na terenu, jer je dobijao gotovo sve duele na sredini terena, razigravao i bio enigma za domaće fudbalere.
Međutim, Pitersinovi uspešni dueli nisu bili nagrađeni, jer nije bilo povezanosti Orlova pred golom Hilsa.

Dominacija našeg tima nastavljena je tokom većeg dela prvog poluvremena. Domaćini su tek u 35. minutu uputili prvi šut ka golu Orlova.
Kao grom iz vedra neba pogodio je tabor Orlova, kada je Zek Sfiglio oborio igrača Hilsa u šesnaestercu nakon čega je dosuđen jedanaesterac. Golman Boniriga, Majkl Figueira, odbranio je šut sa bele tačke, ali odbijena lopta je pala ispred Džordana Parfete, koji ju je olako ugurao u mrežu za 1:0.

Početkom drugog dela igre, Amuri Gojtje je uputio jak šut poluvolejom sa ivice šesnaesterca, ali je lopta otišla preko gola. U 52. minutu Bonirig je imao sreće kada je lopta prohujala pored stative našeg čuvara mreže Figueire.

Nakon deset minuta nastavka Maksim Jež je zamenio Šona Iva. U 60. minutu je viđena najizglednija šansa na utakmici. Gojtje je ušao jedan-na-jedan sa protivničkim golmanon, Rikardom Rikom, ali je šut bio preslab.
Ubrzo je usledio i udarac glavom Pitersina, ali ni on nije bio na visini zadatka.
Otvorenija igra Boniriga omogućila je više prostora domaćim fudbalerima. Tako je iz jednog kontranapada usledio prodor po desnoj strani i nabačaj Glena Kelšoa, a Džordan Parfete je iz neposredne blizine neometano postigao svoj drugi gol na utakmici.
U narednim minutima u igru je ušao Radovan Pavićević zamenivši Pitersena, a deset minuta pre kraja ušao je mladi Andrija Mandić umesto povratnika u ekipu, Brejdija Smita. U 87. minutu nakon nabačaja iz kornera Žošua Karanc je bio najspretniji, pa je glavom zakucao za 2:1 i dao nadu Bonirigu.

Međutim, od izjednačenja nije bilo ništa u poslednjih osam minuta, koliko je bila sudijska odluka. Kraj utakmice ostaće upamćen po isključenju Andrije Mandića, koji je u velikoj želji da nešto promeni nesmotrenim startom faulirao igrača Hilsa i zaradio direktan crveni karton.
U sledećem 16. kolu Orlovi će ugostiti ekipu Spirita na svom terenu i pokušati da se vrate na staze pobede, u nadi da makar matematički ostanu u igri i da zauzmu jednu od prva četiri mesta, koja bi im obezbedila promociju u Premijer ligu.

Fudbal u prvom planu

Nakon maratonske pobede kroz penale od 11-10, prošle nedelje nad Hakumom, Beli orlovi su se plasirali u polufinale Varata kupa za 2022, gde će im protivnik biti stari rival, hrvatska ekipa Sidnej junajted. U drugom polufinalu će se sastati NWS Spirit, sa Vulongong junajtedom.

Markoni je poslednji šampion Varata kupa 2019, jer se kup nije igrao 2020. i 2021 zbog kovid pandemije. Golovima Marka Ješića, Markoni je slavio upravo protiv Bonirigovog suparnika, Sidnej junajteda pre tri godine u poslednjem finalu.
Odlukom žreba Beli orlovi biće domaćini ovog istorijskog meča sa Junajtedom. Detalji predstojećeg prvog susreta srpske i hrvatske ekipe biće naknadno objavljeni.
Naime, imajući u vidu burnu istoriju ovog duela, nikom nije u interesu da meč donese neželjene posledice, već da fudbal bude u prvom planu.