Godina ukidanja viza

Jednom je, izgleda, moralo i to da se dogodi – građani Srbije od 19. decembra 2009. ponovo mogu da putuju po Evropi bez viza. Time je ispunjeno jedno od najvažnijih obećanja vlasti u prošloj godini, ali i obećanje koje je davano i za 2008, i za neke prethodne godine.

Pred Novu godinu vlast je ubeležila još nekoliko važnih evropskih poena uspevajući tako da ispuni još neke obaveze koje je preuzela. Odmrznut je Prelazni trgovinski sporazum i podneta je kandidatura za članstvo u EU. Istina, i ovo je ispunjeno nešto kasnije nego što je obećano. Podsetimo, Božidar đelić je početkom 2009. najavljivao podnošenje kandidature sredinom godine, a taj događaj se najavljivao i za kraj 2008. ili početak 2009.

Na kraju prošle godine održana je i rasprava pred Međunarodnim sudom pravde o secesiji Kosova, što je srpska diplomatija uspela da izboksuje u Ujedinjenim nacijama, u skladu sa svojim opredeljenjem da se mirnim i diplomatskim sredstvima bori za povratak južne pokrajine u pravni poredak Srbije. Jedan od uspeha ovog poteza je činjenica da je priznavanje Kosova usporeno, ali posle procesa u Hagu još su ga dve države priznale – Malavi 16. decembra i Papua Nova Gvineja 21. decembra, čime se broj država koje su priznale Kosovo popeo na 65.

Posle godinu dana od usvajanja u Skupštini Vojvodine republički parlament je potvrdio donekle izmenjen pokrajinski Statut (o kojem će, ipak, poslednja reč biti Ustavnog suda Srbije). Predstavnici vlasti obećavali su da će Statut i Zakon o prenosu nadležnosti biti usvojeni do kraja marta, ali se to ipak dogodilo tek u poslednjem kvartalu 2009.

Skupština Srbije je na početku godine obećala efikasnost i zaista je bila efikasna usvojivši oko 300 zakona i oko 100 drugih akata. Kako je obećano, usvojeni su svi zakoni iz oblasti pravosuđa i unutrašnjih poslova neophodni za ukidanje viznog režima, ali ni u upravo okončanoj godini nije donet godinama najavljivani zakon o Narodnoj skupštini. Obećan je i set medijskih zakona, ali usvojen je samo Zakon o informisanju i to uprkos protivljenju strukovnih organizacija, poslenika javne reči, pa zaštitnika građana koji je ovaj akt uputio na ocenu Ustavnom sudu Srbije.

Ratko Mladić i Goran Hadžić još su u bekstvu, a predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasim Ljajić ispunio je obećanje da će podneti ostavku na funkciju koordinatora Akcionog tima za lociranje haških begunaca ako do 31. decembra 2009. Mladić ne bude uhapšen.

U 2009. bilo je najava da bi vlada Mirka Cvetkovića mogla da se smanji, što se nije dogodilo, a ni racionalizacija državne uprave nije sprovedena do kraja prošle godine, iako je prema prvim najavama od ovog 1. januara trebalo da bude 14.000 zaposlenih manje. Taj plan će se, prema poslednjim izjavama nadležnih, sprovesti u februaru-martu 2010. ali na listama za otkaze je nešto više od 8.000 zaposlenih.

U uspehe aktuelne vlasti često se svrstava i balansiranje između Brisela, Vašingtona i Moskve, pa s tim u vezi i dve visoke posete Beogradu – ruskog predsednika Dmitrija Medvedeva i američkog potpredsednika Džozefa Bajdena.

Proteklu godinu obeležila su obećanja svih visokih funkcionera vladajuće koalicije da će kriminal i korupcija biti slomljeni, ali do konačnog cilja u ovom poslu ipak je dug put. I pored hapšenja nekoliko lekara ili organizovanih grupa u policiji, carini i javnim preduzećima zbog primanja mita, pokušaja disciplinovanja ekstremnih navijačkih skupina i nekih desničarskih organizacija, presecanja narko-kanala, razbijanja terorističkih grupa na jugu Srbije, saradnje sa bezbednosnim strukturama u svetu – ovim društvenim pošastima kraj se ni ne nazire.

Važenje starog, plavog pasoša je produženo i za 2010. Obećanje ministra prosvete da će prvaci dobiti besplatne udžbenike ispunjeno je, kao i obećanje ministarke pravde da će kriminalcima biti oduzimana imovina stečena nezakonitim poslovima. Još se čeka na davno dato obećanje da će se usvojiti zakon o restituciji.