Glas i penzije dijaspori

Najava predsednika SRJ Vojislava Koštunice da Nacrt novog Saveznog zakona predvida pravo glasa našim radnicima zaposlenim u inostranstvu na izborima u Jugoslaviji, izazvalo je pozitivne reakcije medu našim zemljacima širom Evrope. Da podsetimo, predsednik jugoslovenskih klubova u Danskoj, LJubomir Gušatovic, sastao se krajem prošle nedelje sa Koštunicom i u ime onih koji rade daleko od rodnog kraja zatražio iznalaženje mogucnosti glasanja u našim inostranim predstavništvima. Gušatovic je istakao i problem svih koji su na Zapadu stekli pravo na penziju, ali je ne mogu primati u našoj zemlji, jer to u mnogim slucajevima nije regulisano medudržavnim sporazumom.
Predsednik SRJ je kazao da ce se takva mogucnost što pre razmotriti.
Dragutin i Danica Zaric koji su se penziju stekli radeci 30 godina u Salcburgu u Austriji pozdravili su cinjenicu da je ova tema postala aktuelna, jer, kažu, godine su pritisle i ne može se po penziju stalno na put dugacak dve hiljade kilometara. Penzioneri Dragoslav Gušatovic iz Helsingjora i Stanoje Gajic iz Frederisverka, takode, ukazuju na godine koje im onemogucuju cetiri odlaska po penziju, na put dugacak skoro pet hiljada kilometara. Osim što bi se izbeglo putovanje u poznim godinama, znacajna je i ušteda.
Aleksandar Popovic penzioner iz nemackog grada Haslaha rekao nam je da ga svaki odlazak po penziju košta oko hiljadu maraka. On istice da pojedincima koji su se odlucili da nemacku penziju prime preko naših banaka, ona kasni i po dve nedelje. Kada se zna da u inostranstvu radi više od dva miliona Jugoslovena, onda je jasan i znacaj eventualnog usvajanja ovakvog zakona.