GENETIKA DIŽE IZ KOLICA

Srpski genetičar dr Miodrag Stojković postigao je epohalni uspeh eksperimentom na miševima u laboratorijama Instituta „Princ Filip“ u španskom gradu Valensiji, čime je pružio nadu svima koji su ostali nepokretni zbog povrede kičmene moždine ili tumora na tom delu tela da mogu da se izleče uz pomoć diferencijalnih embrionalnih matičnih ćelija, prenose beogradski mediji.
Naime, miševi sa mehaničkim povredama kičmene moždine počeli su, nakon ubrizgavanja ćelija, da koriste svoje ekstremitete.
– Šira primena ove metode na ljude očekuje se vrlo brzo, ali samo u zemljama koje imaju uslova za to, odnosno gde postoje banke matičnih ćelija, stručnjaci koji diferenciraju ćelije, kao i lekari kojima su povrede kičmene moždine uža stručnost. Na sreću, naša zemlja ima takve stručnjake, ali potrebno ih je okupiti i izdvojiti novac za njihov rad – izjavio je čuveni stručnjak.

(Ne) veruje obećanjima

Stojković se vratio u Španiju jer nije bio u mogućnosti da pronađe partnera koji bi uložio oko milion evra u opremu za Specijalnu bolnicu u Leskovcu. U međuvremenu su stigla uveravanja predstavnika leskovačkih vlasti da su u Vladi Srbije praktično obezbedili taj novac, koji treba da stigne NIP-a, Fonda za razvoj i Narodne kancelarije predsednika Srbije.
– Nade za povratak ima, nadao sam se svakog sekunda i kada sam bio tamo 10 meseci, nadam se i dalje. Nažalost, tih 10 meseci i stečeno loše iskustvo me je naučilo da sva obećanja primam sa oprezom. Ako nismo u stanju da u narednih tri-pet godina planski uložimo u ovu nauku, granu regenerativne medicine, vantelesnu oplodnju, decu, budućnost, onda mi ne preostaje ništa drugo nego da se pomirim sa činjenicom da još nismo zreli – konstatuje Stojković u razgovoru za beogradske medije.

Dr Miodrag Stojković i njegova supruga Petra maltene ne izlaze iz laboratorije. Proslavljenog genetičara narednih nedelja očekuju predavanja na univerzitetima u Kembridžu, NJujorku i Drezdenu.
Za pomenuti poduhvat španska vlada je izdvojila 180.000 evra, a dr Stojković za beogradske medije je otkrio neke detalje:
– Miševima se, posle povreda na kičmu, ubrizgavaju embrionalne matične ćelije, odnosno ćelije sa nervnim karakteristikama, i u odnosu na kontrolnu grupu oni počinju da koriste ekstremitete. Oporavak takvih životinja traje do četiri meseca. Trenutno analiziramo mesto povrede, odnosno šta se dešava sa transplantiranim matičnim ćelijama, kao i sa samom povredom – objašnjava Stojković, dodajući da će isti metod lečenja biti primenjivan i na ljude:
– Ovo je važno za pacijente koji su doživeli neku nesreću, na poslu, u saobraćaju ili baveći se sportom i za one koji su ostali nepokretni posle teške bolesti ili odstranjivanja tumora.

Borba protiv leukemije

Ovo je, inače, samo jedan od projekata kojim se bavi naučni tim dr Stojkovića u Valensiji.
– Radimo i na šećernoj bolesti tipa 1, zatim na dobijanju adutnih ćelija iz periferne krvi za lečenje različitih krvnih bolesti, na primer, leukemije. A broj pacijenata obolelih od leukemije kod nas stalno raste, verovatno kao posledica bombardovanja – ističe Stojković, koji je nakon povratka u Valensiji opet dobio mesto zamenika direktora Instituta „Princ Filip“.