Gastarbajteri u Srbiji

Nakon promene vlasti i pocetka procesa tranzicije, naše institucije pocele su da koriste usluge stranih savetnika i konsultanata.
– Angažovanje stranih savetnika je kljucno za našu zemlju u procesu tranzicije, jer smo više decenija stagnirali. Kljucni su institucionalni kapaciteti države da bi se sprovele reforme i zato nam je potrebno tude iskustvo – napominje generalni sekretar Evropskog pokreta Srbije, Danijel Pantic.
U ovoj organizaciji isticu da naša vlada treba da bude dovoljno domišljata da na najbolji nacin iskoristi medunarodno-tehnicku pomoc u skladu sa našim politickim ciljevima i strateškim opredeljenjima. Danijel Pantic podseca da strane savetnike u našim ministarstvima placaju vlade zemalja iz kojih dolaze, odnosno, to se knjiži kao donatorska sredstva.

Norvežanin za primer

Lars Andre Skari dolazi iz Norveške i radi kao savetnik pri DACU – Odeljenju za koordinaciju pomoci i razvoja u Ministarstvu za ekonomske veze sa inostranstvom. U ovom Ministarstvu isticu Larsa kao primer pravog, korisnog i dobrog inostranog konsultanta cije angažovanje, kako kažu, zaista daje vidne rezultate.
– Ako biste tražili model kako se angažovanjem inostranog konsultanta postiže veliki napredak u radu i podiže kvalitet rezultata, to bi mogao da bude Lars – kaže Maja Šijan, portparol ovog ministarstva.

Volfgang Ondolf dolazi iz Nemacke i radi kao viši savetnik u Ministarstvu za rad i zapošljavanje Republike Srbije.
– Kada sam 2002. god. postao penzioner, još uvek se nisam osecao spremnim da budem kod kuce, obradujem baštu i dosadujem svojoj ženi, potražio sam novi angažman u svom domenu. Dobio sam ponude za posao iz Slovenije, Hrvatske i Srbije. Ipak sam se odlucio za posao u Srbiji, jer sam se divio mirnoj revoluciji u ovoj zemlji oktobra 2000. god. Radim sa mladim srpskim kolegama u okviru projekta Programa za razvoj UN Fonda za izgradnju kapaciteta (CBF). Naš projekat ima tri glavna cilja: da pomogne Ministarstvu u poboljšanju i modernizaciji njegove organizacije, da pomogne Ministarstvu u pravljenju zakona koji ce biti u skladu sa medunarodnim zakonima i zakonima EU, i najvažnije – da pruži savetodavnu pomoc u tri oblasti nadležnosti Ministarstva (radno pravo, inspekcija rada i zapošljavanje). Ondolf kaže da mu je teško da nauci srpski jezik, ali smatra da je to veoma važno.