EU jednoglasno podržala kandidaturu Srbije

Savet ministara Evropske unije usvojio je juče na zasedanju u Luksemburgu jednoglasnu odluku o prosleđivanju zahteva Srbije za članstvo u EU Evropskoj komisiji i istovremeno zatražio od EK da izradi mišljenje o spremnosti naše zemlje da započne pregovore o članstvu. Kao što su različiti diplomatski izvori nagovestili prethodnih dana Holandija se priklonila većinskom stavu i nije se protivila današnjoj odluci, ali je tražila da naredni koraci Srbije prema članstvu u EU budu striktno uslovljeni punom saradnjom sa tribunalom u Hagu.

Postigli smo konsenzus i zatražili od Evropske komisije da izradi mišljenje o spremnosti Srbije da započne pregovore o članstvu, saopštio je Stiven Vanekere, predsedavajući Saveta ministara i šef belgijske diplomatije. Ovo je dobar dan za Srbiju, kao i za Evropsku uniju. Jasno smo potvrdili ono što je već rečeno letos na skupu u Sarajevu – da je sudbina država zapadnog Balkana u EU. Sada je ta poruka prevedena u veoma pozitivan signal slanjem zahteva komisiji da pripremi mišljenje o spremnosti Srbije. To znači da nedavno konstruktivno ponašanje Srbije u odnosu na regionalne probleme nije ostalo bez odgovora EU, kazao je pored ostalog Vanekere.

On je objasnio da odluka predstavlja pozitivan balans između potrebe da se odgovori na pozitivno postupanje Srbije u vezi sa Kosovom i potrebe da se zadrži uslov pune saradnje. Vanekere je, kao i ostali ministri, izrazio zadovoljstvo činjenicom da je odluka doneta dogovorom i da nije bilo preglasavanja u Savetu EU.

U zaključcima ministarskog zasedanja pored ostalog je navedeno da u kontekstu zahteva Srbije za članstvo u EU od 22. decembra 2009. godine, EU podvlači da će svi naredni koraci Srbije prema članstvu u EU biti načinjeni kada Savet EU jednoglasno odluči da postoji (ili se nastavlja) puna saradnja sa tribunalom u Hagu.

Uri Rozental, šef holandske diplomatije, potvrdio je da je Holandija bila izolovana u stavu da sada nije trenutak za prosleđivanje kandidature Beograda, ali i da je zatražila da svako dalje napredovanje Srbije bude uslovljeno punom saradnjom sa tribunalom u Hagu. Prema našim saznanjima originalni tekst zaključaka koji su predložili Holanđani izmenjen je na insistiranje šefa švedske diplomatije Karla Bilta i rumunskog državnog sekretara Bogdana Aureskua. Negativni kondicional da naredni koraci neće biti načinjeni dok zamenjen je formulacijom da će naredni koraci biti načinjeni kad.

Prema rečima potpredsednika Vlade Srbije Božidara đelića, koji je predvodio našu delegaciju u Luksemburgu otvorena je nova era u našim integracijama. đelić je rekao da će mišljenje EK biti poznato u drugoj polovini naredne godine, a da je cilj Srbije ne samo da dobije pozitivan odgovor EK, već da odmah potom otvori pregovore o članstvu u EU. Za to će nam biti potrebno da dokažemo punu saradnju sa tribunalom u Hagu, naveo je srpski ministar i dodao da će Srbija učiniti sve da nezavisno od EU pronađe Ratka Mladića, jer je to jedan od preduslova za pomirenje u regionu.

đelić je u ime Vlade Srbije zahvalio svim zemljama EU na jednoglasnoj odluci koju su doneli i svim delegacijama koje su se izborile za povoljnu formulaciju u tekstu zaključaka ministarskog zasedanja. Ovaj proces ne može biti zaustavljen sve dok se EK ne bude oglasila svojim mišljenjem, kazao je đelić i ocenio da će mišljenje EK biti gotovo za oko godinu dana.

U zaključcima ministarskog zasedanja savet je pozdravio usvajanje zajedničke rezolucije Srbije i EU u UN septembra ove godine istakavši da je ona faktor mira, bezbednosti i stabilnosti u regionu i pozvao na napredak u procesu dijaloga Beograda i Prištine. Savet je takođe pozvao Srbiju da primeni preporuke glavnog tužioca tribunala Serža Bramerca iz juna ove godine, koje se odnose na podršku Srbije procesima koji su u toku, kao i na njenu pomoć u ključnim stvarima za hapšenje preostalih begunaca – Ratka Mladića i Gorana Hadžića.

Evropska komisija trebalo bi narednih dana da uputi vlastima u Beogradu obiman upitnik sa više hiljada pitanja i da zatim na osnovu odgovora sačini mišljenje o spremnosti Srbije da započne pregovore o članstvu u EU. Uporedo sa ovom procedurom u toku je i ratifikacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji je Srbija potpisala sa EU i svim njenim članicama. Od 27 država EU, osam je dosad ratifikovalo SSP, a čitav proces mogao bi da bude završen takođe u drugoj polovini naredne godine. Kada ratifikacija bude završena i ukoliko EK bude sačinila pozitivno mišljenje o zahtevu Srbije – Savet ministara EU trebalo bi da odredi datum za početak pregovora o članstvu Srbije u EU.

Vladimir Jokanović

———————————————-

File: Nova faza u odnosima Beograda i Brisela

BRISEL – Evropski komesar za proširenje Štefan File pozdravio je odluku Saveta Evropske unije za opšte poslove da Evropskoj komisiji prosledi aplikaciju Srbije, ocenivši da se radi o otvaranju važne nove faze u odnosima Brisela i Beograda.

Komisija će se odmah posvetiti pripremi mišljenja o srpskoj kandidaturi. Svojim srpskim kolegama u narednih nekoliko nedelja predaćemo upitnik o spremnosti Srbije za otvaranje pretpristupnih pregovora sa EU, naveo je File u saopštenju objavljenom nakon donošenja odluke u Luksemburgu.

Prema njegovim rečima, Komisija će načiniti mišljenje o tome ispunjava li Srbija sva tri kopenhaška kriterijuma za članstvo – politički, privredni i spremnost preuzimanja obaveza koje proističu iz članstva – koje će biti detaljno, objektivno i kvalitetno.

Današnja odluka je izraz snažne podrške EU Srbiji i njenom rukovodstvu. Ovu podršku prate, međutim, podjednako visoka očekivanja, naveo je File, dodajući da će saradnja Srbije sa Haškim tribunalom biti od presudnog značaja za donošenje pozitivnog mišljenja o kandidaturi.

Nadam se da će Srbija biti u stanju da haškom tužiocu, tokom njegove naredne posete, pokaže da su njeni napori intenzivirani od juna. Tokom proteklih godina, Srbija je ostvarila zapažene rezultate, nadamo se da će sada preći i poslednju etapu i locirati i uhapsiti preostalu dvojicu begunaca čim se ukaže prilika, naveo je File.

Evropski komesar je ukazao i da će Srbija morati da nastavi sa reformama, pre svega u domenu vladavine prava i da će predstojeći izveštaj o napretku zemlje u evropskim integracijama koji će biti objavljen 9. novembra jasno ukazati put kojim srpske vlasti treba da krenu.

Na kraju, visoka očekivanja postoje i po pitanju dobrosusedskih odnosa i regionalne saradnje. Srbija je već napravila niz značajnih koraka ka svojim susedima i nadamo se da će pokrenuti konstruktivan dijalog, u evropskom duhu, sa Kosovom, dodao je on.

Vanakere: Postigli smo konsenzus

Šef belgijske diplomatije Stiven Vanakere potvrdio je u Luksemburgu da je kandidatura Srbije prosleđena Evropskoj komisiji na izradu mišljenja i potvrdio zadovoljstvo svoje zemlje kao predsedavajuće Uniji zbog pozitivne odluke.

Postignut je konsenzus. Zadužili smo Komisiju da izradi mišljenje, rekao je Vanakere na konferenciji za novinare po završetku Saveta za opšte poslove.

On je izrazio veliko zadovoljstvo zbog toga što je odluka doneta.

Poslali smo jasan, pozitivan signal Srbiji, rekao je on.

Vanakere, čija zemlja predsedava EU do kraja godine, poručio je, međutim, da je ostalo još dosta posla.

Dačić: Odblokiran put ka prihvatanju kandidature

BEOGRAD – Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je odblokiran put ka prihvatanju kandidature Srbije za članstvo u Evropskoj uniji i istakao da očekuje pozitivno mišljenje Evropske komisije.

Srbija je spremna da odgovori na sve upitnike, rekao je Dačić i dodao da nakon prihvatanja kandidature sve institucije u Srbiji očekuje veliki posao na ispunjavanju uslova za prijem u EU.

Dačić je nakon razgovora sa generalnim direktorom svetske organizacije za zaštitu intelektualne svojine Francisom Garijem izjavio novinarima da je današnja odluka Saveta ministara EU pozitivna vest.

Očekuje nas veliki posao da ispunimo uslove. Mnogo veći nego prilikom vizne liberalizacije, rekao je Dačić povodom odluke Saveta ministara EU da zatraži od EK mišljenje o spremnosti Srbije da postane kandidat za članstvo u EU.

Šutanovac: Pozitivna energije u EU za Srbiju

Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je da postoji pozitivna energija u državama Evropske unije za dalje kretanje Srbije ka Uniji.

Šutanovac je novinarima rekao da istovremeno postoji i problem tehničke prirode koji Srbija mora da reši, a u vezi završetka saradnje sa Haškim sudom.

Ministar je istakao da su Vlada Srbije i predsednik države Boris Tadić veoma jasno poslali signale EU da ne postoji znak pitanja vezan za konačno rešenje saradnje sa Hagom.

Šutanovac je ocenio i da će evropski put Srbije u budućnosti biti još snažniji i intezivniji.

Upitan da li ima preciznije informacije o potrazi za preostala dva haška optuženika – Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem – on je odgovorio da nije član tima koji traga za njima, ali da Ministarstvo odbrane čini sve što se od njega traži.

Šutanovac je naveo da u sistemu koji se bavi potragom sa haškim optuženicima Ministarstvo odbrane daje maksimum i sve što se od nas traži.

On je prethodno potpisao sporazum o saradnji u oblasti odbrane sa ministrom odbrane Namibije čarlsom Diksonom Filip Namolom.

Ružić: Veliko priznanje Vladi Srbije

Šef poslaničke grupe SPS-JS Branko Ružić izjavio je da je odluka šefova diplomatije država Evropske unije da odblokiraju proces kandidature Srbije za članstvo još jedan veliki korak zemlje na putu evropskih integracija i veliko priznanje Vladi Srbije za dosadašnji uloženi trud.

Ružić je Tanjugu rekao da je to priznanje na putu ispunjenja svih preduslova za sticanje statusa kandidata, a da taj redosled koraka nalaže još viši stepen odgovornosti u ispunjavanju upitnika, koji će, uveren je, ubrzo biti upućen Srbiji.

Na taj upitnik ćemo, siguran sam, sagledavajući ozbiljnost ovog procesa, odgovoriti na adekvatan način i privesti sam proces kraju, čime bi priveli kraju jedan od proklamovanih ciljeva Vlade Srbije, a to je nastavak procesa evropskih integracija, rekao je Ružić.

Vejvoda: Ohrabrujuća odluka šefova diplomatija EU

Direktor Balkanskog fonda za demokratiju Ivan Vejvoda izjavio je da je odluka ministara spoljnih poslova EU o prosleđivanju kandidature Srbije Evropskoj komisiji veoma pozitivna i ohrabrujuća vest i izrazio očekivanje da će vlada Srbije u najkraćem mogućem roku odgovoriti na upitnik Evropske Komisije.

Ovo je veoma pozitivna i ohrabrujuća vest u svakom pogledu s obzirom da članice Evropske unije i Srbija imaju zajednički cilj da nastave integracione procese i samim tim dovedu do dalje stabilizacije i učvršćivanja mira u regionu, istakao je Vejvoda u izjavi Tanjugu.

Prema njegovim rečima, Vlada Holandije je donela razboritu odluku da se pridruži većini od 26 zemalja koja je smatrala da je zaista trenutak da Srbija dobije ovaj sledeći korak ka evropskim integracijama.

Liht: Važan dan za Srbiju

Predsednica Spoljnopolitičkog saveta Ministarstva spoljnih poslova Sonja Liht ocenila je da je odluka šefova diplomatija EU da proslede kandidaturu Srbije Evropskoj komisiji veoma važna za evropsku perspektivu zemlje i dokaz da je Srbija čvrsto na putu evropskih integracija.

Ovo je vrlo važan dan za našu zemlju, za njenu evropsku perspektivu, to je još jedan korak ka tome da možemo da kažemo da smo čvrsto na putu evropskih integracija, rekla je Liht Tanjugu.

Ona je napomenula da Srbiju sada očekuje dugotrajan proces koji uključuje odgovore na upitnik Evropske komisije a koji ne podrazimeva samo jednostavno odgovaranje na pitanja.

Upitnik u stvari zahteva da se ostvari vrlo značajna saradnja među ministarstvima povodom pojedinih tema i da se podnese kompletni izveštaj kako stojimo sa reformskm zakonima i njihovom implementacijom, rekla je Liht, objasnivši da će upitnik samim tim doneti više reda u administraciji i u saradnji među ministarstvima.

Simić: Zaokružena uspešna faza na putu prema EU

Profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih nauka Predrag Simić izjavio je danas da je odlukom šefova diplomatije EU da proslede kandidaturu Srbije Evropskoj komisiji Srbija uspešno zaokružuje jednu fazu na putu evrointegracija.

Simić je rekao Tanjugu da to ne znači da će sledeća faza na putu prema Uniji biti lakša, jer zemlji predstoji da uloži napor da ispuni uslove i da svoje zakonodavstvo i praksu uskladi sa standardima EU.

Odluka je doneta, ali uz uslovljavanja koja su već poznata i na kojima još insistira Holandija. Napor koji je ulagan prethodnih godina i koji je kulminirao decembra prošle godine podnošenjem kandidature i ostalim koracima koji su tada učinjeni, pokazalo se da Srbija ima evropsku budućnost, ali da su i uslovi koje treba da ispuni precizni, rekao je on.

Vekarić: Pobeda evropskih snaga u Srbiji

Zamenik srpskog tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić ocenio je danas da je prosleđivanje kandidature Srbije Evropskoj komisiji za članstvo u Evropskoj uniji u veoma kompleksnoj situaciji podrška i pobeda evropskih snaga u Srbiji.

Mi ćemo sa svoje strane učiniti sve da opravdamo to poverenje i da se haški begunci Ratko Mladić i Goran Hadžić što pre nađu u Hagu, rekao je Vekarić Tanjugu.

Kandidatura Srbije prosleđena je danas Evropskoj komisiji, a predstavnici Komisije najavili su da odmah počinju sa izradom mišljenja, što je preduslov za početak konkretnih pregovora o prijemu naše zemlje u članstvo EU.

Todorović: Odluka šefova diplomatije EU ništa ne znači

Šef poslanika SRS Dragan Todorović izjavio je da odluka šefova država EU da odblokiraju proces kandidature Srbije za članstvo suštinski ništa ne znači.

To je još jedna u nizu obmana EU kada je u pitanju Srbija i ona je isključivo uperena prema građanima Srbije i ima domaću upotrebu. Inače, suštinski apsolutno ne znači ništa, rekao je Todorović Tanjugu.

On je podsetio da je Turska preko 30 godina kandidat za članstvo u EU, ali da do danas nije postala član, niti će to biti.

Jovanović: Važan trenutak za Srbiju, ali i velika obaveza

Lider Liberalno-demokratske partije čedomir Jovanović izjavio je da je odluka šefova diplomatije država EU da odblokiraju proces kandidature Srbije za članstvo u EU, važan trenutak za Srbiju, ali i velika obaveza, jer Srbija treba da učini sve da što pre dobije pozitivno mišljenje Evropske komisije.

Poruku iz Luksemburga treba da shvatimo ozbiljno i da u nedeljama koje su pred nama rešimo problem okončanja saradnje sa sudom u Hagu – da optužene za najteže ratne zločine konačno izvedemo pred sud i pokažemo da smo ozbiljni i odgovorni prema svojoj budućnosti, rekao je Jovanović Tanjugu.

To su, prema njegovim rečima, apsolutni prioriteti Srbije, koja mora da učini sve da što pre dobije pozitivno mišljenje Evropske komisije.

Zapadni mediji: Odluka u Luksemburgu ustupak Beogradu

Zapadni mediji su danas, u izveštajima o odluci Evropske unije da odobri Srbiji novi korak na putu ka Evropi, ocenili da je to ustupak Beogradu zbog prihvatanja razgovora s Prištinom, ali su napomenuli da je nastavak procesa uslovljen punom saradnjom s Haškim tribunalom.

Rojters je ocenio da je Srbija dobila dodatnu podršku za kandidaturu pošto je u julu prihvatila da pregovara s Kosovom i time pokazala da je izašla u susret zahtevima za jačanje regionalne saradnje.

Prema navodima britanske agencije, Brisel se suočava s dilemom oko toga kako da, s jedne strane, ohrabri reforme u Srbiji i na ostatku zapadnog Balkana, i da istovremeno, s druge strane, nastavi da vrši pritisak na Beograd da raščisti sa svojom nasilnom prošlošću.

Evropska unija se danas približila razgovorima sa Srbijom o članstvu, ali je upozorila Beograd da će budući napredak zavisiti od pune saradnje sa sudom UN za ratne zločine, javio je Rojters, pozivajući se na diplomatske izvore.

Da bi ublažili zabrinutost nekih evropskih vlada zbog mogućnosti da odluka o napretku pošalje pogrešan signal Beogradu, ministri (zemalja EU) dogovorili su se da svaki budući korak u procesu približavanja bude uslovljen jednoglasnom pozitivnom ocenom svih članica EU o saradnji (Srbije) s Haškim tribunalom, napomenula je ta agencija.

Britanska mreža Bi-Bi-Si navela je u izveštaju da izveštači nekih zapadnih agencija ističu u prvi plan da je najnovija odluka ministara EU ustupak Srbiji zbog pristanka na početak dijaloga sa vladom Kosova, dok drugi naglašavaju holandski uslov ‘pune saradnje’ sa haškim sudom pre daljeg napretka Srbije ka članstvu u EU.