Džozef Bajden – od bunkera do zveri

Potpredsednika SAD Džozefa Bajdena, koji u sredu stiže u Beograd, sačekaće automobil sličan onome koji koristi i predsednik SAD Barak Obama, zvani „obamamobil“, a koji novinari zovu i zver.

Naime, „zver 2, trebalo bi već danas da se nađe u jednom od kargo aviona koji stižu u Srbiju uoči posete potpredsednika SAD, piše „Blic“.

Limuzina je slična predsedničkoj limuzini, a istom pogodnošću koristio se predsednik Francuske Žak Širak prilikom posete Srbiji.

Potpredsednik SAD bi u Srbiju trebalo da stigne avionom „Air force 2“ i uz isto obezbeđenje koje prati Obamu.

Bajdenov avion će u vazdušnom prostoru Srbije pratiti „migovi“ Vojske Srbije i tada će vazdušni prostor nad Srbijom biti zatvoren, a najmanje dva sata neće biti poletanja ni sletanja na beogradski aerodrom.

Bezbednost potpredsednika tema je kojom se bave i američki mediji koji prenose da je Džozef Bajden navodno otkrio tajnu lokaciju bunkera namenjenog zaštiti potpredsenika na funkciji u slučaju vanredih situacija u zemlji.

Elenor Klift, pomoćnik urednika u listu „Njusvik“, izjavila je da je Bajden ovu opasku načinio na večeri u Gridiron klubu u Vašingtonu kada je prisutnima za svojim stolom rekao da se bunker nalazi ispod Američke pomorske opservatorije u Vašingtonu, sedištu američkog potpredsedništva od 1974. godine, prenose agencije.

Bajden je rekao da mu je bunker pokazao pomorski oficir dok ga je upoznavao sa njegovim novim domom.

Klif je kazala da je Bajden sagovornicima za stolom rekao da se bunker nalazi iza masivnih celičnih vrata i da je povezan sa jednim dugim hodnikom duž čijih zidova se nalaze police pune sofisticirane opreme za komunikaciju.

Potpredsednički bunker postao je ozloglašen posle izveštaja da se potpredsednik Dik čejni sklonio u njega u vreme terorističkih napada 11. septembra 2001. na Svetski trgovinski centar u Njujorku i Pentagon u Vašingtonu.

Večera u Gridiron klubu je godišnji događaj na kome se okupljaju političari i predstavnici medija. Bajden je prisustvovao umesto predsednika Baraka Obame.

Resetovanje“ odnosa Srbije i SAD

Potpredsednik SAD Džozef Bajden doputovaće u sredu 20. maja u Beograd, gde će zvaničnicima Srbije preneti želju nove američke administracije za „resetovanjem odnosa sa Beogradom i budućnošću Srbije u evroatlantskoj zajednici.“

„Teško je zamisliti pozitivnu i produktivnu budućnost regiona bez značajne uloge Srbije u toj budućnosti i to je poruka koju će potpredsednik želeti da podvuče „, istakao je uoči Bajdenove posete visoki funkcioner američke administracije na brifingu za novinare u Vašingtonu.

Bajden u Srbiju dolazi u okviru regionalne turneje, koja pored Beograda obuhvata Sarajevo i Prištinu i ima za cilj da pokaže obnovljeno interesovanje Vašingtona za Zapadni Balkan.

Američki potpredsednik će se u Beogradu sastati sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, prvo nasamo, a potom i sa najbližim saradnicima, zatim sa premijerom Mirkom Cvetkovićem, sa ministrom odbrane Draganom Šutanovcem i načelnikom generalštaba Vojske Srbije Milojem Miltetićem, a predviđeno je i da se tokom svečane večere, koju priređuje predsednik Srbije, susretne sa predstavnicima poslovnih krugova i civilnog društva.

Prema dosadašnjim najavama, Bela kuća i Beograd od posete imaju realistična očekivanja.

Cilj je da se prodube odnosi po pitanjima oko kojih se Beograd i Vašington slažu, poput nephodnosti izgradnje političke, ekonomske i bezbednosne saradnje, ali ni jedna ni druga strana ne očekuju približavanje po pitanju Kosova, koje Srbija smatra delom svoje teritorije, a čiju nezavisnost Vašington podržava.

„Moramo da pronađemo ‘modus vivendi’ za Kosovo i moraćemo da se složimo da se ne slažemo. Ne očekujemo od Beograda da prizna kosovsku nezavisnost, ali se nadamo i očekujemo da Srbija nece učiniti ništa da potkopa nastojanja Kosova da izgradi snazno, stabilno i funkcionalno multietničko društvo, “ saopšteno je iz Bele kuće.

Ipak i analitičari i zvaničnici se slažu da je reč o istorijskoj poseti koja predstavlja priliku da se odnosi Srbije i SAD podignu na viši nivo. O tome svedoči i sama činjenica da je ovo prva posete jednog tako visokog američkog zvaničnika Beogradu od 1983, ukazao je američki ambasador u Srbiji Kameron Manter i ocenio da Bajdenov dolazak označava „novu etapu u odnosima SAD i Srbije.“

Pre dolaska u Beograd, Bajden će u utorak posetiti BiH gde će razgovarati sa tamošnjim zvaničnicima, među kojima i sa, kako je navedeno, Miloradom Dodikom i Harisom Silajdžićem i izraziti podršku Dejtonskom sporazumu i reformi BIH.

Bajdena će u poseti BiH pratiti visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijer Solana i visoki predstavnik u BiH Valentin Incko.

Američki potpredsednik će turneju završiti u četvrtak u Prištini, gde će se susresti, kako je najavljeno, s predsednikom i premijerom Kosova, a obratiće se i skupštini. Bajden će tom prilikom, kako je rekao visoki funkcioner Bele kuće, „podvući američku podršku jedinstvenom, nezavisnom i multietničkom Kosovu“.

DSS traži izvinjenje

Funkcioner Demokratske stranke Srbije (DSS) Andreja Mladenović kazao je danas da bi srpska vlast trebalo od potpredsednika SAD Džozefa Bajdena da traži da se izvini Srbiji i srpskom narodu za sve izjave koje je davao tokom bombardovanja 1999.

Na konferenciji za novinare, Mladenović je rekao da se Bajden isticao „kao neko ko je bio izuzetno agresivan prema Srbiji i srpskom narodu“.

„Davao je izjave o Srbiji koje su bile nedostojne jednog političara. Zbog toga što se zalagao za bombardovanje Srbije i zbog toga što se zalagao za nezavisnost Kosova, najmanje što može da učini je da se izvini Srbiji i srpskom narodu tokom posete. To je nešto što bi svaka odgovorna vlast tražila“, rekao je on.

Prema njegovim rečima, srpska vlast bi tokom posete Bajdena Beogradu akcenat trebalo da stavi na vojnu neutralnost Srbije i da potpredsedniku SAD „jasno kaže da nema govora da Srbija uđe u NATO“.

Mladenović, koji je i predsednik beogradskog odbora DSS-a, naveo je i da bi Bajdenu trebalo reći da je Kosovo sastavni deo Srbije i da u skladu sa međunarodnim pravom i rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN, Srbija ima pun integritet nad Kosovom.

On je rekao i da bi bilo kakvo suspendovanje ili menjanje Dejtonskog sporazuma, odnosno oduzimanje ingerencija Republici Srpskoj značilo kršenje međunarodnog prava i da bi to takođe vlasti u Srbiji trebalo da naglase u razgovoru sa Bajdenom.

Mladenović je najavio da će DSS, Nova Srbija, Narodna partija i nekoliko nevladinih organizacija sutra u Knez Mihailovoj ulici u okviru akcije „Ne u NATO“ organizovati izložbu fotografija nastalih za vreme bombardovanja Jugoslavije 1999. godine kako bi „podsetili građane na posledice bombardovanja“.