Doprinos koji se ne briše

“Ovo je jedini primer u istoriji, gde mala zemlja Srbija šalje svoje cveće u rat, u borbene jedinice. Njena budućnost, cela njena intelektualna mladost, kao poslednja nada za spas zemlje“.

Ovako je u decembru 1914. godine pisao londonski “Obzerver“, o jedinstvenom primeru srpske hrabrosti u Prvom svetskom ratu.

Ko su 1.300 kaplara?

Nakon izbijanja Prvog svetskog rata, u junu 1914, Srbiju je slomila invazija austrougarske vojske. Do novembra su pali Beograd i Valjevo, a srpska vojska je bila u povlačenju. Bilo je mobilisano celokupno srpsko muško stanovništvo – profesionalci, seljaci, zanatlije, đaci i trgovci.

Studenti iz cele Srbije i Austrougarske su poslušali poziv na službu i pohitali u vojni objekat u Skoplju. General Živojin Mišić pozvao je vojno sposobne muškarce da se udruže radi kritično važne vojne operacije na reci Kolubari.

Tada se okupilo i 1.300 studenata, sa malo ili bez vojne obuke, napustivši Skoplje 2. novembra i došavši na liniju fronta spremni da podnesu konačnu žrtvu za svoju zemlju i rod.

Mladići su odmah dobili čin kaplara, izrodivši ono što je postalo legenda o “1.300 kaplara“. Njihov nadahnuti patriotizam podigao je moral potištene i iscrpljene srpske vojske, podstičući je na odlučnu pobedu nad nadmoćnijim neprijateljem, koja je kulminirala oslobađanjem Beograda.

Četiri stotine kaplara je poginulo u bici, a još pet stotina je poginulo u drugim vojnim operacijama pre završetka rata.

“Veću ljubav niko nema od ove; da je život svoj položio za prijatelje svoje.“ (Jovan 15:13)

“Ovo su Hristove sopstvene reči. I postoji hitnost da svi mi koji sebe nazivamo hrišćanima moramo da dugo razmišljamo o njima. Hristos je žrtvovao sebe na krstu za nas i za naše spasenje. I 1.300 kaplara položilo je svoje živote za svoje sunarodnike i za slobodu. Pozvani smo da se svakodnevno žrtvujemo za druge i to treba da činimo radosno“, navodi se u poruci Koledža “Sveti Sava“.

Podsećajući na žrtvu 1.300 kaplara, sa Koledža objašnjavaju zašto su baš te junake, koji su žrtvovali mlade živote za svoj narod, izabrali za simbol požrtvovanosti koji je dodeljen onim članovima zajednice koji su pomogli realizaciji projekta Koledža.

“Dok krećemo u drugu fazu našeg građevinskog projekta, pozivamo sve ljude vere i dobre volje da slede primer 1.300 kaplara i pridruže nam se u našoj borbi da obezbedimo hrišćansku školu za našu decu. Tražimo 1300 kaplara našeg koledža“, poručuju iz Upravnog odbora, naglašavajući da se u proteklim godinama već više od 700 njih upisalo u ovu listu dobročinitelja budućnosti našeg naroda u Australiji.

Svi koji žele da postanu kaplari Koledža, mogu da pronađu više informacija na internet stranici www.stsavacollege.net.

Чланак Doprinos koji se ne briše се појављује прво на Vesti online.