Do posla uz pomoć društvenih mreža

Studenti sve češće kreiraju profile tako da odgovaraju kompanijama kod kojih traže posao

Kompanije u Srbiji sve više koriste društvene mreže prilikom izbora kandidata za novo radno mesto, a studenti i oni koji su diplomirali, posao sve češće traže putem Linkedina, Tvitera i Fejsbuka.

Kako se čulo na okruglom stolu održanom u Rektoratu Univerziteta u Beogradu, u organizaciji Infostuda i Centra za razvoj karijere i savetovanje studenata UB, najnovije istraživanje pokazuje da čak 58 odsto poslodavaca dodatne informacije o kandidatima traži na društvenim mrežama.

Po rečima Tomislava ćetkovića, šefa obrazovnih sajtova Infostuda, s druge strane tek oko 22 odsto studenata svoje profile gleda i kao svoj potencijalni si-vi. Većina njih, 92 odsto, u svojim biografijama ne navodi svoje profile na društvenim mrežama, ali je moguće da će posle objavljivanja ovih rezultata to mišljenje promeniti.
– Studentima je preporučeno da naprave korisnički profil na Linkedinu, koji bi trebalo da izgleda poput radne biografije. Društvena mreža Tviter, sa stanovišta poslodavaca ocenjena je kao pogodna za sticanje uvida u to kako kandidati za posao razmišljaju, kako se izražavaju, šta prate i koja su im interesovanja. Fejsbuk, kao najdominantnija i mreža sa najviše korisnika nije okarakterisana kao sredstvo koje poslodavci zvanično koriste prilikom selekcije kandidata – kaže ćetković.

Marija Jovanović iz Univerzitetskog centra za razvoj karijere i savetovanje studenata UB, kaže da je primetno da je informisanost studenata mnogo bolja od kako imaju fejsbuk-profil, nego što je bila dok je centar imao samo sajt.

– Studenti koji su diplomirali u protekle dve-tri godine kažu da su postavljenjem profila na Linkedinu uspeli da se povežu sa velikim broje poslodavaca, a takođe i u kompanijama kažu da jedino ovu mrežu priznaju kao relevantnu. Oni savetuju studentima da naprave profil i koriste ga za povezivanje sa kolegama, profesorima, piscima knjiga koje su čitali i iz kojih su učili, da navode projekte na kojima su radili i slično – kaže Jovanovićeva.

I po njenim rečima, poslodavci prilikom selekcije kandidata ne koriste Fejsbuk, što ne znači da u velikim kompanijama možda ipak neko ne viri u tuđi profil. Jer, dodaje sagovornica, Fejsbuk može biti jedno od najboljih mesta na kojima diplomac može podeliti informaciju sa svojim prijateljima da traži posao, i da uz pomoć svoje mreže prijatelja i poznanika dođe do neke korisne informacije.

Elena Erdeljanović, pi-ar infostudovih sajtova za zapošljavanje, ukazuje na pojavu još jednog novog zanimanja koje je sve popularnije u Srbiji – komjuniti menadžer. Reč je o osobi koja kreira i vodi profile kompanije na društvenim mrežama.

– I kod studenata i kod poslodavaca se polako uvlači svest da je posao moguće pronaći i putem društvenih mreža, naročito za neka specifična zanimanja kao što su komjuniti menadžer ili veb-dizajner, jer su ti ljudi već usmereni na kompjutere i internet – objašnjava Erdeljanović.

……..

Među mladima najpopularniji fejs

Na Tviteru oko 200.000 profila registrovanih u Srbiji (samo 10 odsto aktivnih korisnika)
Na Fejsbuku 3.300.000 profila iz naše zemlje (oko 10 odsto lažnih profila)
Na Linkedinu 190.000 profila otvorenih u Srbiji (oko pet procenata aktivnih korisnika)

*podaci Infostuda