DIJASPORA DUŽE čEKA PASOŠE

Dugo očekivani predlog zakona o putnim ispravama uskoro će se naći pred poslanicima, a kako je vlada predvidela, sa izdavanjem novih pasoša trebalo da se krene već od marta iduće godine. Prema tom predlogu, svi pasoši državljana Srbije biće zamenjeni najkasnije do 31. decembra iduće godine, a do tada će se putovati sa postojećim putnim ispravama.
Kao i u starom, u novom predlogu zakona je takođe predviđeno da se putna isprava izdaje u policijskim stanicama širom zemlje kao i u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Srbije u inostranstvu. Oni državljani Srbije koji žive u inostranstvu gde imaju i prijavljen boravak, zahteve će podnositi u konzulatima lično, a njihovi pasoši će se izrađivati u Policijskoj upravi Beograd zbog čega je procedura nešto duža nego u slučaju građana Srbije koji žive u matičnoj državi.

Za decu mlađu od 18 godina, kao i osobe koja su nesposobna da sama podnose zahtev za putne isprave, formulare će moći da popunjavaju roditelji, odnosno staratelji. Za maloletnike saglasnost za izdavanje pasoša mora da da roditelj. Izuzetno, pasoš se može izdati i bez ovih saglasnosti u slučaju da se roditelj vodi kao nestala osoba, ako je nepoznato prebivalište roditelja, ako je roditelj preminuo ili kada je roditelju oduzeto starateljstvo nad detetom.

Za građane u dijaspori procedura od podnošenja zahteva do izdavanja pasoša traje 60 dana, dok će za većinu koja živi u Srbiji to biti posao od mesec dana.
– Zbog složene procedure koja je predviđena da traje dva meseca, u vladi smo odlučili da u praksi maksimalno ubrzamo kako bi naši građani u dijaspori što jednostavnije dolazili do novih pasoša – kaže za naš list vicepremijer Božidar đelić.

Uz formular zahteva za izdavanje pasoša, građanin mora da priloži ličnu kartu ili drugu ispravu kojom se može utvrditi identitet, uverenje o državljanstvu i to samo kod izdavanja prvog pasoša, kao i staru putnu ispravu ukoliko postoji.

Kako su „Vesti“ već ranije pisale, rok važnosti nove putne isprave biće pet godina umesto dosadašnjih 10, a pasoši koji će se izdavati mlađima od 14 godina važiće dve godine. Utvrđeno je da novi pasoši imaju i jedan vid elektronske zaštite, koji će olakšavati i očitavanje putne isprave prilikom prelaska granice. Da li će to biti čip ili folija s magnetnim zapisom, naknadno će utvrditi ministar policije posebnom naredbom. On će takođe odrediti cenu izdavanja novih pasoša.

Policija ima pravo da oduzme putnu ispravu ako je ona izdata na osnovu netačnih podataka, ako je osoba dala svoj pasoš drugoj osobi na korišćenje ili kada je imaocu prestalo državljanstvo Srbije. U takvim situacijama se putna isprava prvo oduzima, a zatim i poništava.

Obrasci putnih isprava (pasoška knjižica) i viza Srbije štampaće se na srpskom jeziku, ćiriličnim pismom, kao i na engleskom i francuskom jeziku. Ali, pasoši će se popunjavati srpskim jezikom latiničnim pismom. Ceo tehnički deo posla je kao i do sada poveren Narodnoj banci Srbije, odnosno Zavodu za izradu novčanica i kovanog novca.
Predlogom zakona nije utvrđeno kakva će se fotografija koristiti za izradu pasoša. Prema jednoj verziji, podnosioci zahteva će se fotografisati u policijskoj stanici, odnosno diplomatskim predstavništvima, dok će prema drugoj, građani kao i ranije sami donositi fotografije. Odluku o ovom pitanju će takođe doneti ministar policije posebnom naredbom.

Ukoliko građanin Srbije već ima putnu ispravu, nova se može izdati ako je postojeća popunjena, ako je oštećena ili dotrajala, u slučajevima kada je došlo do promene ličnih podataka, poput prezimena, ili ako fotografija u pasošu više ne odgovara izgledu lica. Poslednja mogućnost za dobijanje novog pasoša dok stari još nije istekao jeste ona u kojoj država odbije da izda vizu i reguliše boravak jer je preostali rok važenja kraći od šest meseci.
Izdavanje novih, savremenih pasoša jedan je od osnovnih uslova koji Evropska unija postavlja kao uslov za uvrštavanje Srbije na takozvanu belu šengensku listu.