DAME U SRPSKOJ POLITICI

1. BORKA VUčIć (82) čelična bankarka

Kako uskladiti porodične i profesionalne obaveze, kako se izboriti s predrasudama i skepticizmom muških kolega – samo su neka od pitanja s kojima se suočavaju žene na najvišim političkim položajima u Srbiji. I dok se od muškaraca, koji se profesionalno bave politikom, uglavnom očekuje da isključivo budu posvećeni poslu, ali ne i da svoju decu vode u obdanište, na rođendanske proslave, škole baleta ili tenisa, od žene koja se prihvati politike očekuje se da, osim što treba da rešava državne probleme, pažnju posveti i školskim zadacima svojih potomaka. Od dama kojih je, kako stručnjaci tvrde, u srpskoj politici malo, očekuje se da savršeno funkcionišu na svim poljima.
Poznata je kao najprodorniji bankar bivše SFRJ. Nije tajna da je bez kucanja ulazila u čuvene svetske bankarske institucije, prelazeći hiljade kilometara dnevno. Taj radni elan ne napušta je ni danas. Sa 82 godine, u prošlom sazivu Skupštine Srbije bila je najstariji poslanik, pa je time zaslužila i mesto predsedavajućeg.To joj je, kako je istakla, bio poseban izazov, jer je označavalo nastavak porodične tradicije, s obzirom na to da je i njen deda 1904. godine bio predsednik parlamenta. U istoriju srpskog parlamentarizma, poslanica Socijalističke partije Srbije ući će kao druga žena, posle Nataše Mićić, koja je predsedavala sednicama Skupštine. Borka Vučić je izjavila da je počastvovana time jer „retko žene u Srbiji dobijaju takvu šansu“.

2. RADMILA TRAJKOVIć (55) Lekarka ostala uz narod

Potpredsednicu Srpskog nacionalnog veća Kosova i Metohije, lekara po profesiji, mnogi smatraju najhrabrijom ženom u srpskoj politici. Ipak, ova neustrašiva dama, koja je ostala sa svojim narodom u najtežim trenucima, priznaje da ponekad oseća strepnju: „često ne smem javno da progovorim jer se plašim šta mogu da učine ljudi i delovi službi lojalni aktuelnoj vlasti. Na Kosovu možete da stradate od albanskog terorizma, ali se plašim da kao Srpkinja ne poginem na putu do Merdara od ruke mojih ostrašćenih sunarodnika i neistomišljenika“. Više puta je rekla da je teško živeti na Kosovu i nositi breme srpskog izdajnika. Smelo poručuje: „Jedino gore rešenje od nadgledane neizvesnosti je Kosmet bez Srba“.

3. VESNA PEŠIć (68) Sin kriv za sve

Kao ambasador SCG živela je u elitnom kraju Meksiko Sitija, upoznala je sve čari jedne od najlepših zemalja sveta, ali bez Beograda ne može da živi. Kada se vratila u domovinu, kako kaže, nije mogla da sedi skrštenih ruku – jer je stanje u Srbiji izuzetno loše. Ipak, za njene prve političke korake, kako kaže, odgovornost snosi njen sin: „Napisao je peticiju, tražeći amnestiju za zatvorenike sa verbalnim deliktom. ‘Mama, ti si kukavica, ne smeš da potpišeš’, izazivao me je Boris. ‘Otkud ti ideja da ja to ne smem da potpišem?! Daj to ovamo’, viknula sam. Bili su to počeci mog političkog angažovanja.“

4. MAJA GOJKOVIć (45) Energična Novosađanka

U politiku je, kao cenjeni novosadski advokat, ušla početkom devedesetih, prvo u Narodnu radikalnu stranku, koja se potom utopila u Srpsku radikalnu stranku, u kojoj je obavljala istaknute partijske dužnosti – od sekretara stranke, do potpredsednice. Bivša gradonačelnica Novog Sada nije odustala od politike ni kada je nedavno isključena iz SRS-a. Osnovala je Grupu građana, a da li će ona prerasti u političku partiju, kako kaže, zavisi od birača. Svojevremeno je izjavila i da je gotovo po ceo dan na poslu kao i da od rada može solidno da živi: „Ali, da sakupim 20.000 evra za auto… Kako? Divim se ljudima koji rade isti posao kao i ja ili se profesionalno bave politikom, a imaju kamione, avione… Za takve mogu samo da kažem: svaka čast.“

5. MILICA čUBRILO (39) Mladost kao kočnica

Jedna je od onih žena koja je na sopstvenoj koži imala prilike da oseti koliko je teško „pripadnicama slabijeg pola“ koje odluče da se uhvate u koštac sa politikom. „Žena ministar mora više da se dokazuje i da gradi svoj autoritet, naročito ako je mlađa ili deluje mladoliko“, istakla je ubrzo pošto je postala ministar za dijasporu. „Mojim sagovornicima je uvek zanimljivo da li sam gospođica ili gospođa i redovno se zbune kada ja pitam za njihov bračni status. Kada sagledam celokupan status žene na političkoj sceni, mislim da nam treba još deset godina da dostignemo ravnopravnost kakvu imaju žene na Zapadu“, rezimirala je Milica čubrilo.

6. LIDIJA VUKIćEVIć (46) Radikalka u srcu i duši

Poslanica Srpske radikalne stranke i poznata glumica kaže da je i u životu veoma radikalna, pa stoga i ne čudi njena izjava da je „radikal u srcu i duši“. U politiku je, kako sama kaže, ušla kao „dama u najboljim godinama, ne iz inata, već zbog želje da ostane svoja“. članica SRS-a postala je 2004. godine, što je tada poprilično iznenadilo javnost, s obzirom na to da je već bila afirmisana umetnica. „Ispoštovala sam sebe i osećam se zbog toga jako dobro. Uvek sam znala šta hoću u životu i uvek sam poštovala tuđa, ali i svoja osećanja i opredeljenja“, izjavila je Lidija, koja je inače majka dva dečaka.

7. SVETLANA KITIć (48) Najzgodnija poslanica

Mnogo pre nego što se otisnula u političke vode stekla je svetsku slavu kao rukometašica. U jednoj novinskoj anketi, ova poslanica i majka troje dece iz tri braka, proglašena je jednom od najzgodnijih žena u poslaničkoj klupi. Ipak, poslanica SPS-a tvrdi da joj je mnogo važnija uloga koju ima u politici od dobrog izgleda. „Veoma vodim računa o svom oblačenju u Skupštini i vrlo ponosno ulazim u nju. Ponosno šetam svoje telo, namerno, jer ja tamo zastupam sve žene. Sve žene plavuše, sve žene majke, sve žene sportistkinje. Ipak, ulaskom u parlament, kako priznaje, promenila je veći deo odeće, a zbog „novog posla“ i kikice po kojima su je mnogi prepoznavali, otišle su u istoriju.

8. SANDA RAŠKOVIć-IVIć (52) Ne želi da bude ukras

Kćerka Jovana Raškovića, akademika, osnivača Srpske demokratske stranke u Hrvatskoj, takođe psihijatar po profesiji,u politici je brzo napredovala. Bila je komesar za izbeglice i predsednik Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju, a stigla je i do potpedsedničke funkcije u Demokratskoj stranci Srbije. Bila je ambasador Srbije u Italiji, a nedavno je postavljena na amasadorsku stolicu u Malti. Kao predsednik Koordinacionog centra tvrdila je da je Kosovo najskuplja srpska reč. Jednom je odbrusila predsedniku Borisu Tadiću da nema nameru da bude ukras u srpskoj vladi, niti želi da bude ministar za kapitulaciju. Udata je za akademika i ima troje dece.

9. RADMILA HRUSTANOVIć (56) Novo ruho zbog funkcije

Bivšu gradonačelnicu Beograda često pitaju šta znači biti uspešna žena. Ona tada odgovara da, po njenom mišljenju, između uspešne žene i uspešnog muškarca stoji znak jednakosti. „Muškarac ima biznis i donosi veliki novac u kuću, ali ga u njoj niko ne čeka ili ga čekaju deca koja su u velikim problemima, ili mu je porodica razorena, onda on nije uspešan. Isto važi za ženu“, objasnila je svojevremeno. Ipak, iako već godinama deluje na domaćoj političkoj sceni, najvećim uspehom smatra svoju porodicu i decu na koju je ponosna. Zbog visokog položaja u gradu, kako kaže, morala je da promeni stil odevanja i prilagodi ga novonastaloj situaciji.

10. SNEŽANA SAMARDŽIć-MARKOVIć (42) Balerina među ministrima

Prva srpska ministarka za sport i omladinu Snežana Samardžić-Marković, koja je prethodno obavljala i funkciju pomoćnika ministra odbrane, kaže da ženi nije jednostavno da rukovodi tipično muškim ministarstvima. Diplomirani profesor književnosti, nesuđena balerina rezimirala je svoja iskustva u svetu muškaraca: „Dočekali su me sa skepsom, a ispratili aplauzom“. Prisetila se anegdote koja je usledila nakon što je postala ministar za sport i omladinu Srbije: „Predsednik jednog sportskog saveza otišao je da svoj problem izloži jednom mom kolegi ministru uz obrazloženje ‘Ona je žena, ne razume se u sport’.“