Da nam deca budu zdrava

Kada mame prave obroke za svoje mališane, u njima ima obilje ljubavi i srca, a za sve ostalo pobrinule su se naše saradnice izborom namirnica za jelovnik najmlađih i onih nešto starijih.

Prirodna-ishrana1Imuno sok

Ovaj napitak je odličan za varenje. Donosi obilje hranjivih sastojaka u vrlo malo kalorija, a produžava osećaj sitosti. Čisti organizam, pre svega jetru i krv i štiti od infekcija. Čuva vid, hrani kožu, čisti jetru, podstiče probavu i štiti srce i krvne sudove.

Sastojci:
– 1 cvekla
– 2 jabuke
– 3 šargarepe

Priprema:
Cveklu oguliti i usitniti, šargarepu očistiti i usitniti, jabuku usitniti na četvrtine. Sve staviti u sokovnik i iscediti. Sipati u čašu i odmah popiti.

Pašteta od oraha

Orah je prepun antioksidanata, nezasićenim masnih kiselina, vitamina i proteina, zdravih vlakana i minerala. Bogat je kalijumom, magnezijumom, fosforom, gvožđem, te vitaminima B i C. Namaz od njega izuzetna je namirnica, lepog ukusa koju će deca rado jesti.

Sastojci:
– šolja oraha potopljenih najmanje 6 sati
– 1 beli luk
– ½ crnog luka
– 1šargarepa
– 1 kašika limun soka
– malo svežeg peršuna
– so po ukusu (morska ili himalajska)
– začini po želji (biber, crvena paprika, kurkuma)

Priprema:
Usitniti orahe u blenderu ili secku, dodati ostale sastojke i miksati do kremaste smese. Predlog: mazati na krastavac, papriku, paradajz, zelenu salatu.

Susam bar

Susam je izuzetno bogat gvozđem, kalcijumom, bakrom, magnezijumom i selenom, vitaminima E, B1, B6, folnom kiselinom, proteinima i Omega-6 masnim kiselinama, što su sve važni sastojci za očuvanje zdravlja. Jednostavan i brz recept za energetske pločice je dovoljan razlog da ih pokušate sami napraviti.

Sastojci:
– šolja susama
– pola šolje grožđica
– 2 kašike sušenog kokosa
– 2 kašike lanenog semena
– kašika kokosovog ulja
– zaslađivač po izboru (agava sirup, javorov sirup)
– vanila
– prstohvat soli (morske ili himalajske)

Priprema:
Potopiti grožđice desetak minuta, procediti i isprati. Sve sastojke staviti u secka i miksati dok ne dobijete lepljivu smesu. Obložiti pleh providnom folijom i formirati testo. Ostaviti u frižideru par sati da se stegne, potom skloniti foliju i premesiti testo na dasci. Iseći na oblike i veličine po želji, složiti u kutiju sa poklopcem i čuvati u frižideru.

Kokosovo mleko

Kokos je veoma hranjivo voće, izuzetno bogato vlaknima, esencijalnim masnim kiselinama i potrebnim zasićenim kiselinama. U njemu se nalaze brojni minerali potrebni organizmu za rast i razvoj. Odličan je izvor magnezijuma, gvožđa, fosfora, kalcijuma. Takođe je moćan antiseptik pa može da se koristi i kao prirodani neškodljivi antibiotik. U prodavnici treba birati kokos srednje zrelosti. Meso treba da bude potpuno belo.

Sastojci:
– 200g kokosa ili kokosovog brašna,
– ½ litre vode,
– zaslađivač po izboru (urme, sirup agave, kokosov šećer)

Priprema:
U vodu sipati kokosovo brašno i ostaviti da odstoji 1 sat. Smesu sipati u blender i izmiksati. Procediti kroz gazu i zasladiti tako što ćete dodati željeni zaslađivač i ponovo izblendati. Konzumirati sveže.

Čorbica od šargarepe

Ova kremasta čorbica jednostavno se priprema i lagana je za varenje. Ono što je čini zdravom priprema bez termičke obrade čime svi nutrijenti ostaju sačuvani. Šargarepa je bogat izvor beta karotena provitamina A, jako bitnog za vid u razvoju dece.

Sastojci:
– 2 srednje šargarepe
– 1 čen belog luka
– sok od jednog limuna
– komadić đumbira,
– 1 šolja kokosovog mleka,
– 1 kašičica agave,
– začini po ukusu: so, kurkuma, kari

Priprema:
Izrendati šargarepu, dodati ostale sastojke, ubaciti sve u blender i blendati dok se ne dobije kremasta čorbica.

Sirovi džem od kajsija

Ovo je poslastica koja zdravu ishranu čini neodoljivom. U receptu su date manje količine jer je preporučljivo da se džem potroši odmah dok je sveže napravljen. Inače, može da stoji u frižideru nekoliko dana. Kajsije spadaju u jedno od najzdravijih voćki i uopšte namirnica jer sadrže dosta beta karotena, a pritom su predivnog ukusa.

Sastojci:
– 5, 6 suvih kajsija
– sok od 2 pomorandže,
– 2, 3 kašičice čia semenki

Priprema:
Potopiti čia semenke i kajsije u sok od pomorandže, ostaviti da odstoji dok ne nabubri, izblendati i džem je spreman za upotrebu.

Heljda sa kupusom

Ova salata bez bojazni može da bude zamena za jedan dečiji obrok. Heljda se mora potapati u vodi ili još bolje klijati radi aktivacije korisnih enzima i deaktivacije nekih inhibitora enzima. Kupus je najbogatiji izvor vitamina U (alantoina) koji pomaže regeneraciju, posebno kože i sluzokože, bogat je izvor vitamina C i sumpora pa uzajedno deluje kao antibiotik i zaštitinik imunog sistema. Cvekla je odličan izvor kobalta koji je potreban za prirodnu sintezu vitamina B 12 u našoj zdravoj crevnoj flori. Celer je prirodni izvor natrijuma.

Sastojci:
– 150g heljde koja je bila potopljena u vodi 6 sati
– ½ glavice kupusa
– 1 cvekla
– 1 manji koren celera
– mlevenog kima po ukusu
– so, začini, maslinovo ulje

Priprema:
Iseckati kupus, narendati cveklu i celer, dodati heljdu, zatim posuti začinima i maslinovim uljem. Sve izmešati uz stisknje rukama. Služiti sveže.

Hrskavi keks

Ukusni hrskavi keksići lako mogu da zasite i podmire kalorijske potrebe dece. Lan kao najbolji izvor O-3 masnih kiselina važan za umni razvoj dece važan je sastojak ove poslastice.

Sastojci:
– 1 šolja sveže samlevenog lana
– ½ šolje suvih kajsija

Priprema:
Sitno iseckati suve kajsije nožem ili u multipraktiku, umešati sa mlevenim lanom. Dobijenu gustu smesu rukama razvući u što tanju ploču i iseći u obliku željenih keksića. Ukoliko nemate dehidrator, keksiće staviti u rernu koju ćete podesiti na 50 stepeni i ostaviti ih da se suše. Rerna treba da bude malo otvorena, a keksiće treba sušiti dok ne postanu hrskavi, oko 6h. Odlična kombinacija zdravih i ukusnih sastojaka na jednom.

Topla čokolada

Ovaj napitak stimuliše nervni sistem i prepun je hranjivih sastojaka: bakra, gvožđa, magnezijuma, vitamina B kompleksa i uopšte antioksidanata. Rogač je sličnog sastava kao kakao samo više ima kalcijuma malo manje bakra, a zato jako bogat vitaminom B2, riboflavinom i B6 piridoksinom.

Sastojci:
– 2 kašike kakao praha ili rogača,
– 7 svežih urmi,
– 1 šolja zagrejane vode ili kokosovog mleka

Priprema:
Urme odvojiti od koštica, ubaciti u blender, dodati kakao ili rogač i preliti sa vodom ili biljnim mlekom, zagrejanim toliko da ne peče prste kada se dodirne.