Da li su građani odgovorni za brojila na javnim površinama

Sanja i Aleksandar Živković nedavno su kupili kuću u Nišu, ali ne mogu da se usele jer im je struja pre mesec dana iskljčena. Obrazloženje – jedna od plombi je oštećena, što se tretira kao neovlašćena potrošnja.

"Ne mogu da shvatim kako neovlašćena, kad su svi računi – i prethodnog vlasnika i naši uredno plaćeni", pita se Sanja Živković. "Brojilo je zaključano u spoljnom ormariću kome mi nemamo pristup."

U Elektrodistribuciji Niš nisu želeli pred kamere, a odgovor su poslali mejlom, u kojem navode da oštećena plomba znači neovlašćenu potrošnju i da je korisnik dužan da prijavi oštećenje.

Naša pitanja odnosila su se na korisnike koji nemaju pristup brojilu, a žele da im se objasni kako su, onda, oni odgovorni i zašto, ali je taj odgovor izostao.

Pred vratima Centra za zaštitu potrošača gužva – najčešće zbog problema koje im zadaju neispravnosti na brojilima kojima pristup ima samo Elektrodistribucija. U Centru kažu – prava tih potrošača su ugrožena.

Ne postoji nikakva odgovornost potrošača za brojila na javnoj površini – tvrdi Profir Živković, iz niškog Centra za zaštitu potrošača "Forum":

"Imaju pravo na prigovor, na žalbu i na tužbu u tzv. upravnom postupku, ili da podnesu tužbu redovnom sudu za zloupotrebu prava, odnosno za lišavanje prava na korišćenje električne energije."

Prigovor i potrebnu dokumentaciju podneli su i Živkovići, i to odmah pošto im je struja isključena. Međutim, bez struje su i mesec dana kasnije, čekaju još jedno zasedanje komisije – uvereni u pozitivan ishod jer, kažu, nisu kršili zakone; ipak, sa zebnjom jer nema garancija da se sve neće ponoviti za mesec ili godinu dana.

rts.nis@rts.rs

Kompletan tekst