Carinici oduzimaju evre

Uprava carina Republike Srbije uputila je apel svim putnicima koji prelaze državne granice SCG da se pridržavaju zakonskih odredaba o unošenju i iznošenju deviza i nacionalne valute u zemlju, odnosno iz zemlje.
Prema tim odredbama, svaki naš građanin i svaki stranac može u Srbiju i Crnu Goru da unese neograničenu količinu strane valute i dinara. Kad je reč o iznošenju, iz zemlje se legalno može izneti do 2.000 evra i isto toliko dinara po osobi. Veće količine naši građani mogu izneti samo sa potvrdom banke u kojoj su taj novav imali na svom računu.

Stranac koji iz SCG iznosi devize u vrednosti većoj od 2.000 evra treba da ima potvrdu da je tu količinu prethodno uneo u zemlju.
Upozorenje carine usledilo je nakon što su carinici na beogradskom ćrodromu zaplenili više od 42.000 evra od putnice koja je prilikom obavezne carinske kontrole prijavila da iznosi iz zemlje samo 100 evra.

Više uz potvrdu banke

Putnik iz Srbije može da iznese više od 2.000 evra ukoliko tokom boravka u zemlji podigne novac sa svog deviznog ili štednog računa i da za to ima potvrdu banke. Sa druge strane, za potrebe lečenja, školovanja ili izdržavanja članova porodice, novac veći od 2.000 evra može se samo poslati preko računa ovlašćene banke.

Ona se pravdala da je u tranzitu i da nije znala da treba da prijavi sav novac, ali to nije uvaženo i novac joj je oduzet i deponovan. Pored toga, ta putnica je prijavlejna za prekršaj propisa Ministarstva finansija Republike Srbije.
U Upravi carina ističu da je ovo samo jedan od mnogobrojnih takvih slučajeva u poslednjih nekoliko meseci, ali tačan podatak o tome koliko je deviza zaplenjeno nisu hteli da saopšte.
Naši građani kao i strani strani državljani koji samo prolaze kroz Srbiju, ili dolaze u našu zemlju kao turisti često se, rilikom izlaska iz zemlje, nađu u situaciji kao ta putnica. Zato što kad su ulazili u zemlju nisu prijavili koliko novaca, domaće i strane valute, nose sa sobom, da bi na osnovu toga dobili odgovarajuću potvrdu. S takvim papirom, prilikom izlaska ne bi imali nikakvih problema.

Zato se događa, kada se ustanove da iznose više novca nego što zakon dopušta, da im se neprijavljena količina oduzima, a dodatno se protiv njih podnosi prijava – zbog šverca deviza ili nacionalne valute.
Službe nadležne za carinsku kontrolu, tim povodom, još jednom podsećaju da putnik mora da prijavi sav novac koji nosi sa sobom prilikom ulaska u zemlju, na osnovu čega carinski službenik izdaje potvrdu. Ukoliko putnik koji izlazi iz Srbije nema ovu potvrdu, a pokuša da pređe državnu granicu sa novcem koji poseduje, sav novac će mu biti oduzet.

– Zakonom o deviznom poslovanju, u Srbiju se može slobodno uneti efektivni strani novac, platne kartice, putnički čekovi koji glase na stranu valutu i hartije od vrednosti. Iz zemlje se mogu slobodno izneti platne kartice i hartije od vrednosti, dok je vrednost gotovog novca ograničena na 2.000 evra. Ukoliko putnik poseduje zajedno dinare, devize i putničke čekove, tada njihova ukupna vrednost ne sme biti veća od 2.000 evra – kažu u Upravi carina Srbije.
Najčešća greška putnika jeste upravo to što ne prijave sav novac koji imaju na ulasku u zemlju. Neki to rade jer ne poznaju dobro carinske propise, a drugi pokušavaju da prevare carinike. Jedno je sigurno, devizni prekršaj se uvek kažnjava oduzimanjem novca i pokretanjem prekršajnog postupka, odnosno plaćanjem novčane kazne.