Bombardovanje Beograda 6. april 1941. Da se ne zaboravi!

KADA je Hitler 6. aprila 1941. aktivirao Direktivu 25, naređenje da se napadne Jugoslavija, na našu zemlju iz Austrije, Mađarske, Bugarske, Rumunije, Albanije krenulo je dva miliona vojnika, a uzletelo oko 2.000 nacističkih aviona. Vojska Jugoslavije uspela je da mobiliše između 650.000 i 700.000 vojnika, koje, međutim, nije razvila u borbeni poredak.

Epilog, na jugoslovenskoj strani, uglavnom u Srbiji, u bombardovanju i borbama sa Nemcima poginulo je 10.000 civila i vojnika. Na teritoriji cele zemlje za desetak dana zarobljeno je 375.000 vojnika Kraljevine. Nemci su imali oko 1.000 poginulih i 1.500 ranjenih, a izgubili su 146 aviona.

Ove brojke svedoče da se Nemci, ipak, nisu prošetali kroz Srbiju.

– Ne može se reći da se Srbi nisu borili – objašnjava Predrag Miladinović, istoričar i publicista.

Pored legendarnog Šestog puka, istorija beleži juriš Šestog konjičkog puka na Šabac, koji su Nemci zauzeli, i njihovo herojsko stradanje. U isto vreme, polaznici Podoficirske artiljerijske škole u Paraćinu, iako ih je komandant solunac, shvativši šta se događa, razrešio zakletve, izlaze sa starim topovima pred Nemce, i gine ih oko 130. Kod Mladenovca naši tenkovi napadaju elitnu oklopnu nemačku diviziju i ubijaju im komandanta…

– Bombardovanje Beograda bila je ključna tačka nemačkog plana sa ciljem da se razori srpska prestonica i volja Srba da se bore – nastavlja Miladanović. – Samo prvog dana rušilačkog pohoda na Beograd nemačka avijacija napravila je oko 500 letova i bacila 360 tona bombi.

OSVETA ZA PRVI SVETSKI RAT

GOVOREćI o nemačkom planu za napad na Jugoslaviju, ovaj istoričar podseća da su Nemci naročito bili motivisani da razore Srbiju. Mnogi tadašnji najviše rangirani oficiri nosili su brojne uspomene sa naših prostora iz Prvog rata i vapili su za osvetom.

– Aleksandar fon Ler, komandant napada na Beograd, prvi borbeni let u životu napravio je 31. avgusta 1914. nad Beogradom i bio je svedok sramotnog Poćerekovog poraza. Ervin Romel, potonja pustinjska lisica, ranjen je 1915. u Srbiji dok se borio u sastavu Alpskog korpusa generala Mekenzena. Admiral Karl Denic, komandant nemačkih podmorničara, prvo potapanje podmornice preživeo je 1918. kraj Ulcinja. General Artur Fleps, komandant 7. SS divizije takođe je ratovao 1915. u Srbiji. Manfred fon Rithofen, poznatiji kao Crveni Baron, svoje prve izviđačke letove imao je nad Srbijom 1915.