Baseskuova pobuna u EU

Šef rumunske države tvrdi da postoji nekakav nezvanični direktorat velikih država u EU koji zainteresovano diktira šta i kako da se radi
U Bukureštu su pale teške reči. Izazvale su ih odluke Francuske i Nemačke (preko njihovih ministara unutrašnjih poslova) da se, postavljanjem dodatnih uslova, Rumunija spreči da ovog proleća uđe u šengenski prostor. Toliko teške da se počelo govoriti o rumunskoj pobuni u Evropskoj uniji.
Skroz je nekorektan stav dvojice ministara u odnosu na Rumuniju i to ne možemo da tolerišemo. To je očita diskriminacija. Ne možemo da prihvatimo da budemo obične gliste onda kada intervenišu velike države EU. Rumuni imaju pravo na respektovanje. Ne smeju se prezirati 22 miliona Rumuna, izjavio je u četvrtak predsednik Trajan Basesku, koji je ponovo naglasio da će se njegova zemlja tući za svoja prava. Naravno, politički, dodao je on.

Predsednikov nastup na javnom državnom televizijskom kanalu TVR-1 u udarnim večernjim satima bio je krajnje oštro intoniran. Tako oštro da se odmah na ekranima drugih televizija pojavilo pitanje: Okrećemo li oružje prema Evropi?. Basesku je dosta nervozno govorio o tome da je u okvirima EU stvoren nekakav direktorat velikih koji bukvalno diktira šta i kako da se radi, naravno u interesu tih država.

On je otvoreno začeprkao u uvreženu praksu koju je nazvao ekonomskim sportom, u kome veliki nameću malima razne uslove. Tako je naveo slučaj kada je Bukurešt, da bi ostvario dobru vezu sa jednom drugom prestonicom, morao da kupi dve polovne oklopnjače. Jasna aluzija na London.

Pomenuta je i američka firma Behtel, koja za teške milijarde evra već godinama gradi i ne završava jedan autoput. Prodali smo (Austrijancima) kompaniju ’Petrom’ sa svim što ima – sa naftnim i gasnim poljima. Sada se Rumuniji nameću dva nova energetska bloka za atomsku elektranu u černavodi. Mi već imamo dva bloka drugogtipa, u kojima se koristi naš uran i naša teška voda. Sada od nas traže da menjamo sistem koji radi na obogaćeni uran, kojeg mi ne proizvodimo.

Dosadašnja praksa ’ekonomskog sporta’ neće se više nikada ponoviti sve dok sam ja na dužnosti predsednika Rumunije, izjavio je gospodin Basesku.

Po njegovom mišljenju Rumunija ne odustaje od prijema u šengen. To je njeno pravo. Ona je ispunila sve uslove. Eventualno privremeno odlaganje prijema u šengen, iako se smatra za veliki politički neuspeh Rumunije, nije nešto strašno. Ali, Bukurešt zahteva da mu se saopšti tačan rok prijema. Dotle, veli predsednik, Rumuni ne žele da se razbacuju parama kupujući skupu tehnologiju za zaštitu granica, a koju im prodaje nemački EADS. Pošto nemamo tačan rok za ulazak u šengen, predlažem da se novac namenjen EADS-u usmeri na razvoj malih i srednjih preduzeća, sugerisao je Basesku Bokovoj vladi.

Basesku je oštro odbacio prigovaranje kroz zube zbog politike Bukurešta prema Kišinjevu, to jestmasovnog primanja Moldavljana u rumunsko državljanstvo. On je naveo podatke Evrostata shodno kojima je Francuska 2008. dodelila 137.320 novih državljanstava, Holandija, dva puta manja od Rumunije – 28.000, a Austrija, takođe znatno manja, 10.268. U to isto vreme Rumunija je primila svega 5.585 novih državljana. Ili smo ravnopravni partneri, ili ne, upitao se Basesku.

Na malo uobičajeni način predsednik Basesku se javno požalio na to što ga kolege Sarkozi i Merkel, sa kojima se sastajao toliko puta, nijednom nisu upozorile na ono što smeraju u pogledu Rumunije. Komentatori su odmah požurili da konstatuju da to govori o Baseskuovoj izolaciji na spoljnom planu. Opozicija je zatražila da šef diplomatije Teodor Bakonski podnese ostavku zbog šengenskog kraha, a posve zato što je krajnje nezgrapno počeo da preti rumunskim kontramerama kao što su jednostrano otkazivanje od mehanizma za saradnju i proveru, veto Bukurešta na prijem Hrvatske u EU ili glasanje protiv Nemačke, kada ova zatraži povećanje broja svojih evroparlamentaraca.

Opozicija upozorava Baseskua da se ne zaleće previše u optužbama protiv nedolične prakse u EU. Ona istovremeno tvrdi da je najnoviji Baseskuov nastup namenjen domaćem političkom tržištu, u pokušaju da rodoljubivim izlivima poboljša rejting među Rumunima, koji opasno gunđaju zbog preteškog tereta politike socijalne štednje. Tako je radio i Milošević, mišljenja je bivši ministar spoljnih poslova Adrijan čorojanu.

Ipak, nazire se mogućnost da opozicija prihvati poziv predsednika Baseskua da se u nastaloj situaciji sve nacionalne snage okupe na otpor, da sve političke stranke sklope nacionalni pakt kako bi se što pre realizovao ulazak u šengen. Jer, kako je rekao Titus Korlaceanu, predsednik senatskog spoljnopolitičkog odbora i jedan od lidera opozicione Socijaldemokratske stranke, Rumunija ne želi da bude drugorazredna zemlja u EU.

komentari

Milos Petrovic | 08/01/2011 00:31

Svaka cast za gospodina predsednika.
Drago mi je kad vidim da jos ima drzav koje smeju da dignu glas protiv ocigledne pljacke istocnoevropskih drzava. EU i USA sirom sveta namecu svoja „pravila igre“ po kojima sve sto vase na kraju predje u njihove ruke. Najbolje su prosle drzave koje su uspele na distanci da drze globalisticke institucije. Slovenija je recimo najbolje razvijena zemlja ex SFRJ i prva je usla u EU a na tom putu nije prihvatala „savete“ MMF-a. Naprotiv, rekli su da ce svoju ekonomiju sami dovesti u red, po svojim pravilima. Epilog se zna a onaj ko je slusao one kojei pokusavaju da ga opljackaju- nikako ne moze dobro da prodje. U njihovoj igri su pravilia podesena da budu dobra za njih.

djuro lastovic | 08/01/2011 01:16

Pa zato te i primaju! Da te muzu! Veca prava bi imao kod Rusa! Zivi bili pa videli!

Jovan Cvijic | 08/01/2011 01:33

Izgleda da ne dolaze dzabe rumuni u Srbiju,da rade ???
Nije toliko lepa evropska unija,drago mi je da je doslo do nekog otpora diskriminaciji…
Svet je veliki uski umovi vide samo jedan put,ovo je slucaj i sa nasim politicarim,verovatno imaju dvojke iz geografije….

Kovačević Danilo | 08/01/2011 02:51

Uči Srbijo na rumunskom primeru. Kada jednoj Rumuniji od 22 miliona stanovnika rade takve stvari,šta li tek čeka Srbiju? To da je EU sastavljena od Prve, Druge, Treće i četvrte lige, to nije ništa novo, samo naivci u Srbiji veruju da ćemo biti ravnopravni. Tako to biva kada se igra na samo jednu kartu.

Саша Петровић | 08/01/2011 04:34

Колико још пута треба да се каже Србима, Румунима, Бугарима, Чесима и Пољацима да смо ми потчињени Немачкој, Енглеској и Француској и да има само да аминујемо шта нам се каже. Ко воли нек изволи!

MARIAN CLENCIU | 08/01/2011 06:35

AKO OPOZICIJA JE ONAJ KO JE TAJNOM PUTOVAO U MOSKVI ZA NAS NIJE VISE OPOZICIJA NEGO IZDAJJNIKA

Stanko Vrazovic | 08/01/2011 06:45

Kako je Rumunija primljena u EU, tako i prolazi. Ne sme Rumunija da bude drugorazredna clanica EU, to nije posteno ni prema Rumuniji, ni prema EU, ni prema ostalim zemljama koje jos to nisu postale. Rumunija treba da ima svoj, trecerazredni polozaj u EU, i da ga cuva, da se pokrije usima i cuti, a ne da laprda preko nekih svojih predstavnika i politicara.

Милан Петровић | 08/01/2011 07:06

Чудо нису нас примили у ЕУ пре Румуније, јер наши политичари делују много спремнији на послушност од Басескуа. Ја верујем да наши не би имали ништа против да купе све што не треба ни Европи ни нама.

Саша Танацков | 08/01/2011 07:12

Румуни су први јавно рекли, оно што сви знају и доживљавају од бивших комунистичких држава, сада чланица ЕУ. Економски спорт је уобичајена ствар, бескрајно условљавање стандардима коју често то и нису, већ су искључиво наметање куповине добара или услуга од стране компанија из „старе“ ЕУ или САД. Па зар и ми нисмо осетли недавно повику дуванских картела у Србији због подизања акциза на цигарете. Заправо, урадили смо то што је у њиховим државама већ деценијама тако. Свака част Румунима јер су, па макар то било и за унутрашњо политичку употребу, јавно дигли глас против дискриминације у међународним односима. Они ће можда имати бескрајно пролонгирање за Шенген, ми за Хаг, неки трећи за још по нешто, а иза свега стоји да „старе“ чланице ЕУ постану власници свега, и да у потпуности економски, а тиме и политички, контролишу нове чланице и кандидате за ЕУ. Мали, па и Румунија је таква са 22 милиона становника, само траже да сачувају, колико је то могуће,образ и понос-када све друго већ немају

Jazon Mils | 08/01/2011 08:24

Jadni Basesku – tek sad je shvatio da EU nema nameru da pomogne Rumuniji! Sve budale su znale zasto su ih tamo primili! Ako jos neko ne zna to je rumunska nafta! Rumunski narod je bio siromasan jer su ga pljckali vlastodrsci oko Causeskua (danas glavni bogatasi!) sada su jos siromasniji jer ih pljackaju Nemci iz EU! Sve sto je radilo u toj zemlji vise ne radi sem ono sto su Nemci oteli! Jadan Narod! Imaju kabajagi slobodu (oni su srecni jer mogu da pobegnu u Spaniju da rintaju)! Sve ostalo je pustinja….i beznadje!!!

miroslav m. | 08/01/2011 09:10

Svima je poznato ko vodi glavnu rec u EU, stoga me cudi je da g. Basesku to tek sada shvatio. Meni kao lajku u politici bilo je jasno zasto su sve zemlje bivseg Varsavskog pakta primljene u EU „pod hitno“. Meni je jednom postavio pitanje jedan nemacki drzavljanin kako to da Srbija odnosno ex Jugoslavija nije primljena u Uniju iako je jos davnih godina imala u svemu najbolje uslove za prijem u EU u odnosu na zemlje V. pakta. Moj odgor je bio vrlo kratak: zato sto se ne granici sa Rusijom. Da li sam u pravu ili ne neznam ali svako ima pravo na sopstveno misljenje. Takodje jedan od razloga moze biti i vera jer kroz istoriju se pokazalo koliko je bilo „krstaskih ratova“. Kao jos jedan veliki razlog g. Basesku je to sto niste priznali Kosovo a to vam se sada, kao sto vidite, bije o glavu,

Marija Lazic | 08/01/2011 09:26

Bravo za Baseskua!
U Srbiji smo vec poceli da zaboravljamo da postoje i politicari sa kicmom.

cacanin brkic | 08/01/2011 09:51

Sta ce nama tek da rade! Mi zivimo sad jos dobro sta nam se sve sprema! Nikad u EU.

Јагош Јагош | 08/01/2011 10:53

Оставите пријатељску Румунију, гледајмо ми своја посла. Дајте да ми све продамо Немцима, Енглезима, Аустријанцима, предајмо им КиМ, па ће тако високи стандард на врата. Продаће и нама две три половне топовњаче за паре које добијемо од продаје Телекома. Европски рај куца на врата, немојте да гледате кроз шпијунку, него летите у загрљај. Хватајте голим рукама касетне бомбе.

Милорад Ђ. | 08/01/2011 11:18

Румуни су добар народ, знам из искуства и наша су браћа. У лоше су дроштво упали. Желим им сву срећу.

Јагош Јагош | 08/01/2011 11:26

Оставите пријатељску Румунију, гледајмо своја посла. Дајте да све продамо Немцима, Енглезима, Аустријанцима, предајмо им КиМ, па ће тако високи стандард на врата. Продаће и нама две три половне топовњаче за паре које добијемо од продаје Телекома. Европски рај куца на врата, немојте да гледате кроз шпијунку, него летите у загрљај. Хватајте голим рукама касетне бомбе.

Dzody Markos Canada | 08/01/2011 11:41

Bravo Basesu. Mi se ovde Srbi u Canada uzivam u blagodeti i uredjena zemja, lepo su nas primili ali smrzavam od zima i mislim na Srbija, zašto ide gdi joj ne mesto. Srbiija je raj koja ima sve i treba da iskoristi svoj resurs, a ne da ha preda bilo kome, ostaćete golaći pored tolikog gospodarske imovine. Navijamo da sem promeni politika, Srbija pre svega, a posle alternative koje da KiM, ko ne otima nego ko daje i pomađe. To je Canada. Pre Evrope, to je Kina, pre Amerike. Evropa vas samucenjuje, ššta ima da vam da, sirovine, radnike, oružje? Ništa vam to ne treba. Oni ne daju, oni uzimaju, kome to ni jasna.

jeremija pali topa I | 08/01/2011 11:43

Браво комшија Басеску! А ви „јуропејци“ гаће доле. Кад вам не допире до мозга, доћиће већ некако. Недај Боже да се закашљете.

Радгост Коритник | 08/01/2011 11:58

Учи Србијо , ово је најбољи пример шта нас чека. Држимо се Русије и Кине , јер они постају највећи инвеститори на свету. кад уцењују Румунију са 23 милна становника, шта ми да се надамо. једино смо им добри кад купујемо искључиво њихово. Није касно.

Харун ал Рашид | 08/01/2011 12:53

Какав ли ће тек третман Србија да добије, када је безалтернативно угурају у ово евро унијатско друштво? Ми смо протекле године показали да не умемо да се боримо за своје националне интересе и достојанство. Према томе, тек у Еу нас очекује право „черупање“.

Петар Миловановић | 08/01/2011 14:15

Нису евроамериканци бадава прогласили диктатором Николае Чаушескуа, да га лакше свргну са власти и стрељају заједно са Еленом, униште земљу а румуне претворе у робље! Чаушеску је својевремено свечано изјавио да је западним зеленашима и каишарима вратио и последњи долар и да никоме више не дугује, а то га је коштало живота! Правиће румуни Николае Чаушескуа од блата, а док га не оживе јешће мамаљугу, ако им и то оставе ови што опљачкаше читаво човечанство!

student apsolvent | 08/01/2011 18:05

@Петар Миловановић Vi ste Petre trebali ziveti u Temisvaru u ono vreme kada su Rumuni „iz besa“ preplivavali Dunav kako bi za zivota okusili bananu i narandzu. Dok su oni njihovi UDBasi uzivali u blagodetima dugo cekanog komunizma…

Тамара : | 08/01/2011 18:55

И шта сад: гдје си био- нигдје, шта си радио- ништа. Врачаре, упомоћ! Буде ли се превише бунио, већ видим како му „потпаљују“ Мађаре. А да су опљачкали и уништили народ, као и у готово свим транзицијским земљама, домаћи „фактор“ у сарадњи са странцима, у то ни најмање не сумњамо. Не постоји у ЕУ директорат, него диктат великих и богатих, а мали и сиромашни имају само право да им служе.

Koka Nikšić | 08/01/2011 21:33

Milovanoviću, nije мамаљугу , neko kašu od kukuruze, koja se zove mamaliga. To je ekološki čista hrana. Ješće još ćistiju – kore