Avionom iz Beograda za 19 evra!

Na kelnskom aerodromu uobičajena gužva u hali koje donedavno uopšte nije bilo – i koju sada kompletno zauzimaju šalteri za prijem prtljaga aviokompanije Džerman vings. U vlasništvu te firme 25 odsto udela ima Lufthanza.

Džerman vings je prvi i svakako najveći nemački jevtini avioprevoznik sa flotom od 30 aviona tipa Erbas A319 sa po 142 sedišta i najjevtinijim letovima od 19 evra i 99 centi. Ova kompanija leti na 136 destinacija iz pet nemačkih gradova. Među tim destinacijama su Beograd i Zagreb, Sarajevo i Osijek, Pula i Dubrovnik, a od inostranih gradova sve atraktivne prestonice zapadne, ali i istočne Evrope. Putnici su uglavnom zadovoljni cenama.

Mi smo penzioneri i prosto smo upućeni na ovakve letove gde možemo da prođemo jevtinije.

Sami stvorili tržište

Ne samo mušterije Džerman Vingsa, već i ostalih jevtinih avioprevoznika, predstavljaju posebnu grupu putnika koja se formirala zajedno sa jevtinim avio-tržištem. O tome stručnjak za vazduhoplovno tržište Jon Kolzat kaže:

Er Berlin – drugi po veličini nemački avioprevoznikBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Er Berlin – drugi po veličini nemački avioprevoznik

Jevtini avioprevoznici operišu na novostvorenom tržištu – to je ono što je zanimljivo – to je tržište na kome potražnja nije postojala i oni su potražnju sami stvorili. Njihovi putnici uglavnom nisu ostavljali etablirane avioprevoznike da bi prešli kod njih – takvih je samo 20 do 30 odsto putnika, a sve ostalo su ljudi koji inače uopšte ne bi ni leteli.

Pravila jevtinih avioprevoznika glase: odsustvo posluženja u avionu ili posluženje uz posebnu cenu, kupovina letova samo preko interneta ili telefonski, letovi na manje aerodrome koji traže manje takse za korišćenje, maksimalno korišćenje aviona koji lete i po dva do tri puta na dan na istoj liniji, korišćenje samo jednog tipa aviona u floti kako bi održavanje bilo jevtino.

Tih pravila se u Nemačkoj striktno drži samo Džerman vings, ali postoji još nekoliko kompanija koje nude jevtine letove. Tu je u prvom redu Kondor sa 35 aviona i letovima u čitav svet, posebno na omiljena odredišta za letnje odmore. Najjevtiniji Kondorovi letovi koštaju 59 evra na kratkim i 199 evra na dugim rutama i te cene se odnose samo na ograničen broj sedišta.

Tu je zatim Er Berlin, drugi po veličini, a najčešće prvi po kvalitetu nemački avioprevoznik, koji po istom principu nudi karte po cenama od 29 evra naviše koje uz dosta sreće možete dobiti za neki od njihova 134 aviona, a postoji i Germanija koja sa svojih 18 Boinga 737 iz Berlina, Diseldorfa i Štutgarta leti za Skoplje i Prištinu i to po ceni od 98 evra – takođe samo za određeni broj sedišta.