Amerika i Kosovo

Amerika i Kosovo

Ili si nezavisan ili nisi…

Sa kakvim je porukama u Beograd, Prištinu i Skoplje stigao Danijel Frid
američki pomoćnik državnog sekretara za Evropu i Evroaziju

U ponedeljak pre podne predsednik Boris Tadić, premijer Vojislav Koštunica i ministar spoljnih poslova Vuk Drašković razgovarali su sa pomoćnikom državnog sekretara SAD Danijelom Fridom o bilateralnim odnosima, evroatlantskim integracijama Srbije i pitanju budućeg statusa Kosova i Metohije.
Pre nego što će doći u Beograd američki diplomata je u razgovoru sa vašingtonskim novinarima poslao poruku Srbiji, koju je u ponedeljak ponovio:
– Nijedno rešenje budućeg statusa Kosova neće biti idealno i lišeno rizika, ali će Marti Ahtisari pred Savet bezbednosti sigurno izaći sa najboljim mogućim predlogom koji ćemo mi podržati. Mi podržavamo bivšeg finskog predsednika Ahtisarija i proces kojim on rukovodi. 10. marta će u Beču biti održana još jedna runda pregovora, na još višem nivou. Ahtisari kaže da će izvući zaključke i zatim, u nekom trenutku, predstaviti svoje rešenje Savetu bezbednosti. To neće biti lak proces i voleo bih da ne moramo da se suočimo sa teškim odlukama sa kojima ćemo se suočiti. Ali raspad Jugoslavije, koji je bio velika tragedija, i rezultirao ratovima u kojima su ubijene stotine hiljada ljudi, bio je realnost, i moramo da se na najbolji mogući način suočimo sa njegovim posledicama. Potrebno nam je rešenje koje je trajno, koje ne odražava nacionalističke pozicije bilo koje grupe, što znači da nećete imati prevagu jednog ili drugog ekstrema, i šta god da se desi, Kosovo mora da bude mesto koje će svi njegovi stanovnici doživljavati kao svoj dom.
MN: Nema uslovne nezavisnosti
Danijel Frid je poslednji put boravio u Beogradu septembra 2006, kada je preneo poruku administracije predsednika Džordža Buša kako je budućnost Srbije u Evropi. Tada je Frid istakao da srpska zajednica, istorija i srpsko kullturno nasleđe na Kosmetu moraju biti očuvani, kakva god da bude odluka o budućem statusu Pokrajine. Ovog puta pomoćnik Kondolize Rajs dolazi na Balkan, kako NT saznaje, da bi Srbiji, Kosovu i Makedoniji obrzaložio stav Vašingtona o statusu južne srpske pokrajine.
– Potrebno nam je rešenje za Kosovo. Izvesno je da za Kosovo neće biti nekakve uslovne nezavisnosti. Ili si nezavisan ili nisi… Mi u ovom procesu ne gledamo na Kosovo kao na presedan u odnosu na neke druge slučajeve. Žao nam je što pojedine vlade smatraju da Kosovo predstavlja presedan, ne nalazim da je taj argument ni ubedljiv, ni odgovoran. Kosovo je jedinstven slučaj, pored ostalog, zato što UN već sedam godina upravljaju tom oblašću, na osnovu Rezolucije Saveta bezbednosti 1244, kojom je predviđeno da će jednog dana morati da se reši budući status Kosova. Međunarodna zajednica je odlučila, na osnovu te rezolucije, da je došlo vreme za rešavanje tog pitanja. Jasno je da ne možemo da se sa Kosovom vraćamo u prošlost, niti da ga večito držimo pod upravom UN. Moramo da idemo napred. A, to pomeranje napred znači evropsku budućnost za sve države Zapadnog Balkana. I znači, isto tako, da se ne igraju igre oko finalnog statusa Kosova, kako bi se stekla prednost u rešavanju nekih drugih, budućih pitanja. Ima mnogo separatističkih pokreta u svetu, ali je samo jedna ova situacija na Kosovu. To je pozicija SAD i mislim da je to vrlo odgovorna pozicija – rekao nam je pomoćnik državnog sekretara Danijel Frid.
Na pitanje kako odgovarate na tvrdnje srpskih političara da se jednoj suverenoj zemlji oduzima deo njene teritorije, američki pomoćnik državnog sekretara Danijel Frid kaže:
– Odgovaram da je raspad Jugoslavije bio užasan dogadjaj, ali on se desilo, i nijedna spoljna sila ga nije izazvala, to je bila stvar odluke odredjenih ljudi, a mi znamo ko su oni, i znamo kakvu je ulogu Slobodan Milošević igrao. Stoga, žao mi je što se Jugoslavija raspala ali tu smo gde jesmo i pitanje za Srbiju je da li sada može da se okrene evropskoj budućnosti, budućnosti u ujedinjenoj, i mirnoj Evropi koja joj je na raspolaganju. To je budućnost koju Srbija zaslužuje, bolja budućnost za Srbe i njihovu decu, i to je budućnost koju će Srbija nadam se izabrati.
O čvrstim stavovima srpske strane i tvrdnjama predsednika Borisa Tadića i premijera Vojislava Koštunice da nikada neće prihvatiti nezavisnost Kosova, američki zastupnik Danijel Frid je zauzeo kategoričan stav:
– Nemam razloga da sumnjam u reč premijera Koštunice i predsednika Tadića. Pitanje je – da li su oni spremni da učestvuju u razgovorima o detaljima odredbi koje štite srpsku zajednicu? To je važno, bez obzira na konačan status. SAD i NATO nisu učinili ono što su učinili 1999. da bi promovisali bilo čije nacionalističke ciljeve. I kosovski Albanci shvataju da buduće Kosovo mora da bude mutlietničko i da prava Srba moraju da budu zagarantovana. Ne možemo očekivati od srpske zajednice da se prosto oslanja na takve garancije i da ona očekuje od međunarodne zajednice da sprovede i nadgleda te odredbe. Ne insistiramo na tome da predsednik Tadić ili premijer Koštunica zauzmu položaj o konačnom statusu Kosova koji je za njih nemoguć, ali se nadam da će dobro i ozbiljno sarađivati sa međunarodnom zajednicom.
MN: Rusija će sarađivati
Na pitanje kakvu poziciju očekuje od zemalja regiona ako budu morale da se opredeljuju prema nezavisnosti Kosova i time rizikuju zahlađenje odnosa sa Beogradom, Frid kaže:
– To pitanje će važiti i za Beograd, koji će morati da načini neke teške izbore uprkos onome što govori sada. Susedne zemlje, koliko znam, u principu podržavaju Ahtisarijev plan. Makedonija ga podržava, Bugarska ga veoma podržava, Rumnija je više rezervisana, Crna Gora je veoma podržala Ahtisarijev proces, njihova gledišta imaju težinu, Grčka je zabrinuta zbog posledica po Srbiju i oni su vrlo efikasan zagovornik srpskog puta u Evropu i cenimo njihove napore u tom smeru. Bosanska vlada nije nikada nagovestila da je status quo poželjno rešenje. RS govori različite stvari…
Šta SAD očekuju od Rusije i kako će Moskva glasati u Un, bilo je pitanja na koje smo dobili decidan odgovor:
– Rusija je od početka igrala konstruktivnu ulogu kao aktivni član Kontakt grupe. Neću da špekulišem oko završnice u Savetu bezbednosti. Rusija ima dobre eksperte za Kosovo, ljude koji poznaju situaciju na terenu. Oni istupaju sa jakih i ubedljivih pozicija da će, kakav god bio konačni status, morati da budu zaštićeni interesi srpske zajednice na Kosovu. To znači, manastiri i ostali objekti. A, pre svega, svi Srbi koji su još na Kosovu, severno i južno od Ibra. Stoga je potrebna decentralizacija lokalne uprave i Rusija oko toga igra veoma konstruktivnu ulogu. S druge strane, Rusija razume i podržava da je neodrživ status kvo na Kosovu; da se ne možemo vratiti na stanje pre 1999. Jedini put je napred i nadam se da će Rusija nastaviti da na to tako gleda do kraja – u interesu stabilnog Balkana, u interesu Srbije i njene budućnosti i u interesu svih naroda na Kosovu, da im budućnost bude bolja od prošlosti. Alternativa nejedinstvenoj međunarodnoj zajednici je mnogo gora situacija na Balkanu za sve.
Na naše pitanje šta je suština njegove studije o odnosima SAD i Srbije u 21. veku pomoćnik američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Danijel Frid je rekao:
– SAD nastaviti da podržavaju evropske i evroatlantske aspiracije Srbije.
Nismo i ne treba da sasvim zanemarimo teške 90-godine, jer delim mišljenje da je to bio izuzetak, zastranjenje u našim odnosima. I verujem da je to bilo zastranjivanje u srpskoj istoriji, njenoj evropskoj prošlosti. Zbog našeg uverenja u srpsku evropsku orijentaciju moja vlada je podržala, a pošteno je reći i utrla put da NATO Srbiji ponudi članstvo u Parnterstvu za mir, prvi korak u onome što se nadam da će biti niz koraka na putu Srbije ka transatlantskim integracijama – odgovorio je Danijel Frid, američki pomoćnik državnog sekretara za Evropu i Evroaziju.