AGONIJA NEKAD ELITNOG DELA VOJSKE

AGONIJA NEKAD ELITNOG DELA VOJSKE

RATNA MORNARICA PRED GAŠENJEM

• Dok plovila propadaju ili se prodaju u bescenje, ima i zahteva za ukidanje ovog vida oružanih snaga

Ratna mornarica Vojske Srbije i Crne Gore nalazi se u agoniji neviđenoj za poslednjih pola veka. Dok propadaju raketne topovnjače, desantni čamci i druga plovila, u bescenje se, po nezvaničnim najavama, prodaju fregate, podmornice, zgrade, placevi… U isto vreme, kritike na račun ovog vida oružanih snaga čuju se svakodnevno, uglavnom iz Podgorice, bez obzira što se gotovo kompletna imovina mornarice nalazi u ovoj Republici.
Najradikalniji u kritikama je savetnik predsednika crnogorske skupštine, penzionisani general Blagoje Grahovac koji traži ukidanje RM i formiranje crnogorske obalske straže. Stručnjaci u Beogradu tvrde da je ovakav nastup Grahovca poguban i po vojsku i po državu. Vojni analitičar Milan Komar tvrdi da je Ratna mornarica VSCG opsesija takozvanog podgoričkog lobija.

Male šanse

Vojni publicista Aleksandar Radić smatra da je Ratna mornarica postala žrtva promene uloge i zadataka.
– Vojska SCG ili bar deo vojnog vrha koji nosi uniforme sivomaslinaste boje više ne računa da može da ostvari efikasnu i agresivnu odbranu u priobalnom pojasu. Sudbina ratnih brodova izgleda da će biti ograničena na vreme koje mogu preživeti bez modernizacije i s malo novca za kapitalni remont. Mornari ne žele da se predaju i pripremili su plan za spasavanje dela flote do 2010. godine i spremni su da se odreknu opreme koje nema perspektivu. I pored svega, Ratna mornarica ima najmanje šanse da se izbori za deo novca koji će biti usmeren na modernizaciju – zaključuje Radić.

– Imati more, a nemati mornaricu – ima li to igde u svetu? Današnji kadar RM je spreman i sposoban, ali dokle ga mučiti totalnom neizvesnošću? U makazama između diletantski sročenih najava iz Podgorice i, čini se, iznuđenog optimizma iz Beograda stradaće prvo struka, ljudi će se razići, brodovi su već načeti, a sve ima svoju granicu rastezanja – smatra Komar.
On podseća da se ove godine obeležava 75 godina podmorničarstva u Srbiji i Crnoj Gori u stanju potpune neizvesnosti.

Do sada prodato

Preko Uprave za javne nabavke Ministarstva odbrane, iz Ratne mornarice za poslednjih devet meseci prodato je pet brodova, nekoliko jurišnih i desantnih čamaca, rečni tenkonosac, lučki remorker, lučka dizalica za koje je Vojska SCG dobila ukupno 40 miliona dinara.
U međuvremenu su sklopljeni ugovori o prodaji novih sredstava RM: pet raketnih čamaca; 12 brodskih motora; pet obalskih sistema; 40 raketa. Vrednost novih ugovora o prodaji je pet miliona dolara, a ova vojna sredstva prodaju se kupcima iz inostranstva

-U pomorskoj bazi u Tivtu pluta šest podmornica Ratne mornarice, dok su još dve konzervisane. Hrvati su se domogli samo podmornice „Zeta“ koja se nalazila na generalnom remontu u hali brodogradilišta specijalnih objekata u Splitu, gde su i građene sve naše podmornice od 1966. godine. Nema ronjenja, nema kvalitetne obuke, nema napredovanja, nema usavršavanja. Jedinica se lagano gasi, iako je najstarija u mornarici – kaže Komar.