42 PROMENA CENA PUTARINA U SRBIJI IZNENADILA VOZAčE

42 PROMENA CENA PUTARINA U SRBIJI IZNENADILA VOZAčE

STRANCIMA OLAKŠICE DOMAćIMA SKUPLJE

• Za vozila sa domaćim tablicama cene putarina porasle za 60 odsto, dok stranci plaćaju po starim cenama, uz olakšicu da devize mogu promeniti na naplatnoj rampi po proviziji koja umesto 20 sada iznosi sedam odsto

Putarina za domaće automobile u Srbiji poskupela je 60 odsto, dok će vozači sa stranim tablicama putarine plaćati po starim cenama, ali će pratiti kretanje kursa dinara. Kako kaže Branko Jocić, direktor republičke Direkcije za puteve, putarina za strane automobile se za sada neće menjati.
– Putarine za domaće automobile su poskupele, jer je to nalog Evropske unije. Po njihovom programu neophodno je izjednačiti cene putarina za domaća i strana vozila, a ovo povećanje je prva faza na putu ka tome. Sledeće godine putarine za vozila sa domaćim tablicama će poskupeti za još 60 odsto, najverovatnije u junu.

4 Putarine u okruženju

U Mađarskoj su putnici dužni da putarinu plate kroz vinjetu koja se zalepi na prednje staklo, a godišnja košta 29.000, mesečna 3.200 i nedeljna 1.900 forinti. Između gradova u Sloveniji putarina se plaća u proseku 1,60 evra.

Potpuno izjednačavanje cene putarina za domaća i strana vozila očekuje se početkom 2006. godine koliko je predviđeno da traje program EU – objašnjava Branko Jocić.
Prema novom cenovniku putarina za najdužu deonicu, od Subotice do grčke granice, za vozilo sa domaćim tablicama košta ukupno 670 dinara, dok putarina za istu deonicu za vozilo sa inostranim tablicama košta 1.860 dinara.
Nove cene na naplatnim rampama primenjuju se od prošlog vikenda, ali kako je objasnio Miloš Nedeljković, načelnik Odeljenja za naplatu putarina, za strane putnike koji za plaćanje putarina moraju da promene devize, uvedena je olakšica prilikom plaćanja na samoj naplatnoj rampi.
– Od sada prilikom plaćanja putarina, svi putnici iz inostranstva inostranu valutu mogu da promene na naplatnoj rampi po znatno manjoj proviziji. Do sada su proviziju plaćali 20, a sada ona iznosi sedam odsto – kaže Nedeljković.

7 Radovi od Horgoša

Poluautoput od granice na Horgošu, u dužini od četiri kilometra, zatvoren je zbog radova i preusmeren kod Horgoške petlje na stari put. Zbog popravke kolovoza na deonici od Novog Sada do Siriga, sve do 16. avgusta saobraćaj se usmerava na stari magistralni put, tako da se putnici iz pravca Subotice isključuju kod Siriga i idu starim putem do temerinske petlje.

On je dodao da je uveden tzv. „devizni znak“ za automobile sa stranim tablicama, koji će se ubuduće prilagođavati srednjem kursu dinara NBS, a koji iznosi minus ili plus tri odsto u odnosu na kurs dinara. Za sve putnike koji uzimaju kartu na naplatnim stanicama, a u međuvremenu je izgube ili oštete, plaćaju vanredne troškove od 350 dinara.
U Auto-moto savezu Srbije i Crne Gore kažu da na graničnim prelazima zadržavanja nisu duža od pola sata, ali da se zakrčenje očekuje za vikend. Na mnogim deonicama kroz Srbiju izvode se radovi, pa se vozači upozoravaju da opreznije voze.

Saobraćaj je usporen i otežan na deonici magistralnog puta između Grdelice i Preševa, gde se tokom dana vozila zaustavljaju po 15 minuta, a radovi se završavaju 20. oktobra. Zbog radova na obnovi asfalta na magistralnom putu Novi Pazar – Ribariće, dolazi do potpune obustave saobraćaja dva puta dnevno u trajanju od dva sata od 9 do 11 i od 15.30 do 17.30 sati. Sporija vožnja je i na deonici od Gornjeg Milanovca i Preljina, a radovi će se na ovom delu trajati do 14. oktobra.