Za sve muke – 10 maraka!

Nisam verovao da ce vece medunarodnog suda imati hrabrosti da me oslobodi optužbi usred Prištine, iako sam uhapšen samo zato što je jedan Albanac uperio prst u mene – izjavio je na jucerašnjoj konferenciji za novinare Saveznog komiteta za Kosovo i Metohiju Aleksandar Mladenovic, prvi Srbin koji je pred kosovskim sudovima proglašen nevinim za navodne ratne zlocine i posle više od godinu dana tamnovanja osloboden.
Mladenovic je uhapšen 15. novembra prošle godine u Lipljanu prilikom rutinske provere saobracajne policije. Dovoljno je bilo da jedan od Šiptara, koji su stajali u blizini, šapne na uvo policajcu da je Aleksandar ratni zlocinac, pa da ubrzo stigne pun džip albanskih policajaca, koji su uz batine i pretnje smrcu uhapsili Mladenovica bez reci objašnjenja.

Dugacak spisak pritvorenih

Pred albanskim sudijama pod zaštitom UNMIK vodi se postupak i protiv Sretena Simica iz Merdara, Saše Grkovica iz Prizrena, Momcila Trajkovica iz Kosovske Kamenice i posmatraca CeSID na poslednjim kosovskom izborima Aleksandra Gajica, zbog navodne krade kompjutera, koji je vracen vlasniku. Svi optuženi Srbi se nalaze u pritvoru, a najduži staž u prištinskom zatvoru ima Božidar Stojanovic, koji ni posle 28 meseci nije pušten na slobodu iako ga je Vrhovni sud Kosova oslobodio od optužbi za ratne zlocine.

Od tog trenutka Aleksandar je u Okružnom zatvoru u Prištini odbrojao 373 dana, boreci se, kako sam kaže, i sa sudom i sa sobom.
Mladenovic je, takode, morao da se izbori i sa pritvorenim Albancima, koji su sedmog dana Aleksandrovog tamnovanja u samici, predvodeni Sabitom Gegajem, jednim od lokalnih komandanata OVK, provalili vrata svojih celija i rasterali zatvorsku stražu.
– Pobunjeni Šiptari su metalnim šipkama udarali po vratima celija svih 14 srpskih zatocenika. Kroz prozorcice na vratima, koje smo zabarikadirali oskudnim zatvorskim nameštajem, ubacivali su zapaljenu cebad i sundere. Mislio sam da cu se ugušiti. Spasla me je mokra krpa na licu – mirno je ispricao novinarima Mladenovic, kojeg je kao i ostale zatvorene Srbe spasla specijalna jedinica KFOR posle dva sata užasa.
Aleksandar je u zatvoru morao da nosi narandžastu uniformu kakvu u Americi nose osudenici na smrt.
Glavni svedok optužbe bio je Šiptar koji se krio u šahtu i navodno sa udaljenosti od oko 100 metara video Mladenovica kako pljacka i pali, ali je sudija Agnješka Golovjevska odbacila ovakvo svedocenje.

„Kaubojština“

Branka Slani Tabaroši, advokat Save Matica, koji je optužen samo za laku telesnu povredu, a u zatvoru se nalazi od 12. decembra 1999. godine, ispricala je novinarima da u kosovskim sudovima vlada „kaubojština“.
– Cak se dogodilo da je americki vojnik slucajno ispalio metak iz puške, koji je rikošetirao i rasturio klupu na samo metar od mesta gde sam sedela – rekla je Tabaroši

Aleksandrov advokat i pomocnik predsednika Saveznog komiteta Vladimir Božovic najavio je tužbu protiv UNMIK Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, kojom ce zahtevati da se njegovom klijentu isplati odgovarajuca odšteta za izgubljenih godinu dana života. UNMIK je ponudio odštetu Aleksandru od po 10 maraka za dan proveden u zatvoru.
Prema Božovicevim recima, medunarodne sudije su pod šapom Albanaca, pa se tako dešava da Srbi provedu u pritvoru i po 27 meseci, kao što se dogodilo dr Draganu Nikolicu iz Vitine, optuženom za ubistvo, iako je u vreme zlocina boravio kod katolickog sveštenika u gostima. Sveštenik je isprebijan i oteran u Hrvatsku da ne bi mogao da svedoci, a sud uslovljava njegovo puštanje iz pritvora kaucijom od 100.000 maraka.