UVAŽIćEMO PRIMEDBE IZ RASEJANJA

Miodrag Jakšić, državni sekretar u Ministarstvu za dijasporu
• Ministarstvo će još jednom razmotriti predložena rešenja oko izbora i nadležnosti budućih poverenika za dijasporu

Završena je javna rasprava o prvom Nacrtu zakona o dijaspori, a najviše primedbi bilo je na odredbe koje se odnose na poverenike za dijasporu i evidentiranje naših ljudi u rasejanju, a brojne sugestije biće unete u konačnu verziju zakona čije se usvajanje očekuje tokom ove godine, rekao je u razgovoru za „Vesti“ Miodrag Jakšić, državni sekretar u Ministarstvu za dijasporu.

• Koliko je primedbi stiglo iz rasejanja tokom javne rasprave?
– Pristiglo je zaista puno vrednih sugestija, gotovo na svaki član nacrta zakona, a primedbe su išle u raznim pravcima. I to je dobro, jer govori da su učesnici u javnoj raspravi veoma odgovorno pristupili i ozbiljno shvatili važnost ovog propisa, koji dijasporu i u zakonodavnom smislu povezuje sa Srbijom. Bilo je takođe organizacija iz rasejanja, koje su dale kompletne elaborate o tome šta sve treba da obuhvati zakon o dijaspori i mi smo im na tome veoma zahvalni.

• Na šta je bilo najviše primdebi?
– Najviše zamerki bilo je na članove Nacrta zakona koji se odnose na poverenike za dijasporu i na registraciju, odnosno na legitimaciju pripadnika dijaspore. Kada je reč o poverenicima sugestije su stizale u smislu načina njihovog izbora i nadležnosti, ali bilo je i onih koje se odnose na definiciju same reči poverenik kao i dilema da li je poverenik uopšte potreban. Što se tiče legitimacije mi smo, imajući u vidu pozitivna iskustva drugih zemalja sa brojnom dijasporom, uneli taj član u Nacrt zakona, u želji da ona našim ljudima donese određene beneficije u samoj Srbiji.

Menjati zakon o izborima

• Da li je bilo predloga da se zakonski definiše aktivno učešće dijaspore u političkom životu Srbije?
– Bilo je želja, ali to nije predmet ovog zakona. Mada sam ja zagovornik ideje da dijaspora obavezno bude predstavljena u parlamentu Srbije. Za aktivno učešće dijaspore u političkom životu matice treba da se promeni zakon o izboru narodnih poslanika.

• Kako i koje beneficije?
– Postojanje legitimacija trebalo je u ovom zakonu da bude definisano da bi u svim sledećim zakonima koji se donose na određene oblasti iz svih sfera života u Srbiji mogli da postoje i oni članovi koji bi, na primer, glasili da imalac te legitimacije ima odgovarajuća prava i popuste u matičnoj državi, kao što je, na primer besplatan ulaz u sve muzeje, te prilikom naplate putarina kroz Srbiju, itd. Ali, prema velikom broju zamerki na taj član, očigledno je da su razmišljanja dijaspore bila drugačija i mi smo spremni da ga izbacimo iz Nacrta zakona.

• Kakva je dalja procedura u donošenju zakona o dijaspori?
– Spremni smo da sve one sugestije koje doprinose boljem institucionalnom povezivanju sa Srbijom i za koje dijaspora smatra da su za nju od značaja, unesemo u zakon. Nacrt zatim ide na razmatranje u druga ministarstva da i ona daju svoje sugestije koje treba uneti. Posle toga odlazi na raspravu u Vladu Srbije, koja ga u formi svog Predloga zakona o dijaspori upućuje Skupštini na razmatranje i usvajanje. Nadam se da će ove godine zakon biti usvojen.