ZLOčINAC SAVETNIK ZA DIJASPORU

Bivši potpukovnik JNA Željko Knez, čovek koji je isplanirao napad na „tuzlansku kolonu“, danas je savetnik za pitanja dijaspore i demobilisanih pripadnika Oružanih snaga hrvatskog člana Predsedništva BiH Željka Komšića.
Knezovo ime nalazi se na spisku od 59 lica osumnjičenih za ovaj zločin, protiv kojih je još 1995. godine podneta krivična prijava Vojnom tužilaštvu u Beogradu.

Haški tribunal razmatrao je predmet „Tuzlanska kolona“ i Željku Knezu dodelio oznaku C.
Predmet je iz Haga vraćen Okružnom tužilaštvu u Bijeljinu, a odatle ga je „zbog političke osetljivosti“ preuzelo Tužilaštvo BiH u Sarajevu. Jer, Knez nije jedini funkcioner u BiH, koji se nalazi na listi osumnjičenih za ovaj svirepi masakr. Osim njega, na listi osumnjičenih su: Selim Bešlagić, ratni gradonačelnik Tuzle i poslanik SDP-a u Parlamentu BiH, Sead Avdić, predsednik IO Opštine Tuzla u vreme masakra, Jasmin Imamović, bivši sekretar i aktuelni načelnik opštine, Enver Delibegović, komandant Opštinskog štaba TO Tuzla, Mehmed Žilić, bivši sekretar Opštinskog sekretarijata za narodnu odbranu Opštine Tuzla, Mehmed Bajrić, bivši načelnik SJB Tuzla, Faruk Prcić, bivši pripadnik TO Tuzla i komandant inženjerijsko-diverzantske jedinice.

U dokumentaciji Okružnog tužilaštva u Bijeljini, navodi se da su pripreme napada na „tuzlansku kolonu“ počele tako što su bivši potpukovnik JNA Željko Knez i Slavko Gligorić naredili Faruku Prciću, kao poznavaocu inženjerijskih mašina, da pristupi kopanju neprekidnog zaklona za stojeći stav od raskrsnice Brčanska malta u Tuzli do sela Slavinovići. Prcić je po „mostarskom modelu“ rasporedio na izlascima iz grada cisterne punjene koktelom eksploziva, postavio „ježeve“, mitraljerske grudobrane, sproveo miniranje onih puteva za koje se pretpostavljalo da bi se njima vojska mogla evakuisati. Zatim je, po naredbi Selima Bešlagića, pored postojećih, u Tuzlu doveo još oko 3.000 dobrovoljaca. U rudniku soli, koji je po nalogu Bešlagića prestao sa radom, stacionirana su minska sredstva i druga oprema, a u fabrici „TTU“ započelo se sa namenskom proizvodnjom oružja.

Na zatvorenim sednicama Kriznog štaba, koji je formirao Bešlagić, prisustvovali su isključivo Muslimani, i Hrvat Željko Knez, koji je u međuvremenu imenovan za komandanta odbrane grada. Na sednici Kriznog štaba, održanoj 14. maja, donesena je odluka da se, prilikom evakuacije iz kasarne „Husinska buna“, izvrši napad na vojsku. Takva odluka imala je šifru „plamen“.